REKLAMA
  1. bizblog
  2. Prawo /
  3. Pieniądze

Nie złożyłeś nowego wniosku o 500+? Do komputera! Tylko w ten sposób nie stracisz 1500 zł

Jeżeli korzystasz z rozszerzonego programu Rodzina 500+ i chcesz dostać wyrównanie za lipiec, to pośpiesz się. W poniedziałek mija termin składania nowych wniosków. Urzędy już zamknięte, więc musisz złożyć dokumenty przez internet.

30.09.2019
8:45
Rodzina 500+. Termin mija dzisiaj. Nie zdążysz z nowym wnioskiem, stracisz 1500 zł
REKLAMA

Fot. Roman Harak/Flickr.com/CC BY-SA 2.0

REKLAMA

Po rozszerzeniu programu Rodzina 500+ uposażenie nie jest wypłacane tylko na drugie i kolejnego dziecko, ale także na pierwsze. Zapomoga naliczana jest od lipca. Jeżeli chcesz od tego czasu otrzymać wyrównanie i liczysz na wypłatę od państwa 1500 zł (500 zł za każdy miesiąc) - stosowny wniosek musisz złożyć dzisiaj. Jutro już będzie za późno.

To już naprawdę ostatni dzwonek na to, by otrzymać świadczenie z tytułu 500 plus na nowych zasadach, z wyrównaniem od lipca. Żeby otrzymać pieniądze z wyrównaniem należy złożyć wniosek do końca września. Naprawdę warto skorzystać z tej możliwości, to solidny zastrzyk gotówki dla domowego budżetu - zachęca zapominalskich Bożena Borys-Szopa, minister rodziny, pracy i polityki społecznej.

Z danych resortu wynika, że rozszerzone świadczenie z programu Rodzina 500+ wypłacane jest już ok. 6 mln dzieci. Szacuje się jednak, że wszystkich beneficjentów jest ok. 6,8 mln. Wydaje się więc, że tych, którzy zostawili sobie formalności na ostatni moment może być całkiem sporo.

Rodzina 500+: przez internet lub tradycyjnie

Rodzice liczący na wyrównanie od lipca i wypłatę w sumie 1500 sł stosowny wniosek mogą złożyć przez stronę Portalu Informacyjno-Usługowego Emp@tia, korzystając z Elektronicznej Skrzynki Podawczej ePUAP, za pośrednictwem bankowości internetowej.

Jeśli rodzic dziecka złoży wniosek po dzisiejszym terminie 30 września, świadczenie będzie przysługiwać od miesiąca złożenia wniosku bez wyrównania za miesiące minione i tym samym 1500 zł przejdzie koło nosa.

Rodzina 500+: kogo dotyczy rozszerzenie

Przypomnijmy, że rozszerzenie programu Rodzina 500+ także na pierwsze dziecko nie wprowadza przy okazji żadnych kryteriów dochodowych. Dlatego wniosek ma prawo złożyć każdy rodzic i opiekun prawny. Dodatkowe pieniądze dotyczą również dzieci w regionalnych placówkach opiekuńczo-terapeutycznych i interwencyjnych ośrodkach preadopcyjnych oraz w domach pomocy społecznej.

Żeby prawidłowo wypełnić wniosek musimy znać dane z aktu urodzenia dziecka: datę, imię i nazwisko, PESEL, płeć, obywatelstwo i stan cywilny. W przypadku nie przyznania jeszcze numeru PESEL konieczne trzeba podać serię i numer dokumentu potwierdzającego tożsamość malucha.

Rodzina 500+: ważne daty

Jeżeli wniosek będzie złożony jeszcze dzisiaj, to świadczenie z wyrównaniem od lipca będzie wypłacone najpóźniej do 30 listopada 2019 r. Złożenie wniosku już w październiku oznacza że świadczenie - z wyrównaniem tylko i wyłącznie od października - będzie wypłacone najpóźniej do 31 grudnia 2019 r. 

Z kolei jeśli zdecydujemy się na wnioskowanie w listopadzie: świadczenie z wyrównaniem od tego miesiąca będzie wypłacone najpóźniej do dnia 31 stycznia 2020 r. Robiąc to jeszcze później, czyli do końca stycznia przyszłego roku na pieniądze przyjdzie nam czekać do końca lutego 2020 r.

REKLAMA

Rodzina 500+: rodzice noworodków mają 90 dni

Dzisiejszy termin nie dotyczy jedynie tych, którzy dopiero co stali się rodzicami. Opiekunowie nowo narodzonych dzieci mogą aplikować o przyznanie świadczenia w ramach programu Rodzina 500+ przez 90 dni od jego narodzin. I w takim przypadku mogą też liczyć na trzymiesięczne wyrównanie.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA