1. bizblog
  2. Biznes

Lepiej dmuchać na zimne. Odrocz opłacenie rocznego podatku PIT lub rozłóż go na raty

Lokowanie produktu

Przedsiębiorcy coraz bardziej nerwowo patrzą w kalendarz, gdzie na czerwono wcześniej zaznaczyli datę 2 maja. Wtedy bowiem mija termin zapłaty należnego podatku PIT, a właściwie jego niedopłaty za rok 2021. Dla wielu, m.in. przez wysoką inflację i rekordowo drogą energię, może to okazać się zadaniem nie do wykonania. Ale okazuje się, że nie trzeba od razu brać pod uwagę kary skarbowej i odsetek. Są na rynku już rozwiązania, które pozwalają taką płatność odroczyć lub rozłożyć ją na raty.

20.04.2022
15:20
emerytury pit podatki

Przerwane przez pandemię łańcuchy dostaw, nawet dwucyfrowa inflacja i rekordowe ceny energii od miesięcy spędzają sen z powiek polskim przedsiębiorcom, którym w głowach dodatkowo namieszał Polski Ład. W takich warunkach opłacanie rocznego podatku PIT z pewnością do łatwych i przyjemnych zadań nie należy. Tymczasem termin wyznaczony na 2 maja zbliża się nieubłaganie. I widać jak na dłoni, że im bliżej tej czasowej granicy, tym Polacy coraz rzadziej jednak opłacają swój podatek.

Jeszcze 2 marca Ministerstwo Finansów z dumą informowało, że w systemie Twój e-PIT złożono już 2 mln zeznań. Ale później ta dynamika rozliczeń mocno wyhamowała i w okresie od 2 do 27 marca do systemu Twój e-PIT trafiło już mniej, bo tylko kolejnych 1,5 mln zeznań. To wszak i tak kropla w morzu potrzeb, biorąc pod uwagę, że podatników PIT w Polsce jest ok. 27 mln. A trzeba pamiętać, że niewykonanie w terminie zapłaty podatku grozi surowymi konsekwencjami. W pierwszej kolejności, koniec końców przyjdzie też zapłacić za tę zwłokę odsetki. Trzeba pamiętać również o tym, że przedsiębiorca unikający zapłaty podatku narażony jest na pociągnięcie do odpowiedzialności karnej skarbowej. W ub.r. grzywna wynosiła od 301 zł do ponad 60 tys. zł. Podobnie jest teraz, bo wysokość grzywny wynosi od jednej dziesiątej do dwudziestokrotności pensji minimalnej.

Co zrobić jeżeli przedsiębiorca chce odroczyć płatność podatku lub rozłożyć go na raty? 

W tym celu można skorzystać z dwóch rozwiązań: złożyć odpowiednie pismo do urzędu skarbowego i liczyć na pozytywną decyzję urzędników lub skorzystać z zewnętrznego źródła finansowania (np. Finansowania podatków od PragmaGO). Aby urząd skarbowy zgodził się odroczyć płatność za podatek lub rozłożyć ją na raty, przedsiębiorca musi złożyć odpowiednie pismo w wyznaczonym czasie. Nie oznacza to jednak, że urząd od razu przychyli się do prośby wnioskodawcy. Pismo musi spełniać wszelkie wymogi formalne.

Przedsiębiorca musi też jasno uargumentować i udowodnić (np. przy pomocy odpowiedniej dokumentacji), że zachodzi tzw. ważny interes podatnika oraz ważny interes publiczny. Ważny interes podatnika to na przykład utrata możliwości zarobku, losowa utrata majątku, czy poważna choroba. Nie każdy może więc uzyskać zgodę urzędu na późniejszą spłatę podatku z rocznego PIT, nawet jeśli kwota zobowiązania jest wysoka. Jest to indywidualna decyzja urzędników, którzy mogą chcieć szczegółowo zweryfikować sytuację materialną przedsiębiorcy, a po jej weryfikacji – odrzucić prośbę podatnika. Składając taki wniosek, nie ma więc nigdy pewności, że zostanie on rozpatrzony pozytywnie.

Przedsiębiorca do momentu decyzji żyje w „zawieszeniu” i często nie podejmuje działań, wymagających nakładów finansowych. Na odroczenie terminu płatności podatku nie mogą liczyć przedsiębiorcy, którzy nie spełniają warunku „ważnego interesu podatnika”. Pomimo że nie znajdują się oni w bardzo trudnej sytuacji materialnej, opłacenie niedopłaty z rocznego PIT może oznaczać dla nich utratę płynności finansowej, a co za tym idzie przełożyć się na niższe zyski i utratę klientów. Warto więc poszukać alternatywnej możliwości spłaty podatków w terminie – łatwo dostępnego źródła zewnętrznego finansowania, które pozwoli  na uniknięcie odsetek i rozłożenie ich płatności na dogodne raty. 

Finansowanie podatków i ZUS – czym jest ta usługa?

Na rynku są dostępne rozwiązania, które mogą przedsiębiorcy pomóc w sytuacji, kiedy z takich czy innych względów na spłatę podatku trochę brakuje. Jednym z nich jest finansowanie podatków i ZUS od PragmaGO. Dzięki tej usłudze można sfinansować i odroczyć bieżącą płatność za podatek PIT (również niedopłatę z rocznego PIT), CIT, VAT lub składki ZUS. Cały proces wnioskowania o środki odbywa się online, bez konieczności podpisywania papierowej umowy i bez podpisu kwalifikowanego. Z finansowania podatków może skorzystać zarówno właściciel spółki, jak i prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą. Pożyczoną kwotę można oddać w 3, 6, 9, a nawet 12 ratach. Aby przystąpić do finansowania podatków w PragmaGO, wystarczy wypełnić prosty wniosek online. Nie jest wymagana żadna dokumentacja potwierdzająca konieczność rozłożenia zobowiązania na raty. Środki są przelewane bezpośrednio na konto podatnika. 

Finansowanie podatków od PragmaGO krok po korku

Chcąc skorzystać z usługi PragmaGO należy wypełnić prosty wniosek online. Wszystko zajmie góra kilka minut. Krok pierwszy to wskazanie zobowiązania, które chcemy odroczyć lub rozłożyć na raty. Do wyboru mamy PIT/CIT, VAT i ZUS. Przy tej okazji system prosi też o uzupełnienie danych przedsiębiorcy (adres email, NIP firmy etc.). Następnie należy dookreślić zobowiązanie, które przedsiębiorca chce sfinansować (rodzaj i kwota podatku, za jaki okres) i określić także preferowaną liczbę rat. Ostatnim elementem wniosku jest podanie numeru konta bankowego oraz danych osobowych przedsiębiorcy. Na koniec pozostaje już tylko akceptacja regulaminu usługi. Po pozytywnej akceptacji wniosku PragmaGO wysyła na wskazany adres e-mail informację o przyznanym finansowaniu. Przedsiębiorca dostaje również dostęp do strefy klienta – wirtualnej platformy, dzięki której może kontrolować swoje rozliczenia i korzystać z innych produktów finansowania dla firm.

Odroczenie płatności podatku lub rozłożenie go na raty – korzyści

Dzięki odroczeniu płatności podatku przedsiębiorca może zachować płynność finansową i ciągłość działalności. To z kolei oznacza, że nie ryzykuje utraty zysków, czy klientów – może bez przestojów prowadzić i rozwijać biznes. Opłacenie podatków i zobowiązań publiczno-prawnych na czas to uniknięcie dodatkowych, dotkliwych kosztów kar i odsetek oraz oszczędność czasu na kontakty z urzędami. Warto pamiętać, że termin opłat za PIT z 2021 mija 2.05, jednak tak naprawdę co miesiąc może powstać zobowiązanie podatkowe, którego opłata będzie oznaczała zaburzenia w płynności finansowej. W każdym takim przypadku można sięgnąć po finansowanie podatków i ZUS od PragmaGO.  

Materiał powstał przy współpracy z PragmaGO

Lokowanie produktu
Najnowsze
Zobacz komentarze