REKLAMA
  1. bizblog
  2. Pieniądze

Putin przemówił, złoty szuka dna. Fatalny moment, dzisiaj i jutro usłyszmy dwa wyroki, które mogą dobić nam walutę

Złoty zbiera cięgi po ogłoszeniu przez Putina mobilizacji. Kondycja naszej waluty i tak była megasłaba, głównie za sprawą oczekiwanych w tym tygodniu historycznych podwyżek stóp procentowych w USA i Szwajcarii. Teraz na rynkach zaczęły grać emocje i zrobiło się jeszcze straszniej.

21.09.2022
10:00
po ile frank szwajcarski
REKLAMA

Kursy walut zareagowały na oświadczenie Putina zgodnie z oczekiwaniami. Dolar wystrzelił z 4,7373 do 4,8064 zł (najwyższy kurs do 8.45), zaś frank szwajcarski zaczął dobijać się do 5 zł (umocnienie z 4,9133 do 4,9823 zł). Euro, które zjechało dzisiaj o 1 proc. do 0,9885 dolara, tradycyjnie i tak umocniło się do złotego 0,6 proc. do 4,7542 zł.

REKLAMA
new TradingView.widget( { "width": 700, "height": 610, "symbol": "FX_IDC:USDPLN", "timezone": "Etc/UTC", "theme": "dark", "style": "3", "locale": "pl", "toolbar_bg": "#f1f3f6", "enable_publishing": false, "range": "1D", "allow_symbol_change": true, "container_id": "tradingview_8ac4e" } );

Strach pomyśleć, co będzie się działo, gdy FOMC ogłosi dzisiaj, że podniósł stopy procentowe w USA o 100 punktów bazowych (rynek oczekuje 75 pkt.), a jutro Szwajcarski Bank Narodowy zafunduje nam podwyżkę 50 punktów zamiast o 25 punktów, której spodziewają się rynki.

new TradingView.widget( { "width": 700, "height": 610, "symbol": "FX_IDC:CHFPLN", "timezone": "Etc/UTC", "theme": "dark", "style": "3", "locale": "pl", "toolbar_bg": "#f1f3f6", "enable_publishing": false, "range": "1D", "allow_symbol_change": true, "container_id": "tradingview_b0a9e" } );

Pierwszą decyzję poznamy dzisiaj wieczorem, drugą jutro rano.

Putin ma przemówić? Kursy walut w górę

Po wystąpieniu Putina notowania ropy naftowej ruszyły w górę. W Nowym Jorku listopadowe kontrakty na West Texas Intermediate zdrożały o 1,17 proc. do 84,92 dol. za baryłkę, a Brent – o 1,18 proc. do 91,69 dol.

Wystąpienie prezydenta Rosji miało odbyć się we wtorek wieczorem, ale po kilku godzinach oczekiwania zostało odwołane. Plotki o ogłoszeniu mobilizacji w Rosji podgrzały jednak atmosferę. Dolar umocnił się do 4,7618 zł, frank 4,9384 zł, a euro 4,7450 zł.

new TradingView.widget( { "width": 700, "height": 610, "symbol": "NYMEX:BB1!", "timezone": "Etc/UTC", "theme": "dark", "style": "3", "locale": "pl", "toolbar_bg": "#f1f3f6", "enable_publishing": false, "range": "5D", "allow_symbol_change": true, "container_id": "tradingview_d60c7" } );

Na giełdzie w Warszawie WIG20 stracił we wtorek 1,95 proc., a WIG 1,64 proc. Na Wall Street indeksy zakończyły też zakończyły dzień na minusie. Dow Jones Industrial spadł o 1,01 proc., S&P 500 – 1,13 proc. Nasdaq Composite o 0,95 proc.

Putin ogłosił mobilizację i postraszył atakiem nuklearnym

Putin miał przemówić do Rosjan o ósmej wieczorem we wtorek, przemówił o ósmej rano w środę.

Prezydent Rosji ogłosił, że podpisał dekret o głoszeniu 21 września częściowej mobilizacji. Powołania dostaną więc jedynie rezerwiści – mężczyźni, którzy służyli w siłach zbrojnych, posiadają wojskowe specjalizacje i doświadczenie. Ochotnicy bez doświadczenia będą musieli przejść szkolenie.

REKLAMA

Putin nawiązał też do referendów, które mają zostać przeprowadzone za kilka dni w okupowanych regionach Ukrainy, zapowiadając, że Rosja dołoży wszelkich starań, żeby zostały przeprowadzone. Posypały się groźby pod adresem NATO i Zachodu.

Otwarcie mówią [w NATO – przyp. red.], że Rosja musi zostać pokonana na polu bitwy. W grę wchodzi również szantaż nuklearny. Tym, którzy wypowiadają takie słowa, przypominam, że nasz kraj też ma takie możliwości. Użyjemy wszelkich środków, aby chronić naszych ludzi. To nie blef. Nasza suwerenność i wolność zostaną zabezpieczone wszelkimi dostępnymi środkami – zapowiedział.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA