Polska technologia diagnostyczna trafi do bota Microsoftu. Odciąży szpitale w walce z koronawirusem
Infermedica została partnerem Microsoftu i pomoże w ulepszeniu Healthcare Bota. To bardzo istotne w kontekście systemów opieki zdrowotnej, przeciążonych w związku z pandemią COVID-19.

Amerykańska korporacja zdecydowała się na współpracę z Infermedicą ze względu na „modele probabilistyczne, dzięki którym firma dostarcza diagnozy dużej o trafności” Przekładając na polski, chodzi o technologię, która lepiej rozpoznaje dolegliwości na podstawie informacji zebranych w czasie wywiadu z pacjentem.
Produktem polskiego startupu jest silnik diagnostyczny, który tak opisuje założyciel firmy.
Silnik diagnostyczny jest zasilany z dwóch źródeł wiedzy. Jednym z nich są artykuły i opisy przypadków, a drugim jest pętla zwrotna, dzięki której algorytm stale się doskonali i zostaje zestawiany z ostateczną diagnozą specjalisty. Pieczę nad całością pełni nasz zespół lekarzy, który spędził już ponad 20 tys. godzin, analizując publikacje naukowe i pracę silnika
– mówił mi przed kilkoma miesiącami Piotr Orzechowski z Infermediki. .

Polski produkt ma uzyskiwać nawet 93 proc. zgodności z werdyktem prawdziwych lekarzy, co przekonało już 50 firm do skorzystania z Infermediki. Oprócz Microsoftu, są to m.in. Allianz, kanadyjski Global Excel, polskie PZU Zdrowie. Partnerzy z jednej strony zmniejszają koszty leczenia, a z drugiej pomagają w diagnostyce i ułatwiają obsługę pacjenta.
Zarządzający szpitalami i systemami opieki zdrowotnej są świadomi korzyści, jakie mogą odnieść z wykorzystania nowych technologii i chętnie to czynią. Wiedzą, że z pomocą m.in. SI mogą poprawić rokowanie dla swoich pacjentów oraz zmniejszyć koszty operacyjne, a przez to stać się bardziej konkurencyjnym na rynku opieki zdrowotnej
– zauważa Piotr Orzechowski.
Dzięki współpracy z Microsoftem, polskie narzędzie może trafić do jednostek medycznych na całym świecie. Pomóc im może m.in. narzędzie do wstępnej diagnozy objawów koronariusa. Korzysta już z niego m.in. polskie Ministerstwo Zdrowia, Ministerstwo Zdrowia Ukrainy oraz około 300 innych organizacji. Do tej pory z narzędzia skorzystało ponad pół miliona pacjentów.
Usługę może przetestować każdy na stronie Symptomate.
Infermedica nie jest pierwszym, polskim startupem, który nawiązuje bliższą relację z Microsoftem. Wcześniej pisaliśmy m.in. o krakowskim Synerise, który analizuje duże zbiory danych i przygotowuje na ich podstawie rekomendacje Więcej o współpracy z Amerykanami dowiecie się z wywiadu z szefem Synerise, Jarosławem Królewskim.