REKLAMA
  1. bizblog
  2. Energetyka

Widzieliście, co się dzieje z cenami paliw? „95” idzie na rekord wszech czasów. Dla diesla i autogazu prognozy też niefajne

W przyszłym tygodniu ceny paliw mają się ustabilizować, co biorąc pod uwagę, nieoglądane od wielu lat poziomy na stacjach paliw, wcale nie jest dobrą wiadomością. Powód słaby złoty i oczywiście ceny ropy.

10.09.2021
14:54
ceny paliw
REKLAMA

Średnia cena benzyny „95” w detalu w mijającym tygodniu wyniosła 5,72 zł/l – podał w piątek Rafał Zywert z BM Reflex. Utrzymała się zatem na poziomie z ubiegłego tygodnia, najwyższym od ponad dziewięciu lat. Jeśli w najbliższym czasie zdrożeje o 18 gr, pobije rekord z kwietnia 2012 r.

REKLAMA

Diesel ustanowił nowe ośmioletnie maksimum, ubiegłotygodniowe bijąc o symboliczny jeden grosz. Cena autogazu wzrosła zaś o 3 gr do 2,80 zł/l do najwyższego poziomu od połowy 2012 roku.

Stabilizacja cen hurtowych i konsolidacja cen ropy naftowej powinny znaleźć odzwierciedlenie w utrzymaniu stabilnych poziomów cen paliw na krajowych stacjach przynajmniej w kolejnym tygodniu – zapowiada Rafał Zywert.

W przyszłym tygodniu ceny paliw nie spadną

Analitycy e-petrolu dr Jakub Bogucki i Grzegorz Maziak w piątkowym komentarzu wskazują, że choć ceny oleju napędowego w ostatnim tygodniu wzrosły do najwyższego poziomu od października 2013 roku, to dalszych podwyżek się nie spodziewają. Ich zdaniem wybujałe ostatnio ceny autogazu również powinny się stabilizować.

Choć na rynku hurtowym LPG nie mamy do czynienia z uspokojeniem nastrojów, to ceny nie rosną już tak gwałtownie, żeby odbiło się to na stacyjnych pylonach – zapowiadają dr Jakub Bogucki i Grzegorz Maziak.

Jak wskazują, średnie ceny w polskich rafineriach są niższe niż w minioną sobotę. Benzyna Pb98 sprzedawane jest po 4773 zł za metr sześc., czyli o 35,4 zł taniej niż w zeszły weekend. O ponad 22 zł potaniał też metr benzyny bezołowiowej 95, który kosztuje 4461,4 zł. Spadek cen diesla wyniósł 11 zł do 4312 zł/m sześc.

Ile zapłacimy na stacjach paliw w przyszłym tygodniu?

REKLAMA

W dniach 13-19 września spodziewamy się, że benzyna 98-oktanowa ulokuje się na średnim poziomie 5,95-6,07 zł/l. W cenach benzyny Pb95 także nie będzie widać dużych zmian – średnia znajdzie się w widełkach 5,67-5,78 zł za litr – wyliczają. e-petrol.

Ceny oleju napędowego powinny w tym samym okresie wynosić 5,44-5,55 zł/l. Jeśli chodzi o autogaz, przewidujemy, że ceny przeciętnie wyniosą 2,73-2,80 zł/l. Wzrostów zatem nie należy się spodziewać, ale spadków też nie. Stabilizacja nie jest zatem dobrą informacją, zwłaszcza że zmienność na rynkach ostatnio duża, i w zasadzie wszystko może się zmienić.s

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA