REKLAMA
  1. bizblog
  2. Biznes
  3. Podatki

Awaria CRBR. Ministerstwo znów wydłuża czas przyjmowania zgłoszeń. Tym razem do odwołania

Resort finansów wydłużył we wtorek czas przyjmowania zgłoszeń do rejestru do czasu usunięcia trudności informatycznych, wcześniej poinformował, że z tego powodu zgłoszenia będą przyjmowane do 14 lipca br. Ma to związek z wydłużonym czasem akceptacji zgłoszeń oraz czasowym brakiem dostępu do strony www rejestru – dowiedział się Bizblog.pl.

14.07.2020
13:00
centralny rejestr beneficentów rzeczywistych
REKLAMA

Aktualizacja 14 lipca godz. 13.

REKLAMA

We wtorek koło południa Ministerstwo Finansów poinformowało, że po raz kolejny wydłuża termin przyjmowania zgłoszeń do Centralnego Rejestru Beneficjentów Rzeczywistych (CRBR). termin został prolongowany do czasu usunięcia trudności.

O nowym terminie poinformujemy z wyprzedzeniem osobnym komunikatem.

– czytamy w komunikacie nadesłanym do redakcji Bizblog.pl.

MF wciąż ma problemy z CRBR

Resort finansów poinformował, że nadal występują zakłócenia w funkcjonowaniu systemu teleinformatycznego obsługującego Centralny Rejestr Beneficjentów Rzeczywistych. Część użytkowników ma trudności z wypełnieniem formularza.

W związku z tym oraz z planowanymi pracami serwisowymi dotyczącymi profilu zaufanego (więcej na stronie pz.gov.pl), do biegu terminów o których mowa w art. 60 ust. 1 ustawy, nie wlicza się czasu wystąpienia utrudnień. O ich usunięciu i nowym terminie, do którego należy się rejestrować w CRBR, poinformujemy z wyprzedzeniem osobnym komunikatem

– podało we wtorek koło południa MF.

Pomimo utrudnień niektórym użytkownikom udało się zarejestrować w CRBR. W poniedziałek wpłynęło ok. 20 tys. zgłoszeń.

Problemy zaczęły się w poniedziałek po południu. Wysyłający zgłoszenia zaczęli zgłaszać problemy z dostępem do stron WWW Centralnego Rejestru Beneficjentów Rzeczywistych. Dość szybko otrzymaliśmy odpowiedź z Ministerstwa Finansów, że informatycy pracują nad rozwiązaniem problemu.

Na podstawie art. 60 ust. 3 ustawy o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu stwierdzono zakłócenie w funkcjonowaniu systemu teleinformatycznego obsługującego Centralny Rejestr Beneficjentów Rzeczywistych. Część użytkowników, którzy dziś dokonują zgłoszeń do CRBR, ma trudności w trakcie wypełniania formularza. W związku z tym do biegu terminów, o których mowa w art. 60 ust. 1 ustawy nie wlicza się 13 lipca. Zgłoszenia przyjmujemy do 14 lipca br., bez konsekwencji dla rejestrujących się

– poinformował w poniedziałek resort finansów.

Kto musi wpisać się do CRBR?

Termin 14 lipca dotyczy wszystkich spółek, które były wpisane do KRS przed 13 października 2019 r. Jeśli wpis do KRS nastąpił po 13 października, zgłoszenie do CRBR powinno zostać dokonane w ciągu siedmiu.

W tym samym terminie powinien zostać zaktualizowany, jeśli jakieś dane uległy zmianie.

jeśli osoba fizyczna albo spółka mają powyżej 25 proc. akcji lub udziałów, to muszą się w nowym rejestrze znaleźć. Za wpisanie nie płaci się ani grosza, ale za niewpisanie maksymalna kara to milion złotych. Ministerstwo Finansów wskazuje, że w nowym rejestrze mają być gromadzone dane o następujących spółkach:

REKLAMA
  • jawnych,
  • komandytowych,
  • komandytowo-akcyjnych,
  • z ograniczoną odpowiedzialnością,
  • prostych spółek akcyjnych (od 1 marca 2020 r.)
  • akcyjnych (oprócz spółek publicznych w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o ofercie publicznej i warunkach wprowadzania instrumentów finansowych do zorganizowanego systemu obrotu oraz o spółkach publicznych).

Skarbówka tłumaczy, że dane w zapisane w Centralnym Rejestrze Beneficjentów Rzeczywistych mają uniemożliwić schowanie się w skomplikowanej strukturze własnościowej spółek

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA