REKLAMA
 1. bizblog
 2. Społeczeństwo

Oto najlepsze miasta do życia na świecie. Nowy ranking

Stabilność i dobra infrastruktura to główne uroki miasta dla jego mieszkańców, wsparte dobrą opieką zdrowotną oraz ogromną ofertą kulturalną i rozrywkową - tak napisali autorzy rankingu najlepszych miast na świecie o Wiedniu, mieście, które zajęło pierwszą pozycję w tym roku.

24.06.2022
18:13
Oto najlepsze miasta do życia na świecie. Nowy ranking
REKLAMA

Coroczny ranking miast najbardziej przyjaznych do życia został właśnie opublikowany przez Economist Intelligence Unit (EIU), a Globalny Indeks Życia z 2022 r. pokazuje pewne wyraźne różnice w porównaniu z poprzednim rokiem.

REKLAMA

EIU ocenił 173 miasta na całym świecie pod kątem różnych czynników, w tym opieki zdrowotnej, wskaźników przestępczości, stabilności politycznej, infrastruktury i dostępu do terenów zielonych. Pozwala to przypisać wynik od 1 do 100 każdemu miastu. Według EIU wynik 1 jest „nie do zniesienia”, a 100 – „idealny”.

Wielcy zwycięzcy. Gdzie mieszka się najlepiej?

Ranking najlepszych miast do życia w 2022 r. zdominowała Europa, z sześcioma miejscami w czołowej jedenastce. 

Szwajcaria jest zaś jedynym krajem w Europie, który zajął dwa miejsca w pierwszej dziesiątce, z Genewą na szóstym miejscu i Zurychem na trzeciej pozycji.

Jednak zwycięzcą wśród wszystkich krajów na świecie jest bez wątpienia Kanada, którą w szczycie rankingu reprezentują trzy miasta – Calgary, Vancouver i Toronto.

Wielcy przegrani. Gdzie życie stało się trudniejsze?

Zeszłoroczny zwycięzca, Auckland z Nowej Zelandii, wypadł z pierwszej dziesiątki i wylądował na zaskakującym 34. miejscu. Sąsiednia Australia odnotowała z kolei w tym roku najbardziej zauważalny spadek w rankingu. 

Pomimo tego, że w przeszłości miasta z tego kraju znajdowały się na szczycie listy, w 2022 roku Melbourne spadło na 10. miejsce. Warto tu dodać, że w 2021 r. Australia zdominowała indeks EIU, a Brisbane, Adelaide i Perth dołączyły do ​​Melbourne w pierwszej dziesiątce. W tym roku miasta te zajmują odpowiednio 27, 30 i 32 miejsce.

Stolica Nowej Zelandii, Wellington, była na czwartym miejscu w 2021 r., ale w tym roku również wypadła z pierwszej dziesiątki.

Chociaż Europa ma bardzo dobre wyniki w edycji rankingu z 2022 r, brakuje dwóch wielkich i znanych miast – Londynu i Paryża. W obu metropoliach ważną rolę odegrały zwiększone koszty utrzymania, a w przypadku Londynu także decyzja Wielkiej Brytanii o opuszczeniu Unii Europejskiej.

Damaszek, Lagos i Trypolis zostały ocenione jako trzy najmniej przyjazne do życia miasta na świecie. Z kolei Kijów nie był w tym roku brany pod uwagę ze względu na trwającą na Ukrainie wojnę.

Najdroższe miasta na świecie

Na początku tego miesiąca ECA International opublikowała listę najdroższych miast na świecie. Hongkong miał wątpliwy zaszczyt zająć pierwsze miejsce, a w pierwszej piątce znalazły się Nowy Jork, Genewa, Londyn i Tokio. Jedynym miastem, które pojawiło się zarówno w indeksach ECA, jak i EIU, była Genewa.

Ranking najdroższych miast został określony wyłącznie przez czynniki ekonomiczne – średni czynsz, cena gazu itp. – w przeciwieństwie do listy EIU, która uwzględnia atrakcje kulturalne miasta, takie jak muzea i koncerty, a także infrastrukturę, taką jak transport zbiorowy .

Top 10 najlepszych miast na świecie:

REKLAMA
 1. Wiedeń, Austria
 2. Kopenhaga, Dania
 3. Zurych, Szwajcaria
 4. Calgary, Kanada
 5. Vancouver, Kanada
 6. Genewa, Szwajcaria
 7. Frankfurt, Niemcy
 8. Toronto, Kanada
 9. Amsterdam, Holandia
 10. Osaka, Japonia i Melbourne, Australia (remis)
REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA