REKLAMA
  1. bizblog
  2. Energetyka

Widzieliście, jak zjechały ceny na stacjach? Paliwo mogłoby być jeszcze tańsze

Na polskich stacjach paliw kontynuowany jest spadek cen. W sumie od listopada, kiedy rozpoczął się cykl obniżek na rynku hurtowym, ceny detaliczne benzyny Pb95 i oleju napędowego spadły średnio o 13 i 14 gr na litrze. A co słychać na rynku ropy? Tutaj ceny są najniższe od końca czerwca br.

08.12.2023
15:01
ceny-paliw-marze-rynek-ropy
REKLAMA

Kierowcy w Polsce mogą odetchnąć z ulgą. Zdaniem analityków rynkowych rozpoczęta już w listopadzie, chwilę po wyborach parlamentarnych, seria obniżek cen paliw będzie kontynuowana w kolejnym tygodniu grudnia. Jak zwracają uwagę eksperci, skala obniżek na niektórych stacjach jest nawet większa od średniej krajowej.

REKLAMA

Średnia skala zmian nie odzwierciedla sytuacji na pojedynczych stacjach. Nie możemy nie wspomnieć, że na części stacji ceny spadają zdecydowanie bardziej niż średnia krajowa i zbliżają się do poziomu Pb95 od 6,00 do 6,20 zł za litr (minimalnie ok 5,90 zł/l) i diesla od 6,20 do 6,35 zł/l, ale na części stacji pozostają zdecydowanie droższe, nawet o 50–70 gr/l. - wylicza Urszula Cieślak, analityk z Reflex.

Ceny paliw z rekordowymi marżami

W pierwszym tygodniu grudnia, jak wyliczają eksperci z e-petrol.pl, średnie ceny paliw spadły o ok. 4 gr. Benzyna Pb95 była na poziomie 6,43 zł za litr, diesel był średnio po 6,60 zł, a autogaz po 2,99 zł. I w najbliższym czasie możemy liczyć na dalsze obniżki.

Kierowcy powinni spotkać się na stacjach paliw z ceną 6,50–6,61 zł za litr diesla. W przypadku benzyny 95 ceny powinny kształtować się w przedziale 6,31–6,42 zł. Jeśli chodzi o autogaz, to przeciętnie w najbliższych dniach kierowcy będą mogli tankować LPG do samochodów po 2,93–3,00 zł za litr - przewiduje dr Jakub Bogucki z e-petrol.

Więcej o cenach paliw przeczytasz na Spider’s Web:

Analitycy zwracają uwagę, że ceny paliw w Polsce mogłyby być jeszcze niższe, gdyby nie bardzo wysokie marże detaliczne.

Szacujemy, że sięgają w przypadku benzyny Pb95 od 45 do 50 gr na litrze i ok. 30 gr na litrze oleju napędowego, podczas gdy przeciętnie w ciągu roku, wg naszych wyliczeń, wynosiły odpowiednio 14 i 10 gr na litrze - twierdzi Bogucki.

Ropa najtańsza od czerwca

Na rynku ropy też kolejna przecena. Brent jest obecnie po ok. 74–75 dol., a WTI - po 70–71 dol. To najniższe wartości od czerwca br. Na nic zdały się kolejne cięcia produkcji przez kraje OPEC+. Obawy o gospodarkę Chin okazują się silniejsze. Import ropy naftowej w Państwie Środka w listopadzie spadł o 9 proc. rok do roku.

Rynek zdaje się sugerować, że nie wierzy, że OPEC+ będzie w stanie kontynuować cięcia - Phil Flynn, analityk w Price Futures Group w Chicago, cytowany przez Reuters.

REKLAMA

Ale być może sytuacja ulegnie zmianie. Arabia Saudyjska i Rosja już wezwali pozostałych członków OPEC+ do przyłączenia się do porozumienia w sprawie cięć wydobycia dla dobra światowej gospodarki. Algieria już oświadczyła, że nie wyklucza pogłębienia swoich redukcji produkcji. 

W dziedzinie energii obie strony pochwaliły bliską współpracę między nimi oraz udane wysiłki krajów OPEC+ na rzecz zwiększania stabilności światowych rynków ropy - czytamy w oświadczeniu Moskwy po spotkaniu Władimira Putina z saudyjskim księciem koronnym Mohammedem bin Salmanem.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA