REKLAMA
  1. bizblog
  2. Podróże

Thomas Cook pociągnął na dno Neckermanna. Klienci w opałach, w sieci wrze

Po upadku biura podróży Thomas Cook w kłopoty wpadł powiązany kapitałowo z Brytyjczykami Neckermann Polska, który odwołuje pierwsze loty i wstrzymuje rezerwacje na wszystkie obsługiwane kierunki.

24.09.2019
15:13
Neckermann Polska kłopoty
REKLAMA

– Dzień dobry, chciałem wykupić wycieczkę.
–Dzień dobry, przykro mi, ale obecnie mamy wstrzymane wszystkie rezerwacje na 48 godzin.

REKLAMA

Tak najprawdopodobniej będzie wyglądać rozmowa, jeżeli zdecydujecie się na połączenie z dowolnym biurem Neckermanna w Polsce. I nie ma znaczenia, że na stronie operatora próżno szukać takiej informacji. ani w dziale aktualności, ani w informacjach przygotowanych przez biuro dla dziennikarzy. 

O co chodzi? Wszystko za sprawą bankructwa najstarszego biura podróży Thomas Cook, który jest niemieckiego touroperatora.

Neckermann wstrzymuje rezerwacje dla dobra turystów

Maciej Nykiel, prezes zarządu Neckermann Polska, tłumaczy wstrzymanie na 48 godzin rezerwacji koniecznością ochrony klienta. To też usłyszymy od pracowników biur, do których dzwonimy, chcąc wykupić wakacje. Nigdzie jednak nie dowiadujemy się, co się stanie po tych dwóch dobach. Sytuacja wróci do normy czy wstrzymanie rezerwacji będzie przedłużone.

Na szczęście kontakt z klientami Neckermann stara się utrzymywać za pomocą social mediów prezes Nykiel. W swoim najnowszym oświadczeniu stwierdził, że sytuacja w większości destynacji wakacyjnych „nabrała nowej dynamiki”. 

Komplikacji uległa sytuacja w niektórych hotelach, na lotniskach, firmach transportowych i miejscowościach wakacyjnych, spowodowana koniecznością repatriacji przez brytyjskie władze do Wielkiej Brytanii kilkuset tysięcy turystów - czytamy w piśmie Macieja Nykiela.

Zakynthos i Majorka na cenzurowanym

Prezes Neckermann Polska sugeruje, że polscy klienci biura mogą mieć największe kłopoty tam, gdzie wraz z nimi odpoczywa najwięcej Brytyjczyków. Dlatego zalecane jest odwołanie lotów na dwie wyspy zaplanowanych na wtorek (24.09): Zakynthos i Majorkę. Z kolei następnego dnia - 25 września najlepiej anulować loty w każdym kierunku. Dla pewności można zadzwonić na infolinię Neckermanna pod numer (22) 212 05 00.

Po takiej, a nie innej informacji ze strony Neckermann Polska w sieci zawrzało. 

Miesiąc temu zakupiłam bony na wakacje w tym biurze na łączną niemałą kwotę 2150zł i nie wiem co mam dalej robić.

Witam. Leci ktoś stad 27.09 na Rodos? Dokładnie hotel Smartline Cosmopolitan. Wszystko w porządku? Macie jakieś informacje?

Ma ktoś jakąś informację z hotelu Katrin&Bungolows na Krecie wylot 29.09?

Witam, czy leci ktoś do Imperial Belvedere na Krete? My mieliśmy lecieć 29.09.

My lecimy na Rodos w poniedziałek. Dzwoniłam do hotelu w Grecji ponieważ portal wakacje.pl tylko przesyła nam komunikat wydany wczoraj. Nasz hotel twierdzi ze wszystko jest opłacone i nie mamy się czym martwić.

To tylko mała próbka fali komentarzy i postów, jakie w związku z taką a nie inną sytuacją zalały social media w szybko zawiązanej grupie "Poszkodowani Polacy Neckermann Thomas Cook". Wiele osób nie ma pojęcia, co dalej robić z wykupioną wycieczką. Zwłaszcza, że często bywa tak, że klient wymarzone wakacje opłacił u pośrednika, którego kłopoty Neckermann Polska mogą obchodzić tyle, co zeszłoroczny śnieg. 

Urząd Marszałkowski zwołuje sztab kryzysowy

Tymczasem, jak donoszą sami klienci, w niektórych przypadkach hotele zażądały zwolnienia pokoju lub uiszczenia opłaty za cały pobyt. I chociaż w większości są w kontakcie z Neckermann Polska, to na odległość touroperator za wiele nie może pomóc. 

REKLAMA

Żeby nie byli zupełnie pozostawieni sami sobie Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego, jak nakazuje zwyczaj w takich przypadkach, zwołał specjalny sztab kryzysowy, który na bieżąco ma monitorować sytuację.

Marszałek województwa uruchamia gwarancję ubezpieczeniową w momencie złożenia przez biuro oświadczenia o niewypłacalności. Do tej pory taka konieczność nie zaszła. Biuro Neckermann Polska posiada gwarancję ubezpieczeniową opiewającą na kwotę 25 mln zł. Dodatkowym zabezpieczeniem dla turystów jest Turystyczny Fundusz Gwarancyjny, który zgodnie z przepisami ma ewentualnie uzupełnić środki brakujące na sprowadzenie turystów i roszczenia. Jak wynika z ustaleń urzędu marszałkowskiego, obecnie poza granicami kraju przebywa około 2 tys. klientów biura Neckermann Polska - informują urzędnicy.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA