REKLAMA
  1. bizblog
  2. Praca
  3. Gospodarka

Pensje w firmach wzrosły w styczniu o prawie 5 proc. Polacy zarabiali średnio 5536,80 zł

GUS podał dane o wynagrodzeniach i zatrudnieniu w firmach. Te pierwsze po raz kolejny i to sporo poszły w górę, ale pracowników cały czas ubywa.

17.02.2021
12:10
płaca-minimalna-apel-do-rządu
REKLAMA

Przeciętne miesięczne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw (podmioty zatrudniające powyżej dziewięciu osób) w skali roku wzrosło w styczniu 2021 r. o 4,8 proc. do 5536,80 zł brutto.

REKLAMA
Źródło: GUS

GUS zwrócił uwagę, że mimo pokaźnego wzrostu jego dynamika i tak była słabsza niż w poprzednich miesiącach.

Bo w grudniu firmy wypłaciły premie

Licząc miesiąc do miesiąca, w porównaniu do grudnia 2020 r., wynagrodzenia spadły w styczniu o 7,3 proc.

undefined

Jak zaznacza GUS, to zjawisko cykliczne, z którym do czynienia mamy co roku, spowodowane wypłatami w grudniu 2020 r. premii kwartalnych, nagród rocznych, jubileuszowych i uznaniowych, a także odpraw emerytalnych, które obok wynagrodzeń zasadniczych zaliczane są do składników wynagrodzeń.

Źródło: GUS

W styczniu pensje wzrosły prawie we wszystkich sekcjach PKD od 0,9 proc. w „Pozostała działalność usługowa” do 9,5 proc. w „Rolnictwo, leśnictwo, łowiectwo i rybactwo”. Spadek o 3,1 proc. odnotowano w sekcji „Zakwaterowanie i gastronomia” oraz o 2,0 proc. w „Działalność związana z kulturą, rozrywką i rekreacją”.

Zatrudnienie spadło, a regułą był wzrost

Przeciętne zatrudnienie, kontynuując od miesięcy tendencję spadkową, zmniejszyło się w styczniu o 2 proc. rok do roku i wyniosło 6314,1 tys. Spadek był większy niż miesiąc wcześniej, gdy wyniósł 1 proc., co zdaniem GUS było efektem zakończenia i nieprzedłużania w styczniu 2021 r. umów terminowych, zwolnień pracowników, odejść na emeryturę oraz weryfikacji wielkości podmiotów wliczanych do sektora przedsiębiorstw.

Źródło: GUS

W styczniu 2021 r. przeciętne zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw nieznacznie zmniejszyło się (o 0,2 proc.) względem notowanego miesiąc wcześniej, podczas gdy w grudniu 2020 r. w stosunku do listopada 2020 r. w niewielkim stopniu wzrosło (o 0,2 proc.)

– napisał w komunikacie GUS.
REKLAMA

I dodał, że w związku z epidemią w styczniu 2021 r. odnotowano niewielki spadek przeciętnego zatrudnienia o ok. 14,5 tys. etatów, a zwykle w styczniu w relacji do grudnia poprzedniego roku był obserwowany wzrost. Na przykład w styczniu 2020 r. w stosunku do grudnia 2019 odnotowano wzrost o ok. 45 tys. etatów.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA