REKLAMA
  1. bizblog
  2. Biznes

CD Projekt rozstawia po kątach spółki Skarbu Państwa i konkurencję w Europie

Kapitalizacja giełdowa CD Projektu sięgnęła 31,82 mld zł. Na Starym Kontynencie w branży większy jest już tylko francuski Ubisoft.

24.02.2020
8:59
CD Projekt to teraz drugi największy producent gier w Europie
REKLAMA

Kurs CD Projektu nie przestaje rosnąć. Zeszły tydzień polski producent zamknął na poziomie 331 zł, co oznacza wzrost o blisko 20 proc. w ciągu ostatniego miesiąca.

REKLAMA
 class="wp-image-1082316"

Powodów niesłabnącej popularności CD Projektu jest kilka. Najważniejszym wydaje się wiara inwestorów w jakość ich nadchodzącego hitu, czyli gry „Cyberpunk 2077”. Choć jego premiera została ostatnio przełożona na 17 września, to spadek wartości spółki okazał się chwilowy. Nieco ponad miesiąc temu zaliczył on zjazd do 245 zł. Z dzisiejszej perspektywy wygląda to, jak świetna opcja na zakupy.

Nie słabnie też popularność netfliksowego serialu o Wiedźminie. Amerykańska platforma zaczyna już przygotowania do drugiego sezonu produkcji, która w streamingu pojawić się powinien w przyszłym roku.

Wyliczankę kończy również udany port „Wiedźmina 3” na Switcha. „Switcher” wzbogacił się ostatnio o opcję przenoszenia zapisanych stanów gry pomiędzy platformą Nintendo a pecetami.

Czy CD Projekt przebije kapitalizację Ubisoftu?

Polską i francuską firmę dzieli jeszcze duży dystans. Akcje Ubisoftu są warte ponad 39 mld zł. Z dzisiejszej perspektywy wydaje się, że CD Projekt może zaatakować ten poziom w razie udanej premiery Cyberpunka 2077.

 class="wp-image-1082331"

Francuzi biją jednak na głowę Polaków pod względem innych metryk. Zatrudniają blisko 16 tys. ludzi, podczas gdy dla CD Projektu pracuje mniej niż tysiąc specjalistów. Ubisoft może się pochwalić także znacznie wyższymi przychodami. Za 2018 roku wyniosły one 1732 mln euro. Do kasy Polaków wpłynęło w tym samym czasie 362,9 mln… złotych. Różnica jest kolosalna.

Rosnący kurs odbija się również na klasyfikacji największych firm pod względem kapitalizacji w naszym kraju. CD Projekt zepchnął niedawno Orlen z trzeciego miejsca. Z przodu zostaje jeszcze PKO BP (43 mld zł) i PZU (34 mld zł).

 class="wp-image-1082322"
REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA