REKLAMA
  1. bizblog
  2. Energetyka

Śląsk zbulwersowany przemówieniem Jarosława Kaczyńskiego. „Bez nas przegrasz wybory”

Do tej pory rząd opowiadał górnikom to, co chcieli usłyszeć, ale robił swoje, bo doskonale widział, że przed nami koniec epoki węgla. To była podwójna gra. Ale ostatnio nagle zmienił retorykę i zaczął głośno mówić, co naprawdę myśli. I górnicy się wściekli. Tak bardzo, że zaczęli palcem wytykać wszystkie węglowe manipulacje Jarosława Kaczyńskiego i zagrozili, że pójdą na wojnę i to na całego, załatwiając PiS przegranie wyborów. Cóż, kiedyś to musiało się stać.

06.11.2022
9:07
gornicy-solidarnosc-marsz-godnosci
REKLAMA

Nie da się w ramach gospodarki rynkowej utrzymywać kopalń, które przynoszą stałe straty

– powiedział niedawno w Radomiu Jarosław Kaczyński. 
REKLAMA

A żeby tego było mało, spoliczkował dodatkowo Śląsk słowami:

Węgiel ze Śląska jest w tej chwili średniej jakości, często nawet słabszej

To był przełom. Szczególnie że prezes PiS jasno powiedział, że teraz rząd zamierza inwestować w energetykę wiatrową i atomową. W węgiel jakoś nie.

No i górnicy wściekli się na poważnie.

Jeśli kopalnie należy likwidować, bo rzekomo przynoszą straty, to energia odnawialna w ogóle nie ma racji bytu w gospodarce wolnorynkowej. Na świecie nie ma kraju, w którym energetyka odnawialna działa na zasadach rynkowych. Funkcjonuje ona wyłącznie dzięki olbrzymim dopłatom

– napisali związkowcy z Solidarności w liście do szefa PiS.

Ale to dopiero początek, bo zarzucili Jarosławowi Kaczyńskiemu szereg „manipulacji, półprawd i całkowite przekłamania”.

Górnicy: A więc wojna? Bez nas przegrasz wybory

Górnicy najwyraźniej liczą, że mogą jeszcze sprawy odwrócić. W liście bowiem postanowili zaszantażować Jarosława Kaczyńskiego.

Ich zdaniem to właśnie górnicze protesty doprowadziły do upadku rządu Ewy Kopacz w 2015 r. Wówczas Jarosław Kaczyński obiecywał górnikom, że nie będzie likwidował kopalń, przeciwnie, będzie rozwijał górnictwo.

Polskie górnictwo będzie miało szanse, będzie podstawą energetyki, będziecie mieli pracę, a środki, które przecież także ta władza chce przeznaczyć na to, by likwidować kopalnie, będą przeznaczone na inwestycje na rozwój

– tak mówił wówczas szef PiS, co wypomnieli mu związkowcy.

I co? I według górników robi dokładnie to samo, co poprzednicy. Zamiast inwestycji i rozwoju jest powolna likwidacja i kolejne puste obietnice. A ubaw po pachy tym większy, że Jarosław Kaczyński wypowiedział te słowa w 2015 r. przed Kopalnią Pokój, która, o ironio, już dzisiaj nie istnieje.

Najgorsze – zdaniem górników – że Jarosław Kaczyński złamał słowo honoru. A dla mieszkańców Śląska odpowiedzialność za słowo to ogromna wartość – wytykają związkowcy. Choć właściwie nie do końca wiadomo, czy chodzi im o złamanie słowa, bo w innym miejscu piszą, że rząd PiS najprawdopodobniej nigdy nie miał zamiaru dotrzymać tych obietnic.

Każdy, kto o tym zapomina, przegrywa u nas wybory. A kto przegrywa na Śląsku, ten traci władzę w całym kraju

– odgrażają się liderzy NSZZ Solidarność.

Na węglu można zarabiać

Ale to odparcie ataku górników jest nie tylko emocjonalne. Starają się bowiem przekonać i PiS, i zapewne opinię publiczną, że górnictwo wcale nie przynosi strat, przeciwnie, wypracowuje zyski, mimo że sprzedaje węgiel znacznie poniżej wartości rynkowej.

Obecnie zastąpienie rodzimego węgla w energetyce surowcem importowanym oznaczałoby dla polskich podatników i przedsiębiorstw dodatkowy wydatek na poziomie 34 mld zł rocznie. Z kolei zastąpienie polskiego węgla gazem kosztowałoby dodatkowe 180 mld zł rocznie. Górnictwo nie tylko samo jest rentowne. Ta branża ratuje rentowność całej polskiej gospodarki

– piszą.

A do tego górnictwo mogłoby zarabiać więcej, ale ratuje przecież Polaków, gdyby nie to, mielibyśmy inflację w kosmosie i gospodarkę w runie.

Istotnie, tuż po rosyjskiej inwazji na Ukrainę węgiel kamienny na europejskich rynkach kosztował nawet 420 dol. za tonę. Obecnie cena ta wynosi ok. 240 dol. za tonę, czyli w przeliczeniu na złotówki ok. 1150 zł. Tymczasem polskie kopalnie sprzedają węgiel do elektrowni za ok. 400 zł.

– piszą górnicy.

Jak podkreślają, tylko i wyłącznie dzięki taniemu polskiemu węglowi cena energii w Polsce od wielu miesięcy należy do najniższych w Europie.

Przez długie okresy była dwa, a nawet trzy razy niższa w porównaniu z Niemcami, Francją czy innych znacznie bogatszych od naszego krajów zachodnich. Gdyby polskie kopalnie sprzedawały węgiel energetyce po cenie rynkowej, inflacja w naszym kraju wynosiłaby dwa razy więcej niż obecnie, a polska gospodarka znajdowałaby się dziś w kompletnej ruinie

No dobrze, tylko górnicy też pokazują część prawdy, półprawdy i manipulacje. Bo zupełnie pomijają aspekt środowiskowy. Więc na deser mam dla was ostatni cytat z ich listu do Jarosława Kaczyńskiego:

Stawianie na energię odnawialną to skazywanie mieszkańców naszego kraju na ubóstwo energetyczne. Z kolei likwidacja energetyki konwencjonalnej opartej na rodzimych surowcach energetycznych to nic innego, jak sabotaż gospodarczy i działanie na szkodę bezpieczeństwa naszego kraju.

REKLAMA

To już nazwę po imieniu. To manipulacja. I kłamstwo. 

Brzmi znajomo?

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA