REKLAMA
  1. bizblog
  2. Biznes

Canal+ do spółki z Allegro mogą mocno w Polsce namieszać. Francuzi wybierają się na GPW

Jeden z największych operatorów płatnej telewizji w Polsce zdecydował się wejść na Giełdę Papierów Wartościowych w Warszawie. Wycena spółki może sięgnąć 4 mld zł.

03.07.2020
11:16
 Canal+ do spółki z Allegro mogą mocno w Polsce namieszać. Francuzi wybierają się na GPW
REKLAMA

Spółka ITI Neovision, operator Platformy Canal+ zdecydowała o dematerializacji akcji i ubieganiu się o dopuszczenie i wprowadzenie akcji na GPW

– czytamy w sprawozdaniu z działalności za 2019 r.
REKLAMA

Największym akcjonariuszem spółki jest Groupe Canal+, która posiada 51 proc. udziałów. Francuzi zastrzegają jednak, że należące do niej akcje nie są na sprzedaż. IPO będzie więc okazją do upłynnienia udziałów dla TVN Media i LGI Global Ventures Holding BV, do których należy odpowiednio 32 proc. i 17 proc. firmy.

ITI Neovision zmienia nazwę

Przy okazji spółka podała również, że Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie akcjonariuszy ITI Neovision podjęło uchwałę o zmianie nazwy na Canal+ Polska.

W ubiegłym roku spółka wykazała 2,27 mld złotych przychodu, 105,7 mln zysku operacyjnego i 87,7 mln zysku netto. W październiku 2019 r. ITI Neovision kupił udziały w Kino Świat – dystrybutorze filmów na polski rynek. Pod koniec ubiegłego roku platforma zatrudniała 1333 osoby.

Canal+ Polska to platforma cyfrowa, która zajmuje się również produkcją własnych programów. W jej ofercie znajduje się także serwis VOD, który zawiera liczący aż 35 tys. pozycji katalog polskich i zagranicznych filmów, odcinków seriali, wydarzeń sportowych, dokumentów, programów publicystycznych i rozrywkowych oraz bajek dla dzieci.

Rok głośnych debiutów

REKLAMA

Pojawienie się francuskiego operatora na warszawskim parkiecie może być drugim głośnym debiutem tego roku. Wcześniej zamiar wejścia na giełdę (niekoniecznie w Warszawie) zadeklarował właściciel Allegro. Szacowana wycena to 10 mld euro. Jeżeli Allegro zdecydowałoby się na debiut na warszawskim parkiecie, przebiłoby pod względem kapitalizacji obecnego lidera warszawskiego parkietu – CD Projekt.

Serwis „Parkiet”, opierając się na opinii analityków, oszacował wycenę ITI Neovision na 3,5 – 3,9 mld zł. Jako że w emisji znajdą się  tylko akcje należące do mniejszościowych inwestorów spółka nie wyciągnie z giełdy więcej niż 1,5 mld zł. Canal+ do spółki z Allegro mogą więc nieco rozhuśtać skostniałą GPW. W ostatnim czasie spółki raczej z niej uciekały, a ona sama zdominowana jest dzisiaj przez spółki Skarbu Państwa.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA