REKLAMA
  1. bizblog
  2. Energetyka
  3. Środowisko

Dekarbonizacja po chińsku, Zobaczcie, co na Dalekim Wschodzie zrobili z wydobyciem węgla

Unia Europejska chce zbawić świat Zielonym Ładem i wypowiada wojnę węglowi na wszystkich możliwych frontach. Jednak największy producent czarnego złota kompletnie nic sobie z tego nie robi, a nawet fedruje jeszcze bardziej. Chiny właśnie informują o rekordowej produkcji węgla w 2021 r.

22.01.2022
10:07
emisja-gazow-cieplarnianych-Azja-Chiny
REKLAMA

Spadek zużycia węgla kamiennego i brunatnego w UE trwa nieprzerwanie od 1990 r. Pandemia i lockdown gospodarek tylko ten proces przyspieszył. W 2020 r., w porównaniu do wartości z 2018 r., zużycie węgla kamiennego spadło o 35 proc. a brunatnego o 33 proc. Jeżeli chodzi o produkcję zjazd jest jeszcze większy.

REKLAMA

W 2020 r. UE wyprodukowała 56 mln ton węgla kamiennego, czyli aż o 80 proc. mniej niż 30 lat temu. Wtedy, w 1990 r. w sumie produkcja węgla kamiennego odbywała się w 13 krajach, dzisiaj tylko w dwóch: Polsce (odpowiada za 96 proc. produkcji węgla w UE) oraz Czech (4 proc.). W przypadku zaś zużycia węgla brunatnego – sześć krajów odpowiada za 95 proc. całkowitego wykorzystania w UE. Na podium są Niemcy (44 proc.), Polska (19 proc.) i Czechy (12 proc.), a pozostałe miejsca zajmują: Bułgaria, Rumunia i Grecja. 

W dalszej dekarbonizacji Brukseli ma pomóc pakiet rozwiązań legislacyjnych Fit for 55, określający nowy cel klimatyczny UE na poziomie redukcji emisji CO2 o 55 proc. względem tej z 1990 r. Dzięki temu Unia już w 2050 r. ma osiągnąć neutralność klimatyczną. Ale nawet jak to się uda osiągnąć, to wyganianie węgla z Europy na globalne zmiany klimatu raczej będą miały mizerny wpływ. Bo po drugiej stronie barykady są Chiny, które kroczą w zupełnie odwrotnym kierunku i produkcję węgla u siebie zwiększają.

Chiny z rekordem wydobycia węgla w ubiegłym roku

Rekordowe dane z Chin jeżeli chodzi o produkcję węgla nie mogą aż tak bardzo dziwić po tym, jak władze Państwa Środka zachęcały górników do wzmożonego wydobycia, żeby zabezpieczyć dostawy w trakcie zimowego kryzysu energetycznego. Wezwanie do wzmożonej pracy ogłoszono w październiku ub.r. i już listopad i grudzień okazały się rekordowe pod tym względem. W ostatnim miesiącu 2021 r. w Chinach wydobyto 384,67 mln ton węgla, co wyraźnie poprawiło najlepszy wynik z listopada (370,84 mln ton).

Tym samym cały ubiegły rok okazał się rekordowy dla Chin, jeżeli chodzi o węgiel. W sumie wydobyto w tym czasie 4,07 mld ton węgla, co oznacza wzrost w stosunku do 2020 r. o 4,7 proc. Z chińskimi zapasami czarnego złota też jest całkiem dobrze. W magazynach jest obecnie 162 mln ton węgla (o ok. 40 mln ton więcej patrząc rok do roku), co starczy na 21 dni wykorzystania.

Cios prosto w szczyt klimatyczny ONZ

Komentatorzy są zgodni: te wyniki dotyczące produkcji węgla w Chinach uderzają przede wszystkim w ustalenia ostatniego Szczytu Klimatycznego ONZ COP26, który zorganizowano w Glasgow. Tam zaś uzgodniono, że kraje rozwinięte mają pożegnać węgiel w latach 30. XXI w., a kraje rozwijające się w latach 40. Dzięki staraniom Indii i Chin zwrot o wycofywaniu się z węgla zastąpiono „stopniowym zmniejszaniem”. 

Jestem głęboko sfrustrowany. Chiny i Indie będą musiały wytłumaczyć się przed biednymi narodami po tym jak skutecznie osłabiły pakiet klimatyczny z Glasgow – komentował wtedy te wydarzenia Alok Sharma, prezydent COP26.

REKLAMA

Optymizmem nie napawają też najnowsze dane Międzynarodowej Agencji Energetycznej (IEA). Po spadkach w 2019 i 2020 r. globalna produkcja energii z węgla wzrosła o 9 proc. w 2021 r., do rekordowego poziomu 10 350 terawatogodzin. IEA zauważa też, że gwałtowny wzrost cen gazu ziemnego również zwiększył popyt na energię z węgla, czyniąc ją bardziej konkurencyjną pod względem kosztów. 

Węgiel jest pojedynczym największym źródłem globalnych emisji dwutlenku węgla, a historycznie wysoki poziom produkcji energii z węgla w 2021 r. jest niepokojącym znakiem tego, jak daleko od celu znajduje się świat w swoich wysiłkach – nie ma cienia wątpliwości Fatih Birol, dyrektor wykonawczy w IEA.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA