REKLAMA
  1. bizblog
  2. Biznes

Bogacze stają się coraz bogatsi? Nieprawda, miliarderzy w rok zbiednieli o blisko 400 mld dol.

O 388 mld dol. w 2018 roku zmniejszył się łączny majątek ponad dwóch tysięcy miliarderów z całego świata. To pierwszy taki spadek od 2015 roku - wynika z raportu UBS i PwC. Wyjątkiem są przedstawiciele branży tech.

08.11.2019
15:28
Miliarderzy zbiednieli. Bogaczom nie służy niestabilna sytuacja polityczna i wojna celna Trumpa
REKLAMA

Fot. JB/Bizblog.pl

REKLAMA

Ze wspólnego raportu szwajcarskiego banku i brytyjskiej firmy doradczej wynika, że spadek bogactwa miliarderów wyrażonego w dolarach to głównie efekt niestabilnej sytuacji politycznej na świecie, zawirowań na giełdach oraz... umocnienia się amerykańskiej waluty.

Łączny majątek 2101 miliarderów został wyceniony na koniec 2018 roku na 8,53 biliona dolarów, czyli o 388 miliardów mniej niż rok wcześniej. Liczba miliarderów spadła na całym świecie, ale zwiększyła się w obu Amerykach.

Gwałtowny wzrost liczby miliarderów w ostatnich pięciu latach przeszedł naturalną korektę

- podkreśla Josef Stadler, szef działu bankowości prywatnej dla ultrabogaczy w banku UBS.

W ostatnich 5 latach liczba kobiet-miliarderów zwiększyła się aż o 46 proc. Jeszcze w 2013 roku było ich na całym świecie 160, a w 2018 roku już 233. W Azji ponad połowa miliarderek samodzielnie wypracowała swój majątek (pozostałe to dziedziczki fortun).

Po kieszeni najbardziej oberwali miliarderzy z Chin, Hongkongu Makau i Tajwanu, których majątki skurczyły się średnio aż o niemal 13 proc. W ten sposób tamtejsi miliarderzy płacą napięcie polityczne na linii Waszyngton - Pekin, które zdążyło się już przełożyć na wojnę celną.

REKLAMA

Josef Stadler podkreśla, że pomimo okresowych trudności w Państwie Środka pojawia się nowy miliarder średnio co 2-3 dni.

W dziedzinie miliarderów potęgą pozostają jednak Stany Zjednoczone. W 2018 roku liczba miliarderów wzrosła o prawie 5 proc., do 749. Główną siłą napędową są przedsiębiorcy z branży technologicznej. To właśnie tylko w branży tech majątek miliarderów wzrósł w 2018 roku - o 3,4 proc., do 1,3 biliona dolarów.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA