Szczepionka z Lublina dobra na raka i koronawirusa? Akcje Biomedu wystrzeliły w kosmos
O nawet 45 proc. rosły w poniedziałek notowania Biomedu Lublin. Inwestorzy rzucili się na papiery lubelskiej spółki w reakcji na wieść, że może ona rozpocząć testy szczepionki przeciwko gruźlicy w walce z koronawirusem.

Informacje o tym, że wynaleziony w 1919 r. preparat może okazać się skuteczny w pobudzaniu układu immunologicznego walki z nową epidemią pojawiły się 23 marca w „Science”. Od tego czasu kurs akcji Biomedu Lublin wzrósł o 100 proc.! Tylko w poniedziałek 30 marca zyskując ponad 40 proc.
– Informacje o testowaniu szczepionki w walce z epidemią koronawirusa są nowe, pochodzą z początku ubiegłego tygodnia, więc nie otrzymaliśmy jeszcze nowych zamówień, ale w razie potrzeby jesteśmy gotowi do zwiększenia produkcji
– powiedział „Pulsowi Biznesu” prezes Biomedu Lublin Marcin Piróg.
BCG na koronawirusa i raka
Biomed wytwarza szczepionkę przeciwko gruźlicy BCG od blisko siedemdziesięciu lat i choć nie jest ona objęta patentem, to w Europie produkują ją jeszcze tylko dwie firmy: kontrolowany przez państwo producent bułgarski oraz spółka komercyjna z Danii.
– Sama szczepionka nie podlega ochronie, tylko nasz unikatowy podszczep Moreau, który według badań ma najmniej efektów niepożądanych
– wyjaśnia prezes Biomedu.
W 2019 roku Biomed Lublin sprzedał BCG za 7,2 mln zł. Głównym ich odbiorcą jest Ministerstwo Zdrowia, ale producent zarejestrował też tę szczepionkę na Ukrainie i w Uzbekistanie, wygrał przetargi na Węgrzech i Litwie, dostarcza ją do Słowenii, Serbii, Bośni i Hercegowiny, Czech i Australii.
Spółka wytwarza na bazie szczepionki preparat Onko BCG, stosowany do leczenia nowotworów pęcherza moczowego.
BCG dobra na koronawirusa
Badania nad tym, czy wymyślona przez Alberta Calmette'a i Camille'a Guérina, używana od prawie 100 lat szczepionka BCG będzie skuteczna we wzmacnianiu odporności przeciwko COVID-19, ruszają w Holandii, Niemczech, Australii i Indiach.
Gruźlicę wywołują bakterie prątka gruźlicy. W jaki zatem sposób BCG może zwalczać wirusy? Duńscy lekarze, którzy prowadzili badania w Gwinei Bissau przekonują, że u osób zaszczepionych na gruźlicę spada liczba wszystkich infekcji wywołanych, niewywołanych tylko przez prątka gruźlicy, bo BCG wzmaga pracę układu immunologicznego do tego stopnia, że organizm radzi sobie również z innymi chorobami.
– Szczepionka prawdopodobnie nie wyeliminuje zachorowań na koronawirusa, ale jest możliwe, że obniży jego wpływ
– powiedziała dla „Science” Eleanor Fish, immunolog z Uniwersytetu Toronto.