REKLAMA
  1. bizblog
  2. Technologie
  3. Podatki

Ulga podatkowa dla programistów. Farciarze! Zapłacą tylko 5 proc. PIT

IP Box to preferencyjne opodatkowanie dochodów ze względu na prawa własności intelektualnej. Wprowadzone zostało już 1 stycznia, a jego skutki informatycy odczują przy rozliczaniu PIT-ów za 2019 rok.

04.11.2019
14:21
praca it backend
REKLAMA

IP Box ma zastosowanie do podatników CIT i PIT, którzy prowadzą działalność badawczo-rozwojową, także jako jednoosobowe firmy.

REKLAMA

Preferencyjna stawka dotyczy dochodu z kwalifikowanych praw własności intelektualnej (IP – Intellectual Property) i obejmuje autorów patentów, znaków towarowych, wynalazców i programistów, którzy potrafią udowodnić, że stworzyli nowe oprogramowanie lub ulepszyli już istniejące.

Ulga dla programistów. Aby skorzystać, trzeba udowodnić swój udział

Za działalność badawczo-rozwojową rozumie się (…) działalność twórczą obejmującą badania naukowe (pkt. 39 w/w ustawy) lub prace rozwojowe, podejmowaną w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań

– czytamy w art. 5a, pkt. 38 Ustawy o PIT.
undefined

Ulga nie będzie dotyczyła działań jednorazowych lub rutynowych. Po spełnieniu odpowiednich warunków, dochody z tytułu kwalifikowanych praw własności intelektualnej mogą zostać opodatkowane stawką 5 proc. zamiast 18/32 proc., 19 proc. (podatek liniowy) w przypadku podatku PIT i 9 proc. lub 19 proc. w przypadku podatku CIT.

Ulga będzie miała zastosowanie także po przeniesieniu praw majątkowych do oprogramowania lub po udzieleniu licencji na jego użytkowanie. Kluczem jest możliwość dowiedzenia własnego wkładu. Z ulgi nie można skorzystać w trakcie roku podatkowego, więc stawki nie można stosować do obniżenia zaliczek za pracę.

Jakie warunki trzeba spełnić, by skorzystać z ulgi dla programistów?

Każda własność intelektualna powinna mieć odrębną ewidencję. Jak :

Organ (podatkowy – przyp. Bizblog.pl) może chcieć sprawdzić, czy podatnik faktycznie wytworzył program komputerowy i czy został on stworzony w ramach działalności badawczo-rozwojowej

– zauważa w rozmowie z „Dziennikiem Gazetą Prawną” Grzegorz Kuś, ekspert z PwC.

Jego zdaniem przedsiębiorca powinien się zabezpieczyć na wypadek kontroli, szczególnie że widniejące często na zleceniach sformułowania dotyczą ogólnikowych usług informatycznych i mogą okazać się niewystarczającym dowodem dla skarbówki. Dodaje też, że preferencje podatkowe obejmują wyłącznie programy, które charakteryzują się innowacyjnością.

Ekspert zwraca uwagę na nazewnictwo. Nawet jeśli programista uzna efekt swojej pracy za program komputerowy, to fiskus może się z nim nie zgodzić i nie przyznać stawki preferencyjnej, dlatego warto wcześniej wystąpić o interpretację podatkową.

Jak można przeczytać w objaśnieniach podatkowych z 15 lipca 2019 r., ulga może być też zastosowana wobec dochodu osiągniętego za granicą, „o ile dochody te mogą być dochodami z kwalifikowanych IP w rozumieniu przepisów o IP Box oraz podlegają faktycznemu opodatkowaniu w Polsce”.

Zgodnie z objaśnieniami warto pamiętać o zapoznaniu się z postanowieniami umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania zawartej przez Polskę z państwem, w którym osiągane są dochody.

IP Box. Ewidencja zdarzeń

W objaśnieniach przepisów o IP Box nie ma narzuconej konkretnej formy ewidencjonowania zdarzeń, ale musi ona zawierać:

  • łączną sumę przychodów,
  • kosztów podatkowych,
  • dochodów,
  • strat,
  • dochodów podlegających opodatkowaniu stawką 5 proc.
  • dochodu, który nie będzie podlegał preferencyjnemu opodatkowaniu.
REKLAMA

Podatnicy, którzy pracują nad różnymi projektami, powinni prowadzić ewidencję, składającą się z opisu projektu, czasu rozpoczęcia i zakończenia projektu, wykazu osób zaangażowanych w pracę w poszczególnym projekcie oraz wykazu prac stworzonych w danym projekcie z imiennym przyporządkowaniem do konkretnej osoby wykonującej daną pracę.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA