REKLAMA
  1. bizblog
  2. Pieniądze

Krach na złotym. Dolara po 5 zł już dzisiaj widzieliście, no to czas na kolejne zaskoczenie

To już zaczęło się robić nudne. Jak mantrę od miesięcy powtarzaliśmy stwierdzenie, nie tylko w Bizblog.pl, że złoty znów spadł do najniższego poziomu w historii. Dzisiaj mamy jednak coś specjalnego. Po raz pierwszy w dziejach dolar przebił 5 zł, dzielnie wtóruje mu frank szwajcarski, który również pobił rekord, umacniając się do najwyższego poziomu w historii. Jeśli w poniedziałek wszyscy krzyczeli, że mamy krach na funcie, to dzisiaj doczekaliśmy się na naszej walucie.

28.09.2022
11:38
dolar najdroższy w historii
REKLAMA

Kursy walut dalej szaleją, zwłaszcza dolar. Stało się to, co o czym rozmawiałem kilka dni temu z Markiem Rogalskim z DM BOŚ. W środę z samego rana amerykańska waluta w obliczu coraz trudniejszej sytuacji w Europie i to na wielu frontach (energetyka, finanse, makroekonomia i polityka) umocniła się do najwyższego poziomu w historii do euro i oczywiście do złotego. Nigdy jeszcze nie płaciliśmy za dolara 5 zł.

REKLAMA

Europejska waluta, która dostaje potężny łomot, zwłaszcza od dolara, ale w środę traci minimalnie nawet do anemicznego jak nigdy wcześniej funta, w stosunku do złotego rosła przed południem o 0,6 proc., osiągając 4,8166 zł.

new TradingView.widget( { "width": 700, "height": 610, "symbol": "FX_IDC:EURPLN", "timezone": "Etc/UTC", "theme": "dark", "style": "3", "locale": "pl", "toolbar_bg": "#f1f3f6", "enable_publishing": false, "range": "6M", "allow_symbol_change": true, "container_id": "tradingview_7c838" } );

Jeśli kurs EURPLN dalej będzie tak pędził, to w końcu doczekamy się sytuacji, w której wszystkie główne waluty będą kosztowały 5 zł.

Dolar najdroższy w historii, frank też. W środę Polska ma swój krach

USDPLN przebił 5 zł nad ranem, po rozpoczęciu notowań w Europie wcale nie stracił ochoty na wspinaczkę, rychło dobijając do 5,0359 zł, a potem do 5,0606 zł.

new TradingView.widget( { "width": 700, "height": 610, "symbol": "FX_IDC:USDPLN", "timezone": "Etc/UTC", "theme": "dark", "style": "3", "locale": "pl", "toolbar_bg": "#f1f3f6", "enable_publishing": false, "range": "6M", "allow_symbol_change": true, "container_id": "tradingview_5e4d3" } );

Podobnie wygląda sytuacja na CHFPLN, którego wykres wygląda, jakby ktoś przebrany w siedmiomilowe buty, skakał sobie po schodach dla trolli. Frank szwajcarski najwyższy poziom w historii osiągnął między godziną 10. a 11. – 5,0748 zł, a po 11. go bez trudu przebił, docierając do 5.0936 zł. I wcale nie jest powiedziane, że w kolejnych godzinach nie poprawi tego wyniku.

new TradingView.widget( { "width": 700, "height": 610, "symbol": "FX_IDC:CHFPLN", "timezone": "Etc/UTC", "theme": "dark", "style": "3", "locale": "pl", "toolbar_bg": "#f1f3f6", "enable_publishing": false, "range": "6M", "allow_symbol_change": true, "container_id": "tradingview_8d40e" } );

Funt cały czas traci do dolara, w środę o ok. 0,5 proc., ale dla złotego i tak pozostaje za silny, bo od poniedziałkowego „krachu“ w środę wrócił do poziomu z piątku tudzież wcześniejszego zjazdu, który urządził sobie w czerwcu.

new TradingView.widget( { "width": 700, "height": 610, "symbol": "FX_IDC:GBPPLN", "timezone": "Etc/UTC", "theme": "dark", "style": "3", "locale": "pl", "toolbar_bg": "#f1f3f6", "enable_publishing": false, "range": "6M", "allow_symbol_change": true, "container_id": "tradingview_9f3aa" } );

Patrząc na to, co dzieje się z naszą walutą w środę, nie przesadzimy, jeśli powiemy, że dzisiaj my mamy swój krach.

Kursy walut idą na 5 zł. Wszystkich walut

Można powiedzieć, że złoty jest najtańszy do dolara w historii! Oczywiście w takiej historii, którą łatwo możemy sprawdzić na wykresie, gdyż w większości instytucji takich jak Bloomberg czy Reuters, historia polskiego złotego rozpoczyna się w 1993 roku. Złoty jest nie tylko bardzo tani do dolara, ale również do franka. Lepiej jest w przypadku funta lub euro, choć istnieje szansa, że wszystkie waluty zrównają się do wartości 5 zł – napisał w porannym komentarzu Michał Stajniak, analityk XTB.

Przyczyn słabości naszej waluty jest sporo i są znane nie od dzisiaj. Z jednej strony tracimy przez wojnę rozpętaną przez Putina w Ukrainie i ryzyko eskalacji konfliktu, włącznie z użyciem broni nuklearnej. Do tego dochodzi kryzys energetyczny, który jest konsekwencją putinowskiej inwazji na naszego sąsiada, i świeże zamieszanie wynikłe z uszkodzenia obu nitek Nord Streamu. Sytuację mocno komplikuje konflikt z Unią Europejską i wstrzymanie wypłaty miliardów z KPO, a więc i możliwości wymiany otrzymanych euro na PLN i w ten sposób powstrzymanie lotu nurkowego naszej waluty.

Z drugiej strony przy wciąż rosnącej inflacji bank centralny najprawdopodobniej zakończył cykl podwyżek, czym nie będzie zachęcał zagranicznego kapitału do korzystania z coraz wyższych rentowności – dodaje jeszcze Michał Stajniak.

Argument dotyczący przyszłej polityki monetarnej w Polsce dodatkowo zyskał we wtorek na znaczeniu po tym, jak Węgrzy zdecydowali się podnieść stopy procentowe o 125 punktów bazowych.

Konrad Ryczko, analityk DM BOŚ, podkreśla, ostatnie godziny handlu na globalnych rynkach przyniosły ewidentny wzrost awersji do ryzyka.

Krach na rynku brytyjskim, wpierw funt szterling i trwająca teraz wyprzedaż długu, ponownie ciążą na nastrojach w Europie. Dodatkowo potencjalny sabotaż rurociągów NS1 i NS2 podbił skokowo ceny gazu na giełdzie. W tle oczywiście obserwujemy obawy o potencjalną recesję w USA. Niższe poziomy eurodolara oznaczają presję podażową wokół PLN, czego efektem jest zarówno CHF jak i USD, po raz pierwszy w historii, powyżej 5 zł – komentuje.

Jego zdaniem sytuacja na rynkach dalej rysuje się nieciekawie dla naszej waluty – dolar cały czas zyskuje, a inwestorzy wyprzedają bardziej ryzykowne aktywa. W efekcie mamy najsłabszą walutę w historii.

REKLAMA
 class="wp-image-1925809"
Źródło: DM BOŚ

Z rynkowego punktu widzenia pozostajemy pod presją podażową w ramach PLN. Koszyk BOSSA PLN wyznacza nowe historyczne minima (wraz z podbiciem USDPLN) – zauważa Konrad Ryczko.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA