REKLAMA
  1. bizblog
  2. Prawo

Elizabeth Holmes uznana za winną. Była wielką gwiazdą Doliny Krzemowej, teraz grozi jej 80 lat

Słynna założycielka firmy Theranos, która dzięki cudownej technologii miała zrewolucjonizować diagnostykę krwi, została uznana przez ławę przysięgłą za winną oszukania inwestorów i udziału w zmowie. Choć kilka zarzutów przeciw Elizabeth Holmes upadło w sądzie, i tak teoretycznie grozi jej nawet 80 lat więzienia. Fot: Stuart Isett/Fortune Global Forum/Flickr (CC BY-NC-ND 2.0)

04.01.2022
12:38
Elizabeth Holmes. Była miliarderka uznana za winną, czeka na wymiar kary
REKLAMA

Ława przysięgła sądu federalnego w kalifornijskim San Jose przychyliła się do zarzutów prokuratury, która oskarżyła Elizabeth Holmes o oszukanie inwestorów Theranos, że firma ta opracowała unikalną technologię prowadzenia kompleksowych badań diagnostycznych na podstawie jednej kropli krwi.

REKLAMA

Choć w sądzie przepadły inne zarzuty, między innymi dotyczące oszukania pacjentów, którzy zapłacili Theranosowi za testy, a także zarzuty wysuwane przez indywidualnych inwestorów, Holmes może spodziewać się surowego. Jak donosi Reuters, sędzia może wymierzyć jej karę nawet do 80 lat więzienia, ale taki wyrok jest mało prawdopodobny.

Theranos to jeden z największych przekrętów giełdowych ostatnich lat, a zarazem wielki kamień do ogródka mediów i analityków giełdowych, którzy tak zachwycili się młodą bizneswoman, że zapomniały o krytycznym podejściu do modelu biznesowego jej firmy i weryfikacji głoszonych przez nią deklaracji.

Spółka z Palo Alto, czyli z samego serca Doliny Krzemowej, zdobyła sławę dzięki deklaracji, że opracowane przez nią urządzenia potrafią błyskawicznie wykonywać pełny zakres badań przy użyciu zaledwie pojedynczej kropli krwi. Firmę w 2013 roku założyła 19-letnia Elizabeth Holmes, która błyskawicznie stała się ulubienicą mediów, gwiazdą giełdy i bywalczynią najbardziej prestiżowych kongresów gospodarczych na świecie.

REKLAMA

Początkiem końca Theranosa był bardzo dobrze udokumentowany artykuł w „The Wall Street Journal” z 2015 roku, w którym całe przedsięwzięcie przedstawiono jako przekręt. Wyszło między innymi na jaw, że osławione automaty do badań krwi były zwykłymi makietami, a pobrana od pacjentów krew była rozcieńczana (!) i wysyłana do tradycyjnych laboratoriów, więc wyniki były kompletnie niemiarodajne.

Proces Elizabeth Holmes miał rozpocząć się 20 sierpnia, a z powodu pandemii COVID-19 został przesunięty na marzec 2021 roku. Decyzja o wysokości wyroku powinna zapaść w ciągu najbliższych tygodni. Na swój proces z kolei czeka Ramesh Balwani, czyli były szef finansowy Theranosa i partner Holmes.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA