REKLAMA
  1. bizblog
  2. Praca

Polska z najniższym bezrobociem w UE. Ale to koniec, firmy już się szykują

Po raz kolejny z rzędu Polska znalazła się na pierwszym miejscu z najniższym bezrobociem ze wszystkich 27 krajów UE. Szkopuł w tym, że jeśli wierzyć ostatnim badaniom, zastraszająca liczba polskich firm spanikowała i chce teraz zwalniać i obniżać pracownikom pensje.

06.04.2021
19:22
Polska z najniższym bezrobociem w UE. Ale to koniec, firmy już się szykują
REKLAMA

Bezrobocie w Polsce wyniosło w lutym 3,1 proc. i było najniższe w Unii Europejskiej – podał we wtorek Eurostat. Drugi najniższy wynik odnotowano w Czechach (3,2 proc.), a trzeci w Holandii (3,6 proc.).

REKLAMA

Dobrze już było, teraz na rynku pracy czeka nas tąpnięcie?

Bardzo ciekawe, jak sytuacja będzie wyglądała za miesiąc albo dwa. Agata Kołodziej przytoczyła w poniedziałek badania, z których wynika, że polskie firmy patrzą w przyszłość z obawą, ba, najmniejsi pracodawcy zapowiadają zwolnienia i obniżki wynagrodzeń.

Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych w comiesięcznej publikacji Wskaźnika Rynku Pracy podało, że na polskim rynku pracy widoczne są tendencje do przechowania pracowników w oczekiwaniu na poprawę sytuacji, ale z drugiej strony niepewność, trzecia fala pandemii, zaostrzenie obostrzeń i słabsza aktywność gospodarcza nakazują redukcje etatów.

Dane BIEC potwierdzają fatalne nastroje panujące wśród pracodawców.

Prawie połowa polskich firm (45 proc.) oczekuje w 2021 r. spowolnienia gospodarczego i to na poziomie większym niż w 2020 r., kolejne 18 proc. oczekuje, że będzie równie słabo, co w poprzednim roku

– wynika z badania badania Barometr Rynku Pracy 2021 firmy Personnel Service.

Co się dziwić, że 24 proc. pracodawców przyznało, że planuje redukcję zatrudnienia, a kolejne 22 proc. jeszcze nie wie, co zrobi. 14 proc. firm szykuje się do obniżania wynagrodzeń zatrudnionym.

Największe bezrobocie w UE panuje w Hiszpanii

Przed miesiącem czołówka unijnych krajów z najmniejszym odsetkiem bezrobotnych wyglądała tak samo. W ujęciu miesięcznym odczyt dla naszego kraju i dla Holandii nie zmienił się, a w Czechach spadł o 0,1 p.proc.

REKLAMA

W pozostałych państwach stopa bezrobocia przekraczała 4 proc. Najgorsza sytuacja na rynku pracy panowała w Hiszpanii (16,1 proc.) i we Włoszech (10,2 proc.).

Średnia stopa bezrobocia dla wszystkich krajów Unii Europejskiej wyniosła 7,5 proc., a w strefie euro – 8,3 proc. Bez pracy w Unii Europejskiej było 15 mln 953 tys. osób, a w strefie euro – 13 mln 571 tys.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA