REKLAMA
  1. bizblog
  2. Energetyka

Widzieliście ceny ekogroszku na Allegro i OLX? Trzeba tylko uważać na patyki i kamienie

Wszystko wskazuje na to, że ostatnie miesiące sezonu grzewczego w Polsce nie będą aż takim kłopotem dla kupujących węgiel. Już teraz na ogłoszeniach aukcyjnych można trafić na ekogroszek za mniej niż 2 tys. zł. A do tego sklep PGG zrobił ukłon w stronę swoich klientów i podwyższył limit zakupu do 5 ton rocznie. Co więcej, za chwilę zakończy się ogólnopolski program dystrybucji opału za pośrednictwem gmin, co spowoduje, że PGG wróci też do handlu zwykłym węglem.

13.03.2023
14:47
ekogroszek-resort-zmiana-nazwy
REKLAMA

Cena węgla i ekogroszku są jednak coraz niższe, a dodatkowo sklep PGG w końcu pozwala na większe zakupy. Polska Grupa Górnicza za pośrednictwem internetu obsłużyła już ponad 508 tys. klientów, którym sprzedała łącznie ponad 1,4 mln t węgla. Teraz wszystko może jeszcze dodatkowo przyspieszyć, bo zdecydowano się o zwiększeniu limitu rocznego zakupu z 3 do 5 ton. 

REKLAMA

Zwiększenie limitu to odpowiedź na docierające do nas sygnały ze strony kupujących oraz rosnące zainteresowanie zakupami w sklepie internetowym - tłumaczy Tomasz Głogowski, rzecznik PGG.

Na tym nie koniec niespodzianek. Klienci sklepu PGG niebawem mają mieć jeszcze dodatkowe powody do zadowolenia. Do sprzedaży bowiem ma znowu trafić węgiel luzem, który od miesięcy przeznaczany jest wyłącznie na handel z gminami. Ma być też więcej ekogroszków workowanych. 

Niebawem przedstawimy szczegóły tej oferty

– zapowiada rzecznik PGG.

Na razie ceny w sklepie PGG pozostają bez zmian. Ekogroszek workowany (Karlik, Pieklorz i Karolinka) jest za 1770 zł (tona). Za ten sprzedawany luzem trzeba zapłacić 1520 zł. W ofercie dla klientów indywidualnych jest jeszcze miał węglowy (3–20 mm), sprzedawany luzem za 1125 zł za tonę.

Opał tanieje w ogłoszeniach aukcyjnych

Pozostałe spółki wydobywcze też do tej pory nie wprowadziły żadnych korekt cenowych. Węglokoks Kraj dalej sprzedaje tylko jeden rodzaj opału: ekogroszek Skarbek. Workowany kosztuje 2214 zł, a luzem - 1968 zł. Żadnych zmian cen nie ma również w Tauron Wydobycie. Tutaj kupimy zwykły węgiel (orzech, kostka) od 1849 do 1899 zł. Z kolei za workowany ekogroszek zapłacimy 1999 zł, a luzem - 1899 zł.

Od 7 miesięcy na tym samym poziomie pozostają także ceny w JSW. Za węgiel orzech z kopalni Budryk zapłacimy 1516 zł. Tutaj jednak obowiązuje limit jedynie dwóch ton na rok. 

Coraz tańsze oferty można znaleźć za to na Allegro czy OLX. Można kupić nawet talony na ekogroszek z kopalni Piast Ziemowit. Cena za tonę wychodzi tylko 1750 zł.

Wystarczy zorganizować sobie transport i bez problemu można odebrać węgiel prosto z kopalni - zachęca sprzedawca.

Na OLX ekogroszek znajdziemy też poniżej 2000 zł, ale lepiej za każdym razem dopytać. Np. ktoś z Włocławka z kujawsko-pomorskiego sprzedaje ekogroszek za 1990 zł. W opisie jest o gwarancji, powtarzalnej wysokiej jakości i takich samych parametrach w każdej dostawie. Tylko nigdzie nie można znaleźć pochodzenia tego opału. Dzwonię.

W tym ekogroszku za 1990 zł jest 20 proc. popiołu i trochę kamieni. Skąd pochodzi? Z Australii - słyszę w odpowiedzi.

Ale pani sprzedawczyni szybko dopowiada, że w ofercie mają jeszcze jeden ekogroszek. Ten jest bez popiołu i bez kamieni. Cena? Tona za 2299 zł.

W portach ARA ceny takie jak rok temu

REKLAMA

Tymczasem na globalnym rynku węgla jesteśmy świadkami ciągłych obniżek. W portach ARA tona węgla kosztuje obecnie ok. 134 dol. To poziom cen ze stycznia 2022 r. A przecież jeszcze w lipcu 2022 r. cena czarnego złota zaliczyła absolutny rekord wszech czasów i niebezpiecznie zbliżyła się do poziomu 400 dol.

Jeszcze na przełomie listopada i grudnia ub.r. tona węgla potrafiła kosztować ponad 270 dol. Od tego czasu mamy do czynienia z systematycznym spadkiem. Już na początku marca 2023 r. węgiel kosztował ok. 149 dol., a teraz jest poniżej 135 dol.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA