REKLAMA
  1. bizblog
  2. Media i rozrywka

„Wiedźmin” Netfixa wywindował CD Projekt na szczyt. Padły kolejne niesamowite rekordy

Trwa niezwykła passa CD Projekt. Tylko w ciągu ostatniego tygodnia ogłoszono, że polska firma osiągnęła największą kapitalizacja w historii i odnotowała największy skok dekady. A to wcale nie koniec.

31.12.2019
11:56
„Wiedźmin” Netfixa wywindował  CD Projekt na szczyt. Padły kolejne niesamowite rekordy
REKLAMA

„Wiedźmin” stał się evergreenem? Cztery lata po premierze gra bije rekordy popularności na Steamie. Ma to oczywiście związek z premierą serialu Netfliksa. Kurs CD Projekt zareagował bardzo pozytywnie.

REKLAMA

W weekend w trzecią część „Wiedźmina” grało w jednym czasie około 94 tys. osób. To więcej niż po premierze.

Serial trafił na platformę Netfliksa 20 grudnia. Od tego czasu w internecie wytworzyła się moda na „Wiedźmina”. Książki Andrzeja Sapkowskiego trafiły do czołówki bestsellerów Amazona. Najlepiej radziła sobie „Krew Elfów”, czyli pierwsza część pięcioksięgu. Co ciekawe serial pełnymi garściami czerpie z opowiadań, które formalnie są wstępem do sagi.

Kurs CD Projektu zareagował.

W ciągu tygodnia poprzedzającego premierę serialu cena akcji wzrosła o ponad 15 zł. Właściciele polskiego giganta gamedevu spędzali zapewne Wigilię w szampańskich nastrojach. Dzień wcześniej spółka pobiła rekord i wskoczyła powyżej powyżej 280 zł za akcję.

 class="wp-image-1049700"
Kurs akcji CD Projektu za ostatni miesiąc. (źródło: Google)

CD Projekt z większą kapitalizacją niż Bank Pekao.

Producent Wiedźmina może się dziś cieszyć giełdową kapitalizacją przewyższającą o ponad pół miliarda złotych jeden z największych banków w kraju.

Bloomberg: CD Projekt najlepszy w Stoxx Europe 600

Polski projekt CD Projekt SA odnotował wzrost w wysokości 21 000 proc., co jest największym skokiem ze wszystkich akcji notowanych obecnie w indeksie Stoxx Europe 600

– zauważył Bloomberg.com.

Serwis zauważa, że tylko w tym roku spółka zyskała 86 proc., co podniosło wycenę rynkową firmy do 6,8 miliarda dolarów, co odzwierciedla wysokie oczekiwania inwestorów. Analitycy szacują, że przychody firmy mogą wzrosnąć do 845 milionów dol., cztery razy więcej niż w rekordowym 2015 roku.

Nic dziwnego, że serwis umieścił polską firmę w gronie 50 najciekawszych spółek na świecie,. Ciekawe, jakie rekordy pobije polski producent w kwietniu, gdy zaplanowano premierę „Cyberpunka 2077”.

Platige Image poniżej 30 zł.

Nie wszyscy skorzystali na premierze Netfliksa w jednakowym stopniu. Właściciel praw do ekranizacji opowiadań, czyli Platige Image nie radzi sobie na NewConnect tak dobrze, jak CD Projekt na GPW. Mimo skoku w połowie miesiąca kurs powrócił wkrótce w okolice 30 zł, gdzie oscylował wcześniej.

REKLAMA
 class="wp-image-1049703"
Kurs akcji Platige Image za ostatni miesiąc. (źródło: Bankier.pl)

Platige Image nie zależy od jednego tytułu w takim stopniu jak CD Projekt. Realizuje wiele projektów dla różnych klientów, można się więc domyślać że funkcjonuje w modelu time&material, który nie ma tak dużej marży jak tworzenie gier. Mimo to pozytywne przyjęcie nowych przygód Geralta nie odbiło się na wycenie studia zaangażowanego w produkcję serialu.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA