REKLAMA

Sąd dał popalić firmie od chwilówek. Takie numery z Polakami nie przejdą

Warszawski sąd uznał, że rolowanie kredytu jest nieuczciwą praktyką rynkową. Wyrok to wielki sukces Rzecznika Finansowego, który z modelem biznesowym firmy Kim Finance walczył przez długie miesiące.

rekompensaty-od-rzadu-rachunki
REKLAMA

Wyrok Sądu Rejonowego Warszawa-Śródmieście zapadł 9 czerwca. I choć jest nieprawomocny, już teraz można chyba mówić o dużym kroku naprzód. Sąd przychylił się do stanowiska Rzecznika Finansowego i uznał, że w analizowanej sprawie konsument zawarł umowę, która w istocie polegała na spłacie pożyczki drugą pożyczką. Czyli tzw. rolowaniem kredytu.

REKLAMA

Sprawa ciągnęła się od października ubiegłego roku

Sąd zabezpieczył wówczas roszczenie Rzecznika Finansowego w sprawie dotyczącej „rolowania” kredytu. Na celowniku znalazła się firma udzielająca chwilówek - Kim Finance sp. z o.o. Rzecznik już wcześniej zabiegał, by spółka przestała naruszać prawo. O co dokładnie chodziło?

W przypadku rolowania kredytów spółki zarabiają krocie, omijając przepisy ustawy o kredycie konsumenckim, które określają maksymalne dopuszczalne koszty pozaodsetkowe. Konsument idzie z niespłaconą pożyczką do innej firmy, ta spłaca kredyt za niego wraz z odsetkami, jednocześnie narzucając mu jeszcze wyższe koszty.

Klient biorący chwilówkę wpada w ten sposób w spiralę zadłużenia

REKLAMA

Rzecznik poradził konsumentom, że jeżeli ich umowa została w ten sposób skonstruowana, to mają oni prawo złożyć reklamacje, a także zgłosić się do rzecznika z prośbą o interwencje. KIM Finance Sp. z o.o. nie może już pobierać opłat i prowizji, które przekraczają limity określone w ustawie o kredycie konsumenckim.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA