REKLAMA
  1. bizblog
  2. Biznes

Przedsiębiorcze Polki boją się kryzysu. Ale i tak rządzą w Europie

Wizja spowolnienia i recesji wystraszyła Polki, które nie chcą teraz ryzykować i zakładać biznesu. Paniom brakuje też często wiary we własne siły i jak twierdzą – środków finansowych na rozruch firmy. Mimo tych obaw pod względem przedsiębiorczości Polki i tak mocno wyróżniają się w Europie.

06.02.2023
17:57
Przedsiębiorcze Polki boją się kryzysu. Ale i tak rządzą w Europie
REKLAMA

Raport „Bizneswoman Roku: Przedsiębiorczość Polek – stres i obawy” wskazuje, że blisko połowę respondentek przed założeniem własnej firmy powstrzymują trudności związane z obecną sytuacją gospodarczą (49,7 proc.) oraz brak pewności siebie (49,1 proc.). Niewiele niższy odsetek ankietowanych (42,9 proc.) wstrzymuje się z decyzją o założeniu działalności ze względu na brak finansów. Blisko co trzecia badana deklaruje, że nadmiar biurokracji i spraw organizacyjnych utrudnia podjęcie decyzji o własnym biznesie.

REKLAMA

Budujący jest fakt, że pod względem przedsiębiorczości kobiet Polska zajmuje jedno z najwyższych miejsc w Unii Europejskiej. Polki są wyjątkowo przedsiębiorcze, dlatego trzeba im umożliwić rozwój i spełnianie marzeń. Wierzymy, że internet jest miejscem dla każdego, niezależnie od wieku, doświadczenia i płci – zauważa Magdalena Chudzikiewicz, członkini zarządu, CCO home.pl.

Gdy kobieta przed wyborem: praca czy dziecko

Trzy na cztery badane kobiety przebywające obecnie na urlopie macierzyńskim lub wychowawczym deklarują, że obawiają się powrotu do pracy. Najczęściej jako powód wskazują możliwe trudności z pogodzeniem pracy zawodowej i opieki nad dzieckiem (74,4 proc.) oraz problem z odnalezieniem się z powrotem w obowiązkach zawodowych i pracy z zespołem (18,6 proc.). Jednocześnie 16,7 proc. ankietowanych uważa, że powrót do pracy po urlopie macierzyńskim jest trudny i nieraz niemożliwy.

Olga Kozierowska, prezeska Fundacji Sukcesu Pisanego Szminką i pomysłodawczyni konkursu Bizneswoman Roku, zauważa, że w poprzednim raporcie „Bizneswoman Roku: Przedsiębiorczość Polek a życie rodzinne” ponad 60 proc. ankietowanych przyznało, że tryb zdalny lub hybrydowy ułatwia kobietom pracę, bo pozwala łączyć ją m.in. z opieką nad dzieckiem.

Z najnowszego badania „Bizneswoman Roku: Przedsiębiorczość Polek – stres i obawy” wynika, że większość kobiet przebywających na urlopie macierzyńskim lub wychowawczym boi się powrotu do pracy. Umożliwienie kobietom pracy zdalnej po urlopie macierzyńskim mogłoby obniżyć stres, jaki odczuwają w kontekście powrotu do aktywności zawodowej po urodzeniu dziecka. – mówi Olga Kozierowska.

Niestabilna sytuacja zniechęca panie do prowadzenia biznesu

Aż 65,1 proc. badanych przedsiębiorczyń deklaruje, że odczuwa obecnie większy stres związany z prowadzeniem działalności niż w poprzednich latach. Kobiety najczęściej wskazują niestabilną sytuację polityczno-gospodarczą w kraju i na świecie, rosnące koszty prowadzenia działalności, kryzys oraz inflację, zmniejszony popyt na usługi oraz ogólną niepewność co do przyszłości.

Spore nadzieje na poprawę sytuacji matek na rynku pracy pokładam w planowanych zmianach w Kodeksie pracy, wprowadzających dwa miesiące urlopu rodzicielskiego do wykorzystania tylko przez mężczyzn - dodaje Olga Kozierowska

REKLAMA

Jedynie 21,2 proc. ankietowanym prowadzącym własną firmę nie towarzyszy większy stres. 

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA