REKLAMA
  1. bizblog
  2. Media i rozrywka

TikTok szpieguje dla Komunistycznej Partii Chin? Do akcji wkracza amerykańska armia

Wuj Sam przyjrzy się temu, w jaki sposób popularna chińska aplikacja, TikTok, przetwarza dane osobowe. Na problem zwrócił uwagę jeden z liderów Partii Demokratycznej, senator Chuck Schumer. Uważa on, że TikTok może zostać wykorzystany przez chiński wywiad.

26.11.2019
11:59
Tik-Tok szpieguje dla komunistycznej partii Chin? Sprawą zajęła się amerykańska armia
REKLAMA

Jak podaje Reuters, Sekretarz Armii USA, Ryan McCarthy przyznał, że lider Demokratów zlecił mu sprawdzenie możliwego ryzyka, jakie niosłoby ze sobą użycie TikToka przez wojsko.

REKLAMA

Eksperci od bezpieczeństwa narodowego są zaniepokojeni zbieraniem i przetwarzaniem danych użytkownika przez TikToka, w tym dodawanych treści [krótkich filmików, przeważnie z podkładem muzycznym – przyp. Bizblog.pl] i rozmów, adresu IP, lokalizacji, metadanych i innych wrażliwych informacji osobistych.

- napisał Chuck Schumer w liście do sekretarza z 7 listopada.

Takie jest chińskie prawo

Schumer obawia się, że zgodnie z chińskim prawem rodzime firmy muszą współpracować z wywiadem, kontrolowanym przez komunistyczną partię rządzącą Państwem Środka.

TikTok nie skomentował sprawy, ale wcześniej firma podkreślała swoją niezależność od Chin. Nie przekonała jednak amerykańskich sceptyków, że dane użytkowników są bezpieczne.

Vanessa Pappas, która zarządza amerykańskim TikTokiem, napisała 5 listopada na blogu, że centra danych firmy znajdują się poza terenem Chin, a dane mieszkańców Stanów Zjednoczonych przechowywane są w Singapurze.

TikTok należy do ByteDance, najszybciej rozwijającego się chińskiego startupu. Wśród jego odbiorców przeważają nastolatkowie, którzy imitują teledyski, robią pranki i chwalą się wymyślonymi przez siebie układami tanecznymi. W USA aplikacja zarabia krocie. Według portalu mediakix.com, w Stanach Zjednoczonych znajduje się 26 mln aktywnych użytkowników. Aplikację pobrano na świecie ponad pół miliarda razy, z czego 5 proc. z tego w USA.

Jeszcze w tym roku Chuck Schumer zwrócił uwagę na FaceApp, czyli bardzo popularną rosyjską aplikację do edytowania swoich selfie w taki sposób, by się postarzyć, odmłodzić, zmienić płeć czy dodać makijaż. W związku z niepokojem o bezpieczeństwo narodowe i prywatność danych wezwał FBI oraz Federalną Komisję Handlu do wszczęcia śledztwa.

W niedalekiej przeszłości niepokoje amerykańskiej armii dotyczyły też aplikacji dla biegaczy i cyklistów Strava oraz chińskich dronów, produkowanych przez SZ DJI Technology.

Co to jest TikTok i jak działa?

REKLAMA

TikTok polega na tworzeniu i udostępnianiu króciutkich (do 15 sekund) filmów, najczęściej z lipdubem (zwłaszcza po przejęciu w 2017 r. przez TikToka aplikacji Musical.ly) i tańcem lub zawierających psikusy, zabawne sytuacje i scenki komediowe. Aplikacja cieszy się ogromną popularnością, szczególnie w Chinach i Indiach. Największą grupą odbiorców są dzieci i młodzież szkolna. W sumie TikToka ściągnięto ponad miliard razy. Dla niektórych TikTok okazał się szybkim przepisem na karierę w show-businessie i duże pieniądze.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA