REKLAMA
  1. bizblog
  2. Transport
  3. Energetyka

Nie wiesz, gdzie będziesz ładować swoją Teslę 3? Wystarczy, że do GPS-a wklepiesz: „ZUS...”

Już wkrótce samochody elektryczne będzie można ładować na stacjach zlokalizowanych przy oddziałach Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Zakład dogadał się w tej sprawie z Polską Grupą Energetyczną. Wstępne porozumienie zostało podpisane w czwartek.

26.09.2019
15:08
Stacje ładowania aut elektrycznych w ZUS
REKLAMA

Podczas Ogólnopolskiego Szczytu Gospodarczego w Siedlcach Paweł Śliwa, wiceprezes ds. innowacji PGE Polskiej Grupy Energetycznej, i Mariusz Jedynak, wiceprezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, podpisali list intencyjny o nawiązaniu współpracy, której celem ma być stworzenie sieci stacji ładowania samochodów elektrycznych zlokalizowanych przy oddziałach ZUS.

REKLAMA

Stacje ładowania w ZUS. „To bardzo dobre lokalizacje”

Elektromobilność to przyszłość, a żeby ta stała się dostępna dla nas wszystkich najpierw musimy zadbać o jak najszerszy dostęp do stacji ładowania aut elektrycznych. I tu wychodzimy z inicjatywą, by stacje ładowania powstawały przy placówkach ZUS, które zlokalizowane są w miejscach ogólnodostępnych. Dzięki użyczeniu przez Zakład miejsc na zainstalowanie takich stacji, ich powstanie będzie dużo tańsze – wyjaśnia Mariusz Jedynak, wiceprezes ZUS.

Zdaniem Pawła Śliwy z PGE oznacza to, że bardzo dobre lokalizacje w całej Polsce zostaną optymalnie wykorzystane do rozwijania szeroko pojętego systemu elektromobilności.

Oceniamy, że dzięki porozumieniu skróci się czas, jaki jest potrzebny na realizację takich inwestycji – mówi Paweł Śliwa, wiceprezes ds. innowacji PGE Polskiej Grupy Energetycznej.

Przy ZUS-ach powstaną też stacje szybkiego ładowania

W pierwszym etapie współpracy ZUS z PGE planowane jest utworzenie od pięciu do ośmiu stacji ładowania aut elektrycznych, w największych miastach Polski. Dokładne lokalizacje będzie rekomendował specjalny zespół złożony z pracowników Zakładu i PGE. Tworzone przy oddziałach ZUS-u stacje będą zarówno stacjami standardowymi, jak i stacjami szybkiego ładowania.

Rodzaj zastosowanych urządzeń będzie uzgadniany w miarę wyboru poszczególnych lokalizacji. Budową stacji zajmie się PGE Nowa Energia, spółka z Grupy PGE, która posiada niezbędne doświadczenie do pełnienia roli inwestora oraz operatora w zakresie infrastruktury ładowania pojazdów elektrycznych - czytamy w informacji otrzymanej w czwartek.

REKLAMA

Minister energii Krzysztof Tchórzewski stwierdził, że inwestycje w elektromobilność podniosą atrakcyjność Polski i stworzą przewagę konkurencyjną.

Cieszę się, że polskie firmy i instytucje współpracują na rzecz wykorzystania tego potencjału i tym samym dążą do osiągnięcia efektu synergii. Doskonałym przykładem takich działań jest zainicjowana dzisiaj współpraca pomiędzy PGE Polską Grupą Energetyczną i Zakładem Ubezpieczeń Społecznych na rzecz budowy kolejnych stacji ładowania samochodów elektrycznych – mówi Krzysztof Tchórzewski, Minister Energii.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA