REKLAMA
  1. bizblog
  2. Biznes

Miały być 2 mld, będzie 86 mln dol. Sąd obciął odszkodowanie dla dwojga Amerykanów za Roundup

Za nadmierne i niekonstytucyjne uznał sąd apelacyjny w Kalifornii idące w miliardy dolarów odszkodowanie za skutki stosowania znanego herbicydu. Obecny producent Roundupu, niemiecki Bayer domagał się uchylenia wyroku sądu niższej instancji, ale jego wniosek odrzucono.

26.07.2019
14:04
Odszkodowanie za Roundup. Dwójka Amerykanów nie dostanie 2 mld dol. Sąd przyznał im "tylko" 86 mln
REKLAMA

Jak postanowił sąd apelacyjny w Oakland, Alva i Alberta Piliodowie dostaną około 17 mln dol. zadośćuczynienia oraz 69 mln dol. nawiązki. Wcześniej miało to być odpowiednio 55 mln i 2 mld dol. Powodowie muszą jeszcze zaakceptować to rozstrzygnięcie.

REKLAMA

Amerykanie oskarżyli producenta środka do wypalania chwastów, że zwarty w nim glifosat spowodował u nich rozwój choroby nowotworowej.

Roundup od 1976 roku był produkowany przez koncern Monsanto. W 2016 roku amerykańską spółkę za 66 mld dol. przejął Bayer.

Niemiecki gigant wydał w czwartek komunikat, w którym ocenił, że to krok w dobrym kierunku, ale zapowiedział, że od tego postanowienia sądu zamierza się odwołać. Spółka podkreśla, że nie ma niezbitych dowodów na rakotwórczość Roundupu.

Bayer w czerwcu zaskarżył wyrok amerykańskiego sądu, który przyznał 2 mld dol. odszkodowania małżeństwu Pilliodów, którzy uznali, że popularny preparat do wypalania chwastów spowodował u nich raka.

REKLAMA

Międzynarodowa Agencja Badań nad Rakiem uznała, że zawierający glifosat preparat jest „prawdopodobnie rakotwórczy dla ludzi”. Brak jednoznacznych dowodów na jego rakotwórczość komplikuje sprawę dochodzenia odszkodowań w USA.

W 2017 roku środek dostał licencję, dzięki której można go sprzedawać na terenie Unii Europejskiej do 2020 r. Takie instytucje jak Europejska Agencja Chemikaliów i Europejski Urząd Bezpieczeństwa Żywności uważają zresztą, że nie powinno się wiązać używania glifosatu z nowotworami.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA