REKLAMA
  1. bizblog
  2. Biznes

Nikt nie ma takich botów jak Polacy. SI od Ictal diagnozuje groźną chorobę i od razu dobiera terapię

Ictal to pierwsza na świecie sztuczna inteligencja, która diagnozuje i wskazuje epileptologom metody leczenia padaczki. Wybiera spośród wielu typów padaczki i doradza jedną z tysięcy możliwych terapii. Wspiera specjalistów leczeniu ponad 3 tys. pacjentów.

27.06.2022
13:11
Nikt nie ma takich botów jak Polacy. SI od Ictal diagnozuje groźną chorobę i od razu dobiera terapię
REKLAMA

Jak w praktyce wygląda terapia padaczki z wykorzystaniem algorytmów uczenia maszynowego? Zaczyna się od ankiety zawierającej blisko 96 pytań - o przebieg choroby, stosowane leki, aktualny stan psychofizyczny czy choroby współistniejące. Ankieta nie jest zautomatyzowana, aby lekarz dzięki swojemu doświadczeniu mógł zweryfikować objawy i np. odróżnić utratę świadomości od utraty przytomności na nagraniu ataku.

REKLAMA

Nagrania są jednym z ważniejszych źródeł informacji dla lekarza, bo napady w gabinecie zdarzają się rzadko

– podkreśla dr n. med. Piotr Zwoliński, Partner Medyczny w Centrum Neurologii, Padaczki i Psychiatrii Neurosphera, gdzie rozwijany jest projekt.

Następnie informacje wprowadzane są do pamięci komputera, co zamienia je na wektory zrozumiałe dla algorytmów uczenia maszynowego. Te porównują dane pacjentów z opisanymi przypadkami epilepsji oraz światowymi zaleceniami terapeutycznymi.

Lekarz dostaje propozycję diagnozy i rekomendację terapii

System eliminuje nieudane wcześniej terapie. Nie pomija żadnej opcji i wybiera najlepsze w danej sytuacji leczenie – zgodnie z wytycznymi specjalistów w dziedzinie epileptologii oraz organizacji międzynarodowych, w tym Międzynarodowej Ligi Przeciwpadaczkowej – dodaje dr Zwoliński (na zdjęciu poniżej).

 class="wp-image-1843495"

Przy wyborze terapii algorytm bierze dodatkowo pod uwagę wiek rozrodczy pacjentki, dostępność refundacji na dany lek lub dostępność leku w Polsce. To duża pomoc dla specjalistów, gdyż sama padaczka może występować w 32 wariantach, które leczyć można na tysiące sposobów.

Każda diagnoza jest inna. Chcemy tak zautomatyzować ten etap, aby stało się to kiedyś standardem – aby nie trzeba było już rozpoznawać typu choroby czy dobierać leczenia, bo dostaniemy je niejako z automatu – podkreśla dr Zwoliński.

W ciągu ostatniego roku opieką Ictala otoczonych zostało 3 tys. pacjentów

Każdego miesiąca przybywa kilkaset nowych. Skorzystanie z pomocy technologii to szansa zwłaszcza w przypadku trudniejszych przypadków, gdzie zawodziły znane dotychczas metody leczenia.

Moce obliczeniowe komputera pozwalają na analizę miliona różnych cech u milionów chorych na raz. Nawet największy zespół najlepszych specjalistów nie jest w stanie pracować na tylu przypadkach jednocześnie. Dlatego jest duża szansa na to, że system znajdzie nieodkryte dotąd zależności, proponując na ich podstawie nowe rozwiązania terapeutyczne – zauważa dr Zwoliński.

REKLAMA

Jego pacjenci w centrum Neurosphery korzystają również z platformy e-leczenia, która umożliwia szybki kontakt z lekarzem prowadzącym, a także tworzenie dzienniczków, gdzie opisują napady i w szerszej perspektywie patrzą na korelację objawów z samopoczuciem.

W przyszłości platforma ma również sugerować konieczność przejścia badań genetycznych, aby sprawdzić czy genetyczna choroba metaboliczna nie stanowi źródła padaczki. Zespół ma również nadzieję wykorzystania dwuwarstwowej sieci neuronalnej, która ma sugerować lepiej spersonalizowane terapie.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA