REKLAMA
  1. bizblog
  2. Transport

Z Łodzi do Warszawy koleją w trzy kwadranse. To nie byłby zły skutek uboczny inwestycji w CPK

Jeszcze przed wybudowaniem CPK powstanie 140 km linii kolejowych między Łodzią a Warszawą. Dzięki temu podróż z nowego lotniska do stolicy pociągiem zająć ma raptem 15 minut.

26.09.2019
14:02
CPK kolej nowe trasy
REKLAMA

Nowa linia kolejowa, długości 140 km ma połączyć Łódź z Warszawę i biec przez Centralny Port Komunikacyjny. Wszystko ma być gotowe jeszcze przed oddaniem CPK do użytku. Tak, żeby — zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami — bezproblemowy dojazd mieli mieszkańcy największych miast.

REKLAMA

Bizblog.pl poleca:

Planowane, nowe połączenie kolejowe między Warszawą a Łodzią skróci samą podróż między tymi dwoma miastami do raptem 45 minut. Chcąc zaś dostać się z Łodzi do CPK, trzeba będzie zarezerwować tylko 30 minut. Jadąc z CPK do Warszawy, będziemy musieli mieć z kolei w zanadrzu o połowę mniej czasu: tylko kwadrans. 

CPK - nazwa zobowiązuje

Od początku dyskusji o budowie CPK powtarzane są argumenty, że ta inwestycja może być przede wszystkim decydująca dla polskich kolei. Teraz jest już jasne, że Program Kolejowy CPK zakłada, że łączna długość nowych torów prowadzących do przyszłego megalotniska wyniesie ok. 1600 km. wszystko dla zapewnienia odpowiedniego transportu dla 13 mln Polaków zamieszkujących w 120 miastach, które znalazły się na kolejowej siatce. 

Piotr Malepszak, p.o. prezes spółki CPK powiedział serwisowi money.pl, że do Portu Lotniczego Solidarność i Warszawy będziemy mogli bezpośrednio dojechać z ponad 100 polskich miast w czasie nie dłuższym niż 2,5 godziny. Inwestycje mają też bardziej zrównoważyć transport w Polsce, który według Malepszaka obecnie opiera w nadmierny sposób na infrastrukturze drogowej.

10 szprych w 10 kierunków

W sumie planowane 1600 km nowych torów kolejowych ma prowadzić w kierunku Warszawy i CPK. Dzięki temu np., jak podaje rynek-lotniczy.pl, 3/4 mieszkańców Warmii i Mazur będzie mogła maksymalnie w godzinę dotrzeć do stacji pociągów dalekobieżnych. 

Zyska też np. Łomża, która po ćwierć wieku ma odzyskać połączenie kolejowe. Po kolejowych inwestycjach podróż stąd do Warszawy ma zająć 1 godz. 15 min, a do CPK - 20 minut dłużej. Skrócą się też znacznie poszczególne przejazdy — np. z Białegostoku do Lublina dojedziemy w 3 godz. 5 min, a nie ja teraz w 5 godz. 35 min. Z kolei podróż z Białegostoku do Rzeszowa potrwa wtedy nie 7 godz., a 4 godz. 45 min. 

REKLAMA

Prace przygotowawcze do końca roku

Prace przygotowawcze związane z budową CPK powinny być sfinalizowane do końca tego roku. Port powstanie na terenie 3 tys. hektarów – ok. 37 km na zachód od Warszawy. Na początku ma obsługiwać rocznie ok. 45 mln pasażerów. Docelowo przepustowość megalotniska powinna wzrosnąć ponad dwukrotnie i wynieść ok. 100 mln pasażerów w ciągu 12 miesięcy.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA