REKLAMA
  1. bizblog
  2. Energetyka

Ceny energii biją rekordy. Czy fotowoltaika wciąż się opłaca? Zobacz tylko te wyliczenia

Rosnące ceny energii skłaniają firmy do szukania oszczędności. Problem jest palący, bo dotyczy wszystkich branż i przedsiębiorstw bez wyjątków. Da Vinci Green Energy namawia do zainwestowania w fotowoltaikę, przekonując, że przy obecnych stawkach za MWh instalacja zwróci się w niespełna 2,5 roku.

06.10.2022
15:27
Ceny energii biją rekordy. Czy fotowoltaika wciąż się opłaca? Zobacz tylko te wyliczenia
REKLAMA

Cena instalacji fotowoltaicznej i czas zwrotu inwestycji – to nadal główne bariery powstrzymujące klientów przed inwestycjami w najpopularniejsze w Polsce odnawialne źródło energii. Problem z oszacowaniem opłacalności PV mają zarówno gospodarstwa domowe, jak i przedsiębiorcy.

REKLAMA
 class="wp-image-1934020"
Da Vinci Green Energy

Aby pomóc klientom biznesowym firma Da Vinci Green Energy opracowała indeks opłacalności instalacji fotowoltaicznej dla firm (PV Profitability Index Business).

Koszty instalacji fotowoltaiki zwrócą się po 29 miesiącach

PVPI Business został tak pomyślany, by pokazać, po jakim czasie zwróci się instalacja fotowoltaiczna o mocy 50 kWp, z której energia rozliczana jest na zasadach prosumenckich z wykorzystaniem RCEm (Miesięcznej Rynkowej Ceny Energii).

RCEm publikowana jest na stronach Polskich Sieci Energetycznych (PSE) od czterech miesięcy i w tym czasie jej wartość wzrosła o ponad 55,23 proc. Pierwsze dane poznaliśmy w lipcu, a dotyczyły cen w czerwcu 2022 r. Odczyt wyniósł 659,29 zł/MWh, w lipcu – 799,99 zł/MWh., a w sierpniu – 1023,42 zł.

 class="wp-image-1934017"
Da Vinci Green Energy

Taki wzrost spowodował, że PVPI Business obliczony przez Da Vinci Green Energy na podstawie danych za sierpień skurczył się do 2,39 roku (niecałe 29 miesięcy). Właśnie po takim czasie zwróciłby się koszt firmowej instalacji fotowoltaicznej, gdyby ceny energii utrzymałyby się na niezmienionym poziomie (jeśli wzrosną, PVPI Business będzie jeszcze niższy).

OZE najlepsze na wysokie ceny energii. Najlepsze OZE to FV

Bartłomiej Tuleja, członek zarządu Da Vinci Green Energy, wskazuje, że wzrost cen z kilkuset złotych za MWh do nawet 2500 zł wymusza na przedsiębiorcach szukanie alternatyw, a najlepszą są OZE.

REKLAMA

Problem rosnących cen dotyka absolutnie każdą branżę, nie ma znaczenia wielkość ani specyfika przedsiębiorstwa. Korzystanie z zielonej energii w kontekście obecnego poziomu cen prądu daje zupełnie nową, bardzo korzystną optykę na opłacalność inwestycji w instalację fotowoltaiczną i czas jej zwrotu.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA