REKLAMA
  1. bizblog
  2. Podatki

Zapiejecie z zachwytu nad Polskim Ładem. Nowa składka zdrowotna to rewelacyjna wiadomość dla przedsiębiorców

Polski Ład to podwyżka podatków dochodowych dla przedsiębiorców – taka łatka przykleiła się do projektu największej reformy podatkowej od wielu lat i nawet jeśli jest to uproszczenie, rząd sam sobie taki efekt marketingowy zgotował.

24.08.2021
16:11
Podatki w Polsce. Stawka zdrowotna 3 proc. to rewelacyjna wiadomość dla przedsiębiorców
REKLAMA

Likwidacja odliczenia składki zdrowotnej faktycznie oznacza zwiększenie obciążeń podatkowych, ale gdyby tak składka miała wynieść 3 proc. zamiast 9 proc? Podobno rząd ma zdecydować się na taką woltę, a wtedy przedsiębiorcy naprawdę będą mieć z czego się cieszyć.

REKLAMA

O kluczowej – obok kwoty wolnej 30 tys. zł – zmianie podatkowej pisaliśmy w Bizblog.pl wielokrotnie. Brak odliczenia składki zdrowotnej od podatku (dzisiaj odlicza się niemal w całości) to wyższe podatki dla wszystkich przedsiębiorców rozliczających się według skali podatkowej, którzy mają przychód brutto do 5 tys. zł. W przypadku liniowców to już prawdziwa katastrofa.

Składka zdrowotna. 9 proc. to za dużo, będzie 3 proc.?

Od pewnego czasu pojawiają się bardziej lub mniej wiarygodne sygnały, jakoby rząd chciał wycofać się z tej najbardziej kontrowersyjnej propozycji w ramach Polskiego Ładu. Informacje, jakie podała „Rzeczpospolita” i Business Insider wyglądają jednak całkiem prawdopodobnie. Rząd miałby utrzymać brak odliczenia składki zdrowotnej od podatku, ale zmniejszyć jej wysokość aż trzykrotnie. Zła informacja jest taka, że mogłoby to obowiązywać tylko w początkowym okresie.

undefined

Co obniżenie składki zdrowotnej z 9 proc. do 3 proc. oznacza dla przedsiębiorców dokładnie policzyła firma doradcza Grant Thornton. Jeśli rozliczacie się na zasadach ogólnych, czyli według skali podatkowej, to fantastyczna informacja. Przedsiębiorcy nie tylko zyskują bardzo dużo w stosunku do dotychczasowej propozycji, ale także zostaje im na rachunku bankowym dużo więcej gotówki niż obecnie.

Przedsiębiorcy rozliczający się wg skali podatkowej mieliby być również beneficjentami wzrostu kwoty wolnej oraz wzrostu kwoty dochodu, powyżej którego stosuje się wyższą 32 proc. stawkę podatkową – stwierdza doradca podatkowy Grzegorz Szysz, partner w Grant Thornton.

I dodaje, że skala korzyści z tego tytułu jest na tyle wysoka, iż wielu przedsiębiorcom zrekompensuje to zmiany dotyczące składki zdrowotnej.

REKLAMA

Ile zyskasz na 3-proc. składce zdrowotnej?

Jak to wygląda w praktyce? W przypadku przedsiębiorców notujących miesięczny przychód brutto na poziomie 5000 zł korzyść wyniesie zamiast około 75 zł jak w dotychczasowej propozycji, aż 315 zł. Jeśli dochód to 10 tys. zł to korzyść wynosi już ponad 500 zł, a przy 9-procentowej składce przedsiębiorca taki byłby 38 zł na minusie.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA