Powstaje nowa służba specjalna w Polsce. Będzie zajmować się zwalczaniem cyberprzestępczości
Będzie zajmować się rozpoznawaniem, zapobieganiem i zwalczaniem przestępczości popełnionej przy użyciu systemu informatycznego, systemu teleinformatycznego lub sieci teleinformatycznej. Takie zadania przed Centralnym Biurem Zwalczania Cyberprzestępczości stawia projekt ustawy, który we wtorek przyjął rząd. W ten sposób rząd chce zrealizować swój obowiązek zapewnienia obywatelom bezpieczeństwa w sieci.
Centralne Biuro Zwalczania Cyberprzestępczości nie będzie autonomiczną formacją – jak Centralne Biuro Antykorupcyjne – lecz „jednolitą w skali kraju” jednostką policji z siedzibą w Warszawie. Będzie to organ podległy komendantowi głównemu policji, zupełnie jak Centralne Biuro Śledcze Policji.
W związku z powołaniem nowej służby w policji powstanie 1800 nowych etatów. Jeśli chodzi o nabór do służby zwalczania cyberprzestępczości, pod szczególną uwagę będą brane wiedza i umiejętności z zakresu informatyki i nowoczesnych technologii teleinformatycznych oraz znajomość języka obcego z tego obszaru – wskazuje MSWiA w komunikacie.
Przyjęte przez rząd przepisy zakładają również przyznanie funkcjonariuszom CBZC specjalnego świadczenia związanego z pełnieniem służby w tej jednostce. Miesięczna wysokość tego świadczenia będzie nie niższa niż 70 proc. i nie wyższa niż 130 proc. przeciętnego uposażenia policjantów.
Projekt ustawy zakłada też, że funkcjonariuszom CBZC będzie w pełni przysługiwać możliwość prowadzenia działań operacyjno-rozpoznawczych, dochodzeniowo-śledczych oraz administracyjno-porządkowych, wynikających z ustawy o policji.
Do zadań Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości będzie też należała między innymi walka z pedofilami, którzy poszukują swoich ofiar w sieci; zwalczanie przestępstw związanych z kradzieżą tożsamości w sieci oraz walka z oszustwami w sieci.