Postojowe, zwolnienie z ZUS i dopłaty do płac. Rząd szykuje kolejną pomoc dla części firm
Bon turystyczny okazał się po prostu dodatkowym świadczeniem 500+, z którego można skorzystać nawet w 2022 roku, a nie pomocą dla branży turystycznej, dlatego rząd szykuje inne narzędzie, które ma realnie, tu i teraz wesprzeć firmy z sektora turystyczno-eventowego.

O szykowanym przez rząd przedłużeniu głównego zusowskiego programu tarczy antykryzysowej pisze Business Insider. Tym razem pomocna ręka państwa ma zostać wyciągnięta tylko dla firm z sektora turystycznego, eventowego czy przewozu osób.
Branże te nie tylko mocno oberwały po zamrożeniu gospodarki, ale także nie mogą liczyć na szybki powrót koniunktury. Okres trzymiesięcznego zwolnienia z ZUS w większości przypadków już się skończył, ale firmy ndal nie potrafią stanąć na nogi, bo klientów mają nadal jak na lekarstwo.
Jak podaje serwis, wicepremier Jadwiga Emilewicz chce zwolnienia firm z sektora turystycznego z obowiązku opłacania składek ZUS. Szefowa resortu rozwoju prowadzi obecnie rozmowy z przedstawicielami branż, które mają otrzymać pomoc.
Według BI przedłużenie o kolejne trzy miesiące zwolnienia z ZUS, dopłat do wynagrodzeń oraz postojowego zostało już klepnięte i ma obowiązywać z mocą wsteczną od 1 lipca. Jeśli jednak będą problemy z uzyskaniem zgody Brukseli, pomoc będzie obowiązywała od 1 sierpnia.
Bartosz Bieszyński, koordynator sztabu kryzysowego branży turystycznej, zdradza serwisowi, że rozmowy z rządem o kolejnych mechanizmach wsparcia firm z branży turystycznej prowadzone są już od czterech miesięcy. Jak mówi, branża ta została dotknięta „długoterminowym i dramatycznym spadkiem popytu”.
Jak zapewnia, branża turystyczna cieszy się z przedłużenia zwolnień z ZUS, dopłat do wynagrodzeń i postojowego, ale oczekuje więcej. Chodzi o obniżenie VAT na usługi turystyczne czy wprowadzenie dodatkowych narzędzi płynnościowych.