REKLAMA
  1. bizblog
  2. Pieniądze

Koszmar. Oszuści opanowali Youtube'a. Natkniesz się na taki filmik, wyłącz go, zanim wypali ci dziurę w głowie

Akcje prowadzone przez cybernaciągaczy, polujących na spragnionych zysków, a bezmyślnych jak przedszkolaki, inwestorów stały się prawdziwą plagą, zwłaszcza w mediach społecznościowych. Ostatni przykład: filmiki, na które możesz natrafić na YouTubie, zachęcające do inwestowania w kryptowaluty. Przestępcy dosłownie zasypali nimi popularny serwis.

15.02.2023
6:34
Koszmar. Oszuści opanowali Youtube'a. Natkniesz się na taki filmik, wyłącz go, zanim wypali ci dziurę w głowie
REKLAMA

W 2022 roku 46 tys. Amerykanów zgłosiło utratę na skutek oszustw znacznych sum pieniędzy, przekraczając w sumie ponad miliard dolarów w kryptowalutach. Prawie połowa poszkodowanych wskazuje, że oszustwo zostało zapoczątkowane w mediach społecznościowych.

REKLAMA

W Polsce nie jest najlepiej. Pojawiły się fałszywe inwestycje w kryptowaluty

W Poznaniu 14 lutego 2023 r. badacze z firmy WithSecure zidentyfikowali sieć kanałów w serwisie YouTube, które zachęcają użytkowników do korzystania z fałszywych aplikacji internetowych, pozornie służących do inwestowania w kryptowaluty. Przestępcy skutecznie wykorzystali algorytmy polecane na YouTube do promowania stworzonych przez siebie treści. Odkryta sieć składała się z 30 osobowej grupy oszustów.

Grupa przestępcza wypuszczała tysiące filmów, zachęcając do inwestowania w kryptowaluty USDT (znaną również jako Tether). Skutecznie zwabieni potencjalni inwestorzy przelewali pieniądze z prawdziwego portfela kryptowalutowego do jednej z aplikacji. Badacze nie zaobserwowali jednak żadnych transferów z aplikacji z powrotem do portfeli.

Sieć filmów wydaje się być skierowana do osób  inwestujących w kryptowaluty. Przy pomocy niskiej jakości filmów oszuści docierają do różnych regionów świata. Skutkuje to dużym wolumenem małych transakcji. Jednak wraz ze wzrostem liczby udanych operacji rosną też szanse na to, że przestępcy znajdą kogoś chętnego do zainwestowania bardziej znaczących kwot – tłumaczy Andy Patel z WithSecure Intelligence.

Algorytmy YouTube'a w służbie cyberoszustów

Bazując na danych zebranych w drugiej połowie 2022 r., WithSecure szacuje, że odkryte fałszywe aplikacje były w stanie wygenerować ponad 100 tys. dolarów przychodów od około 900 poszkodowanych. Znaleziono ponad 700 nieuczciwych adresów URL hostujących obsługiwane przez sieć. Analiza powiązanych z filmami portfeli kryptowalutowych sugerowała możliwy udział tysięcy kolejnych adresów.

REKLAMA

Nie wierzę, że takie oszustwa są szczególnie dochodowe. Jednak przestępcy zorientowali się, jak wykorzystywać algorytmy rekomendacji na platformie YouTube. Moderowanie treści w mediach społecznościowych jest ogromnym wyzwaniem dla platform, ale ze względu na zastosowane przez przestępców podejście, wykorzystujące proste, dobrze znane techniki myślę, że można zrobić więcej, aby chronić ludzi przed oszustwami – wyjaśnia Andy Patel z WithSecure Intelligence.

Raport „Analiza oszustw kryptowalutowych YouTube USDT”, szczegółowo opisuje filmy i aplikacje stojące za oszustwami, bada hashtag #usdtmining na YouTube, opisuje metodologię analizy blockchain zastosowaną na portfelach kryptowalutowych związanych z oszustwami i przedstawia zalecenia dla platformy YouTube.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA