REKLAMA
  1. bizblog
  2. Pieniądze

Drożyzna przebiła prognozy analityków. Jest mocna reakcja na złotym

W marcu inflacja przekroczyła dobiła do 10,9 proc. rok do roku i aż 3,4 proc. miesiąc do miesiąca, mocno przebijając rynkowe prognozy (odpowiednio 10,1 i 2,5 proc.). Reakcja złotego? Umocnienie.

01.04.2022
16:26
Drożyzna przebiła prognozy analityków. Jest mocna reakcja na złotym
REKLAMA

Kurs euro spadł w piątek poniżej 4,65 zł, dolar mniej niż 4,20 zł, a frank 4,55 zł. Rynek najwyraźniej obstawia, że RPP podniesie stopy procentowe powyżej prognoz na poziomie 50 p.b. i da mu więcej zarobić na naszej walucie.

REKLAMA
new TradingView.widget( { "width": 800, "height": 610, "symbol": "FX_IDC:CHFPLN", "interval": "60", "timezone": "Etc/UTC", "theme": "dark", "style": "3", "locale": "pl", "toolbar_bg": "#f1f3f6", "enable_publishing": false, "allow_symbol_change": true, "container_id": "tradingview_e11cf" } );

Po rekordach inflacji w Niemczech, które mogą zwiastować korzystną dla euro zmianę strategii Europejskiego Banku Centralnego, padł rekord inflacji w Polsce. Na dodatek eksperci wskazują, że to nie jest szczyt presji cenowej, a średnia inflacja w tym roku przekroczy zapewne 9 proc. – przypomina Bartosz Sawicki, analityk Cinkciarz.pl.

Jego zdaniem dynamiczne 3,2-procentowe podbicie cen z miesiąca na miesiąc zwiększa prawdopodobieństwo, że na przyszłotygodniowym posiedzeniu Rada Polityki Pieniężnej nie powróci jeszcze do obowiązującego przed wojną w Ukrainie tempa podwyżek o 50 p.b. i podniesie stopy procentowe o 75 p.b.

Gdy cykl zacieśniania zakończy się, koszt pieniądza (obecnie 3,5 proc.) będzie przekraczać 5 proc. Polityka i nastawienie władz monetarnych są fundamentem optymistycznego spojrzenia na perspektywy złotego – zauważa Bartosz Sawicki, analityk Cinkciarz.pl.

Pod koniec czerwca euro po 4,50 zł

Bartosz Sawicki zwraca uwagę, że kursy walut kończyły marzec blisko kilkutygodniowych minimów. Na przykład notowania euro znalazły się 35 groszy poniżej historycznych szczytów ustanowionych w apogeum wyprzedaży walut regionu i paniki na rynkach finansowych.

new TradingView.widget( { "width": 800, "height": 610, "symbol": "FX_IDC:EURPLN", "interval": "60", "timezone": "Etc/UTC", "theme": "dark", "style": "3", "locale": "pl", "toolbar_bg": "#f1f3f6", "enable_publishing": false, "allow_symbol_change": true, "container_id": "tradingview_4533e" } );

EURPLN wciąż jest około 2 proc. ponad pułapami sprzed rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Spodziewamy się, że straty te zostaną w najbliższym czasie odrobione. W perspektywie drugiego kwartału oczekujemy powrotu kursu euro do 4,50 zł – zapowiada ekspert.

Jego zdaniem pozytywnie na notowania złotego wpłynie między innymi uruchomienie Krajowego Planu Odbudowy. Nieoficjalne przecieki z Komisji Europejskiej sugerują, że pojawiła się propozycja, by ogłosić odblokowanie programu podczas wizyty w Polsce Ursuli von der Leyen, którą zaplanowano na 9 kwietnia. Co prawda polski rząd zaprzeczył, że udało mu się dogadać z Brukselą w sprawie KPO, ale wszystko wskazuje, że obie strony są blisko porozumienia.

Dolar też traci na wartości

Odnosząc się do notowań dolara, ekspert Cinkciarz.pl ocenił, że w ubiegłym tygodniu seria wystąpień publicznych członków Rezerwy Federalnej ugruntowała przekonanie, że cykl podwyżek stóp procentowych w Stanach Zjednoczonych zostanie zintensyfikowany i przyspieszony. Inwestorzy spodziewają się ruchów stóp o 50 p.b. na dwóch najbliższych posiedzeniach w maju i w czerwcu.

new TradingView.widget( { "width": 800, "height": 610, "symbol": "FX_IDC:USDPLN", "interval": "60", "timezone": "Etc/UTC", "theme": "dark", "style": "3", "locale": "pl", "toolbar_bg": "#f1f3f6", "enable_publishing": false, "allow_symbol_change": true, "container_id": "tradingview_e42bc" } );

W opinii analityków piątkowe dane z rynku pracy nie poprawią nastawienia do dolara, zwłaszcza że odczyty były bardzo bliskie oczekiwań. Rynek obstawiał zwiększenie zatrudnienia o 475 tys. etatów i spadek bezrobocia z 3,8 do 3,7 proc. Stopa bezrobocia spadła do 3,6%, ale zatrudnienie w sektorach pozarolniczych było niższe i wyniosło 431 tys. Dynamika stawki godzinowej była zgodna z oczekiwaniami i wzrosła do 5,6 proc.

Wyśrubowana wycena zamierzeń Fed to również za mało. Fakt, że USA za kwartał prześcigną w zacieśnianiu polityki finansowej Wielką Brytanię, Australię, Norwegię i dogonią Kanadę, może w kolejnych miesiącach co najwyżej ograniczać tempo odwrotu od dolara – uważa Bartosz Sawicki.

REKLAMA

W jego opinii wycena dolara dyktowana w pierwszej kolejności dyktowana informacjami z Ukrainy.

Jako waluta defensywna przez pierwszy okres po inwazji przyciągał on kapitał. Gdy teraz inwestorzy wyceniają słabnięcie ryzyk geopolitycznych, dolar traci na wartości.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA