REKLAMA
  1. bizblog
  2. Gospodarka

Polski konsument jak pijany pingwin. GUS podał wstępne dane PKB w ubiegłym roku

Wstępne dane o PKB w 2022 r. były minimalnie lepsze od oczekiwań, ale ekonomistów martwi tąpnięcie konsumpcji z końcówki roku. Na dodatek wybicie inwestycyjne, do którego doszło w tym samym czasie i które zniwelowało negatywny wpływ spożycia, jest ich zdaniem nie do utrzymania w nadchodzących kwartałach. Dlatego należy się spodziewać, że w pierwszych trzech miesiącach 2023 r. PKB zjedzie poniżej 0,5 proc. Oby nie niżej!

30.01.2023
11:11
Polski konsument jak pijany pingwin. GUS podał wstępne dane PKB w ubiegłym roku
REKLAMA

Dane o PKB w 2022 r., opublikowane w poniedziałek przez Główny Urząd Statystyczny były minimalnie lepsze od prognoz.

REKLAMA

Według wstępnego szacunku produkt krajowy brutto (PKB) w 2022 r. był realnie wyższy o 4,9 proc. w porównaniu z 2021 r., wobec wzrostu o 6,8 proc. w 2021 r. w cenach stałych roku poprzedniego – podał GUS.

Konsensus rynkowy zakładał wzrost PKB o 4,8 proc. Należy jednak pamiętać, że to wstępny odczyt i GUS niebawem może go zweryfikować.

 class="wp-image-2027095"

Komentując wstępny odczyt PKB za ubiegły rok, eksperci podkreślają załamanie się konsumpcji w końcówce roku i dynamiczny wzrost inwestycji.

  • W Q4 PKB wzrósł o jakieś 2,2-2,3 proc. r/r
  • niewiarygodnie słaby wynik konsumpcji prywatnej w Q4: -1,5-1,6 proc. r/r
  • inwestycje w Q4 na dużym plusie: 5,1-5,2 proc. r/r – podsumował najnowsze dane Dział Analiz Banku Pekao.

Konsumpcja w dół, inwestycje w górę

Odnosząc się do tąpnięcia konsumpcji, analitycy mBanku zamieścili na Twitterze gifa z zataczającym się pingwinem. Ich zdaniem na spadku zaważyć mogły strach przed zimą, no i seria podwyżek stóp procentowych, które przeprowadziła RPP między wrześniem 2021 r. a wrześniem 2022 r.

Spożycie prywatne na sporym minusie w okolicy -1,5 proc. w IV kwartale. Pewnie sporo tu strachu przed brakami gazu i zimnem w mieszkaniach, ale nie zapominajmy o podwyżkach stóp. Mission accomplished RPP – skonstatowali ekonomiści mBanku.

Jeśli chodzi o wystrzał inwestycji w końcówce roku, to zdaniem ING mało prawdopodobne jest utrzymanie takiego wyniku w kolejnych kwartałach.

GUS wstępnie szacuje, że w 2022 polski PKB wzrósł 4,9 proc. vs 6,8 proc. w 2021. Implikuje to wzrost PKB w IV kwartale 2022. ok 2,0-2,2 proc.r/r, blisko naszych szacunków, wyżej niż konsensus. W IV kwartale głęboki spadek konsumpcji (-1.5 proc. r/r) i skok inwestycji (+5 proc. r/r). Mocne inwestycje trudne do utrzymania w 2023 – wskazali.

Polski Instytut Ekonomiczny zapowiada, że nadchodzące kwartały przyniosą zdecydowanie słabsze wyniki.

Dołek spowolnienia przypadnie na pierwszy kwartał, gdzie wzrost PKB spadnie poniżej 0,5 proc. W kolejnych dwóch kwartałach wzrost będzie zbliżony do 1 proc. Spodziewamy się słabych wyników zarówno po stronie popytu krajowego i zagranicznego – zapowiada Jakub Rybacki, ekonomista PIE.

Jak zauważa Rybacki, wysoka inflacja i mniejsza skala podwyżek wynagrodzeń sprawiają, że konsumenci w całej Europie wstrzymują się z zakupami dóbr trwałych (mebli, samochodów, elektroniki), a to odbija się na kondycji firm przemysłowych.

Gospodarka przyspieszy pod koniec roku

REKLAMA

PIE prognozuje, że wzrost gospodarczy zacznie przyśpieszać dopiero w końcówce roku, głównie za sprawą poprawy koniunktury w Europie – wraz ze spadkiem inflacji zamożność gospodarstw domowych ponownie zacznie rosnąć.

Spodziewamy się także rozruchu inwestycji publicznych. Perspektywy są jednak niepewne, a istotnym zagrożeniem jest zastój w budownictwie – zastrzega Jakub Rybacki z PIE.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA