REKLAMA
  1. bizblog
  2. Nieruchomości

Być jak Elon Musk. Tim Cook idzie na ratunek Kalifornii, daje 2,5 mld dol. na budowę tanich mieszkań

Tim Cook obiecuje wsparcie finansowe dla Kalifornii, ale przy złagodzeniu niedoborów mieszkań, które spowodowały wzrost cen. Planowana kwota ma osiągnąć nawet 2,5 mld dolarów.

05.11.2019
19:00
Tim Cook idzie na ratunek Kalifornii, daje 2,5 mld dol. na budowę tanich mieszkań
REKLAMA

Szef Tesli Elon Musk niedawno podjął się zaopatrzenia w energię elektryczną dotkniętej blackoutami Kalifornii. Teraz na pomoc mieszkańcom tego stanu rusza prezes Apple Tim Cook.

REKLAMA

Pierwszy miliard trafi na przyspieszenie realizacji opóźnionych projektów niedrogich mieszkań. Kolejny miliard dolarów zostanie przeznaczony na specjalny fundusz państwowy, aby zapewnić nauczycielom, pielęgniarkom i ratownikom np. policji i strażakom, pomoc finansową na zakup pierwszego domu.

Odpowiedzialność za Kalifornię

W wywiadzie dla Reutersa Tim Cook powiedział, że jego korporacja odczuwa głęboką odpowiedzialność za poprawę kryzysu mieszkaniowego w Kalifornii. Miejsce to jest znaczące dla historii firmy, gdyż obecna siedziba Apple znajduje się niecałe pięć mil od podmiejskiego domu rodzinnego, w którym współzałożyciele firmy, Steve Jobs i Steve Wozniak w latach siedemdziesiątych montowali swoje pierwsze komputery.

Chcemy mieć pewność, że jest to tętniące życiem miejsce, w którym ludzie mogą mieszkać, a także zakładać rodziny. Nie ma wątpliwości, że dzisiaj nie jest to dla wielu osób możliwe, gdyż region cierpi z powodu kryzysu dostępności cenowej.

- powiedział w wywiadzie dla Reutersa, dyrektor Apple

Podjęcie decyzji nastąpiło po tym, jak Google wydał swój 1 mld dolarów na inicjatywy mieszkaniowe w Kalifornii, a Microsoft, 500 mln dolarów na ten sam cel w Seattle.

Finansowanie pomostowe

Szef Apple podkreślił, że finansowanie przez nich tego rodzaju projektu odbywa się po raz pierwszy. Deweloperzy często zabezpieczają obligacje, obciążając się przy tym długiem podczas budowy, dopóki domy nie zostaną w pełni zbudowane i nie będą generować przychodów. Apple i urzędnicy państwowi mają nadzieję zapewnić im finansowanie pomostowe przy stawkach niższych niż te od komercyjnych pożyczkodawców.

Tim Cook powiedział, że wdrożenie funduszy może potrwać dwa lata, ale ma nadzieję na odzyskanie środków na przyszłe projekty w ciągu najbliższych pięciu lat.

To niezrównane zaangażowanie finansowe w budownictwo mieszkaniowe po przystępnych cenach oraz innowacyjne strategie leżące u podstaw tej inicjatywy są dowodem na to, że Apple poważnie podchodzi do rozwiązania tego problemu.

- oświadczył gubernator Kalifornii Gavin Newsom

2 mld dolarów ma być przeznaczone dla całej Kalifornii, a pozostałe 500 mln na działania specyficzne dla macierzystego regionu Apple w samej północnej części stanu, gdzie szybki rozwój firm technologicznych wywołał protesty mieszkańców, którzy obwiniają je o rosnące koszty mieszkań.

Hojność bez granic?

REKLAMA

Apple udostępni także ponad 4o a ziemi o wartości 300 mln dolarów w północnym San Jose, na których obiecuje zbudować 3,8 tys. niedrogich mieszkań. Przekaże również 150 mln dolarów na niedrogi fundusz mieszkaniowy w Bay Area i 50 mln na grupę Destination: Home, zajmującą się problemem bezdomności na terenie Doliny Krzemowej, w której stacjonują jedne z najcenniejszych firm świata.

Technologia bardzo się rozwinęła i stała się znaczną częścią gospodarki. Chcielibyśmy być jednym z elementów rozwiązania problemu, dlatego wchodzimy w to

- tłumaczył Cook.
REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA