Nie wszyscy przedsiębiorcy mają obowiązek prowadzenia konta firmowego w banku, ale nawet ci, którzy nie muszą, decydują się na otwarcie takiego rachunku. Dlaczego to robią? Z kilku powodów. Coraz szybciej odchodzimy od gotówki, płatności elektroniczne stały się standardem i są wygodniejsze niż te dokonywane żywym pieniądzem. Do tego zakładając rachunek bankowy dla firmy, można otrzymać łatwy dostęp do innych produktów i usług finansowych, co zwiększa niezależność i bezpieczeństwo prowadzonego biznesu.
Ordynacja podatkowa wskazuje, że rozliczeń z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych i urzędem skarbowym za pośrednictwem konta firmowego nie muszą prowadzić mikroprzedsiębiorcy, czyli najmniejsze podmioty, zatrudniające nie więcej niż dziesięciu pracowników, o rocznych obrotach oraz aktywach w bilansie do 2 mln euro.
Zobacz, jak wygląda konto firmowe w ofercie Citi Handlowy.
Jest jednak haczyk w tych przepisach, ponieważ nawet jeśli jesteś mikroprzedsiębiorcą, musisz mieć rachunek w banku. Dotyczy to przede wszystkim firm, które prowadzą rozliczenia z innymi podmiotami gospodarczymi lub chcą albo muszą dokonywać transakcji kupna-sprzedaży na kwoty wyższe niż 15 tys. zł.
Ponadto konto firmowe jest obowiązkowe dla następujących podmiotów:
- firm zagranicznych działających w Polsce
- spółek cywilnych
- spółek jawnych
- fundacji
- spółek z ograniczoną odpowiedzialnością
- wszystkich podmiotów, które rozliczają się z jednoosobowymi działalnościami gospodarczymi (JDG).
Konto osobiste a konto firmowe
Skoro mowa o JDG – osoby prowadzące takie podmioty mają nieco łatwiej, ponieważ do obsługi spraw firmowych mogą wykorzystywać rachunki prywatne w banku. Od razu pojawia się myśl: to czym się różnią te dwa rodzaje kont.
Z kont osobistych mogą korzystać tylko osoby fizyczne. Konto firmowe nie jest obowiązkowe, ale jednocześnie jest najbardziej popularnym produktem finansowym. Dość zauważyć, że korzysta z niego według danych Banku Światowego 96 proc. Polaków. Konto firmowe to dla większości przedsiębiorców – jak już wspomnieliśmy – obowiązek wynikający z przepisów podatkowych.
Warto pamiętać, że tylko konta firmowe:
- mogą trafić na białą listę podatników VAT
- umożliwiają dokonanie transakcji typu split payment
No dobrze, w tym miejscu pojawia się kolejna kwestia: prowadzę JDG i ktoś korzysta z rachunku osobistego. Czy powinien rozważyć założenie konta firmowego? Tak, powinien, zwłaszcza jeśli gubi się w rozliczeniach i trudno mu się połapać, co jest transakcją firmową, a co prywatną. Otworzenie konta firmowego to pierwszy krok do uporządkowania i rozdzielenia finansów osobistych od służbowych. Umożliwia sprawniejsze zarządzanie zasobami i przejrzystą analizę przychodów i rozchodów.
Rozdzielenie finansów osobistych od firmowych ma też duże znaczenie w przypadku kontroli skarbowej lub z ZUS-u. W takiej sytuacji inspektorzy zawsze żądają dostępu do transakcji firmowych, a jeśli ktoś rozlicza się z konta osobistego, uzyskają dostęp do całej jego historii finansowej.
Jak otworzyć konto firmowe w banku
Założenie konta firmowego nie jest czasochłonną, kłopotliwą ani też drogą operacją. W większości banków załatwia się to online w kwadrans. W cierpliwość trzeba się uzbroić, jeśli przy okazji przedsiębiorca ubiega się o kredyt lub chce skorzystać z produktów oszczędnościowych lub inwestycyjnych. Aby założyć konto firmowe, potrzebny będzie dowód osobisty, Numer Identyfikacji Podatkowej (NIP) i dane kontaktowe. Zobacz, jak założyć konto firmowe w Citi Handlowym.
Otwierając konto firmowe, możesz skorzystasz z licznych promocji, dzięki którym zostaniesz zwolniony z opłat pobieranych zazwyczaj przez banki. Mogą one dotyczyć takich operacji, jak:
- otwarcie i prowadzenie konta
- używanie karty debetowej
- wpłaty i wypłaty gotówki dokonywanych w bankomatach na terenie Polski
- przelewów internetowych, a nawet przelewów zagranicznych.
Uwaga, pamiętaj, że po okresie promocji, która może trwać w niektórych instytucjach nawet 24 miesiące od założenia konta firmowego, opłaty za korzystanie z rachunku firmowego możesz sobie wrzucić w koszty prowadzenia działalności.
Promocje bankowe to nie tylko brak opłat, ale również ciekawe korzyści finansowe. Możesz otrzymać premię w wysokości od kilkudziesięciu do kilkuset złotych za otwarcie rachunku, wyrażenie zgód marketingowych, aktywne korzystanie z konta, w tym dokonywanie przelewów, transakcje kartą, skorzystanie z oferty kredytowej lub oszczędnościowej. Niektóre banki wypłacają też premie za saldo, które jest wyznaczone w regulaminie promocji.
Masz nowe konto firmowe? Zgłoś to
Pamiętaj, że każdą zmianę w danych firmy, w tym rachunku bankowego, należy zgłosić i do urzędu skarbowego, do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Jeśli o tym zapomnisz, możesz narazić się na kary finansowe, gdy kontroler zakwalifikuje to jako wykroczenie skarbowe.
Prowadzący jednoosobowe działalności gospodarcze nowy numer konta mogą zgłosić online za pośrednictwem Centralnej Ewidencji Działalności Gospodarczej (CEIDG) w tym miejscu. Wymagane jest potwierdzenie tożsamości z wykorzystaniem podpisu kwalifikowanego, Profilu Zaufanego, e-dowodu lub bankowości elektronicznej. Po zaktualizowaniu danych w bazie danych, zostaną one automatycznie przekazane do US i ZUS-u.