REKLAMA
  1. bizblog
  2. Technologie
  3. Społeczeństwo

Wysysarka danych osobowych. Wykryto potężne dziury w zabezpieczeniach TikToka

TikTok desperacko stara się przekonać cały świat, że aplikacja jest w 100 proc. bezpieczna, treści nie są cenzurowane i nikt nie wysyła wrażliwych danych na serwery chińskiego rządu. Ale najnowsza afera raczej firmie w budowaniu pozytywnego wizerunku nie pomoże.

10.01.2020
9:16
Wysysarka danych osobowych. Wykryto potężne dziury w zabezpieczeniach TikToka
REKLAMA

fot: tiktok.pl

REKLAMA

Eksperci z Check Point poinformowali, że znaleźli luki w zabezpieczeniach TikToka. Dzięki nim hakerzy mogli bez trudu przejąć kontrolę nad kontami użytkowników, kasować i wysyłać treści oraz… puszczać w świat ich dane osobowe, takie jak adres e-mail.

W jaki sposób? Z oficjalnej strony aplikacji można wysłać wiadomość tekstową z hiperłączem, prowadzącym do strony, z której można pobrać TikToka na swojego smartfona. Hakerzy znaleźli jednak lukę, dzięki której w miejsce apki pojawiał się złośliwy kod. Po kliknięciu w nią przez użytkownika, uzyskiwali dostęp do jego konta.

Już po strachu

Check point poinformował, że przekazał swoje spostrzeżenia TikTokowi i błąd został usunięty. Platforma szybko wydała też stosowne oświadczenie:

TikTok jest zaangażowany w ochronę danych użytkowników. Podobnie jak wiele organizacji, zachęcamy odpowiedzialnych badaczy bezpieczeństwa, aby prywatnie ujawnili nam luki zero-dniowe

– napisał Luke Deshotels z zespołu bezpieczeństwa TikToka.

Nie zmienia to faktu, że tego typu sytuacja nie powinna w ogóle się zdarzyć. W listopadzie ubiegłego roku właściciel apki firma ByteDance podała, że jej oprogramowanie zostało ściągnięte na urządzenia mobilne 1,5 mld razy. Za tą liczbą idzie już dość konkretna odpowiedzialność. A TikTok dał właśnie sygnał, że jeszcze nie do końca sobie z nią radzi.

Walka o względy USA

Wpadka chińskie firmy raczej nie pomoże w budowaniu pozytywnego wizerunku, a ten jest jej dzisiaj potrzebny firmie jak powietrze. W październiku ubiegłego roku Komitet ds. Inwestycji Zagranicznych w USA (CFIUS) wszczął dochodzenie w sprawie potencjalnych naruszeń prywatności użytkowników aplikacji.

Ledwo miesiąc później apką zainteresowała się amerykańskie wojsko. Sekretarz Armii USA, Ryan McCarthy dostał polecenie od senatora Chucka Schumera, by zbadać, czy ByteDance nie wynosi danych jego rodaków na serwery w Państwie Środka. Firma oczywiście temu zaprzecza, twierdząc, że centra danych znajdują się poza Chinami.

Będzie jak z Grindrem?

REKLAMA

Choć dowodów na winę TikToka wciąż nie ma, nieformalny wyrok już zapadł. Przedstawiciele amerykańskiej marynarki wojennej uznali aplikację za zagrożenie dla cyberbezpieczeństwa i ogłosili, że żołnierze, którzy mają ją na swoich smartfonach stracą dostęp do intranetu. Wcześniej dowództwo kadetów armii USA nakazało jednostkom, aby te nie korzystały z TikToka w celach oficjalnych.

ByteDance może się więc poważnie obawiać, że Amerykanie zmuszą go do podążenia drogą Beijing Kunlun Tech. Ta chińska spółka została zmuszona do sprzedaży udziałów w aplikacji randkowej dla mniejszości o nazwie Grindr. CFIUS dał jej czas do czerwca 2020 r. Jeżeli Bejing Kunlun Tech się zastosuje się do tej decyzji, akcje tymczasowo przejdą na własność funduszu powierniczego. Podobny scenariusz w przypadku TikToka, który jest jedną z najdynamiczniej rozwijających się aplikacji na świecie, byłby dla Chińczyków potężnym ciosem.

REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja:
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA