REKLAMA
  1. bizblog
  2. Technologie
  3. Energetyka

Elon Musk rusza na ratunek Kalifornii. Kolejny kryzys, czyli nowa okazja, by zabłysnąć

Nie każdy superbohater nosi pelerynę. Właściciel Tesli poinformował na Twitterze, że przeciwstawia się klęsce żywiołowej w Kalifornii. Od jakiegoś czasu zmaga się ona z suszami oraz pożarami, przez które niektóre z regionów są tam odcięte od energii.

10.10.2019
18:17
Elon Musk rusza na ratunek Kalifornii. Kolejny kryzys, czyli nowa okazja, by zabłysnąć
REKLAMA

Elon Musk po raz kolejny szokuje. Zobowiązał się do pomocy energetycznej w stanie Kalifornia. Wszystkie dotknięte brakiem zasilania rejony mają tam otrzymać w najbliższych tygodniach magazynujące energię Powerpacki.

REKLAMA

Największy dostawca energii w stanie Kalifornia, spółka Pacific Gas & Electric przerwała na znacznych obszarach północnej Kalifornii dostawy prądu, aby uniknąć powtórki z zeszłorocznej tragedii miasteczka Paradise.

Piekło w Paradise

Niemal dokładnie rok temu wadliwa linia energetyczna PG&E doprowadziła do przerażającego pożaru, który zabił 86 osób i niemal doszczętnie wypalił 26-tysięczne Paradise oraz zniszczył kilka okolicznych miejscowości.

Także wtedy panowała tam skrajna susza i wiał silny wiatr, dlatego zastanawiano się nad wstrzymaniem dostaw prądu z powodu zagrożenia pożarowego. Niestety dystrybutor energii elektrycznej się na to nie zdecydował, co skończyło się tragicznie. Także dla niego samego — giełdowa spółka Pacific Gas & Electric musiała złożyć wniosek o ochronę przed wierzycielami.

Po takich doświadczeniach znajdujące się wciąż w upadłości PG&E nie zastanawiało się, czy wstrzymać dostawy. Pozbawionych dopływu prądu zostało blisko milion osób.

Elon Musk i łodzie podwodne

Taki kryzys to idealna sytuacja dla Eona Muska, by zabłysnąć. Przykład? Gdy w zalanej jaskini w Tajlandii zostali uwiezieni młodzi piłkarze, miliarder wyskoczył z pomysłem dostarczenia specjalnie skonstruowanych miniaturowych łodzi podwodnych. To akurat ostatecznie skończyło się dla Muska katastrofą wizerunkową i procesem, ale to temat na osobny tekst

Warto jednak przypomnieć, że gdy huragan Irma terroryzował USA, samochody Tesli znajdujące się na najbardziej zagrożonym terenie otrzymały unikalną aktualizację, która odblokowała pełną moc baterii. To miało pozwolić ich właścicielom na najszybszą ucieczkę przed zagrożeniem.

Tym razem Elon Musk postanowił wykorzystać płyty solarne do magazynowania energii dla Amerykanów dotkniętych blackoutem.

Ekologia Tesli

W Kalifornii Tesla jest jedną z najpopularniejszych marek samochodów. To dlatego wyjątkowo często występują tam stacje ładowania tej firmy, które teraz mają być zaopatrzone w Powerpacki.

Jest to jednak dopiero początek, bo jak się okazuje, Musk wychodzi na przekór przyszłym sytuacjom tego typu i planuje w najbliższym czasie wprowadzić podobne rozwiązania w pozostałych punktach.

REKLAMA

Już w lipcu Tesla otworzyła w Las Vegas swoją pierwszą stację, opartą na źródłach energii odnawialnej.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA