REKLAMA
  1. bizblog
  2. Media i rozrywka

Z piekła do nieba w godzinę. Szalony dzień CD Projekt i innych producentów gier

Od poniedziałku do środowego południa ze wszystkich branż notowanych na GPW najgorzej radzili sobie… producenci gier. Indeks WIG.Games w ciągu dwóch i pół dnia zjechał o ponad 12 proc. CD Projekt stracił w tym czasie ponad 9 proc., Ten Square Games 10 proc., a Playway aż 19 proc.

26.02.2020
18:47
premiera cyberpunka cd projekt plotki
REKLAMA

W swojej krótkiej, niespełna rocznej historii, WIG.Games nie miał jeszcze tak złej passy. Od marca 2019 roku, gdy wystartował, zyskał aż 71 proc. od poniedziałku do środy w południe stracił ponad 12 proc.

REKLAMA
 class="wp-image-1084451"
Źródło: Stooq.pl

Wcześniej najgorsze chwile przeżywał w drugiej połowie października ubiegłego roku, gdy w stosunku do rekordów z września stracił nagle 8 proc. Po jesiennej depresji aż do minionego piątku WIG.Games nieustannie piął się w górę.

Dopóki w poniedziałek nie wybuchła panika związana z koronawirusem.

Spadki, jakie dotknęły branżę gier, były o wiele głębsze niż w innych branżach. Pokrewne wydawałoby się, jak informatyka (-3,75 proc.) czy telekomunikacja (-4,11) brylowały w ostatnich dniach wśród najlepszych, a deweloperzy okazali się nawet gorsi od ciągnącego się w ogonie górnictwa, które straciło -11 proc.

Chorzy grają w polskie gry, ale inwestorzy sprzedają akcje

Nie pomogło zaklinanie rzeczywistości przez Michała Ręczkowicza, CEO Prime Bit Games, który na Twitterze napisał:

- Na świecie szaleje wirus, coraz więcej osób pozostaje w domu. Co ludzie robią w domach? Grają w gry! Widzę coraz więcej pobrań w krajach i miastach gdzie lepiej nie wychodzić z domu. To oznacza, że branża gier jest odporna nawet i w takich kryzysach.

Notabene zarządzana przez Michała Ręczkowicza spółka w ciągu dwóch i pół sesji, które wstrząsnęły branżą, traciła ponad 15 proc.

Gry na plusie, ale giełda wciąż pod kreską

I kiedy już wydawało się, że depresja na przedwiośniu na dobre załamie inwestorów w południe WIG.Games zaczął odrabiać straty, a około godz. 15. wyszedł na plus.

Inwestorzy ewidentnie zaczęli szukać okazji do zakupów przecenionych akcji. Wśród akcji o największym wzięciu były – a jakże – walory CD Projektu. Na fali tego zainteresowania spółki w WIG Games zyskiwały już nawet po kilka procent. Nastroje na szerokim rynku akcji nie były tak radosne i entuzjazm kupujących stopniowo gasł.

 class="wp-image-1084457"
Notowania CI Games. Źródło: Stooq.pl

Wzrosty, do których doszło po południu, pojawiły się w reakcji na dobre otwarcie na Wall Street. Niestety w Europie nastroje były minorowe, a inwestorzy wyraźnie wystraszeni. Przed południem największe europejskie giełdy notowały 2-3 proc, spadki. W drugiej części dnia było lepiej, ale nie na tyle by zatrzeć niekorzystne wrażenie z pierwszej części dnia.

 class="wp-image-1084460"
Notowania Ten Square Games. Źródło: Stooq.pl

WIG.Games zakończył dzień na minimalnym 0,4-proc. plusie. CD Projekt zyskał 0,16 proc., Ten Square Games – 1,52 proc., Playway – 2,07 proc., a CI Games – 2,44 proc. Na wzrosty nie załapała się spółka 11 Bit Studios, która straciła 1,14 proc.

REKLAMA
 class="wp-image-1084463"
Notowania CD Projekt. Źródło: Stooq.pl

Ogólnie warszawska giełda zakończyła dzień na minusie. WIG20 stracił 0,63 proc., WIG – 0,61 proc., mWIG40 – 0,73 proc., a sWIG80 – 0,12 proc.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA