1. bizblog
 2. Pieniądze

Jakie konto dla jednoosobowej działalności? Wybierz mądrze

Lokowanie produktu: Credit Agricole

Spośród dziesiątek rynkowych ofert, wybór najlepszego konta biznesowego nie wydaje się łatwy. Zdecydowanie jest to zadanie wymagające zaangażowania czasu oraz dokładnego zdefiniowania własnych oczekiwań i potrzeb. Każda firma jest inna, dlatego dobrze, że może porównać kilka różnych propozycji. Zobacz, jakimi kryteriami kierować się podczas porównywania ofert bankowych i zakładania konta biznesowego.

06.10.2023
9:02
Jakie konto dla jednoosobowej działalności? Wybierz mądrze

Rozpoznanie potrzeb. Jaki jest charakter Twojej działalności?

Mała lokalna firma ma inne potrzeby niż kilkusetosobowe przedsiębiorstwo, działające w kraju i za granicą. Ustalenie, jaki jest charakter i zakres działalności, sposób prowadzenia rozliczeń, wysokość obrotów jest niezbędne już na samym początku.

 • Czy prowadzisz działalność jednoosobową, czy zatrudniasz pracowników?
 • Przyjmujesz płatności od klientów? Potrzebujesz terminala do obsługi transakcji kartowych?
 • Zależy Ci na możliwości uzyskania dodatkowych środków? Jeśli tak, to czy potrzebujesz jednorazowej gotówki w postaci kredytu, czy bieżącego wsparcia, jakie oferuje kredyt w rachunku bieżącym?
 • Potrzebujesz karty płatniczej?
 • Masz problemy z płynnością finansową? Twoi kontrahenci spóźniają się z opłacaniem faktur?
 • Rozliczasz transakcje w walutach obcych? Chcesz korzystać z kantoru walutowego/konta w walucie obcej?
 • Jak dużo przelewów robisz z rachunku firmowego?
 • Czy jesteś czynnym płatnikiem podatku VAT?
 • Czy i jak często dokonujesz wypłat/wpłat w oddziałach/bankomatach?

To najważniejsze pytania – im bardziej szczegółowe informacje o swojej firmie i jej potrzebach zbierzesz, tym łatwiej będzie Ci dobrać odpowiedni rachunek biznesowy. Np. jeśli często dokonujesz wpłat gotówkowych na konto, zainteresuje Cię wariant z pulą bezpłatnych transakcji. Jeśli zaś przyjmujesz przelewy w USD czy EUR, na pewno będziesz dążyć do ograniczenia kosztów, wynikających z przewalutowań i otwarcia konta walutowego.

Po co płacić za konto, skoro możesz mieć je za darmo?

Koszty prowadzenia rachunku biznesowego interesują każdego przedsiębiorcę. Wielu z nich deklaruje, że z większą przychylnością patrzy na konta, które są darmowe. Brak opłat to rzeczywiście duża zaleta, szczególnie w obliczu inflacji, rosnących składek ZUS, podatków i innych kosztów prowadzenia działalności.

Aby korzystać bez opłat z konta firmowego, wystarczy spełnić określone wymagania. Czasami są to przelewy do instytucji państwowych, takich jak ZUS czy urząd skarbowy. Niekiedy wystarczą stałe przychody o konkretnej wartości. Oprócz tego, osoby, które spełnią warunki (ujęte w konkretnym regulaminie), mogą liczyć na jeszcze więcej korzyści, jak np. bezpłatna karta debetowa, zlecenia stałe oraz wpłaty w wybranych wpłatomatach – również bez dodatkowych opłat.

Czy darmowe konto jest gorsze od płatnego? Absolutnie nie, o czym można się przekonać z licznych opinii klientów, wypowiedzi ekspertów, czy wreszcie rankingów rachunków firmowych.

Jakie konto dla jednoosobowej działalności gospodarczej?

W Polsce najliczniejszą grupę przedsiębiorców stanowią osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą. W pierwszym kwartale 2023 roku w CEIDG zostało zarejestrowanych aż 80 tysięcy nowych firm jednoosobowych. Ta forma prowadzenia działalności staje się coraz częściej alternatywą dla pracy na etacie, która dla niektórych staje się nieopłacalna, męcząca i mało rozwojowa.

Warto zatem zastanowić się, jakie jest najlepsze konto dla działalności jednoosobowej. Firma, w której pracuje tylko właściciel i tak jest już narażona na wysokie opłaty, dlatego najlepiej, aby rachunek można było prowadzić za darmo. Ale to nie wszystko, bo jak wiadomo koszty (lub ich brak) nie są jedynym wyznacznikiem dobrego konta. Zalicza się do nich także:

 • możliwość obsługi produktów przez aplikację mobilną (np. CA24 Mobile od Credit Agricole) całą dobę, siedem dni w tygodniu,
 • opieka doświadczonego, dedykowanego opiekuna klienta biznesowego,
 • dostępna karta płatnicza – najlepiej Visa Business Debit, którą można płacić bez fizycznego okazania (telefonem, zegarkiem czy opaską),
 • dostępne produkty kredytowe – np. kredyt bieżący zwiększający saldo dostępne, faktoring pomagający zachować płynność finansową, kredyt na inwestycje pozwalający małej firmie rozwijać skrzydła,
 • ekspresowe przelewy w systemie Express Elixir, przelewy SWIFT (umożliwiające przelewy walutowe – w każdej walucie) i SEPA (przelewy krajowe i zagraniczne w euro),
 • kantor do wymieniania waluty na korzystnych zasadach lub/i konto walutowe (w aplikacji CA24 Mobile znajdziesz dostęp do kantora online),
 • możliwość wpłat i wypłat w bankomatach i oddziałach.

Konto biznesowe dla jednoosobowej działalności powinno być proste i wygodne w obsłudze – głównie przez intuicyjną aplikację, którą można zainstalować w telefonie czy na tablecie. Jego ogromną zaletą jest niski koszt prowadzenia i możliwość zwolnienia z opłat po spełnieniu warunków promocyjnych. Na pewno dla przedsiębiorcy z aspiracjami ważny będzie dostęp do dodatkowych produktów kredytowych, kart i narzędzi ułatwiających rozliczenia.

Lokowanie produktu: Credit Agricole
Najnowsze
Zobacz komentarze