REKLAMA
  1. bizblog
  2. Energetyka

Więcej kasy na magazyny energii. Po ogłoszeniu zmian Polacy rzucili się na program Mój Prąd, rząd apeluje o cierpliwość

Ministerstwo Klimatu i Środowiska zdecydowało podwyższyć wsparcie dla Polaków, którzy chcą zainwestować w fotowoltaikę i magazyny energii. Dodatkowo resort wydłużył nabór wniosków o trzy miesiące. To wszystko „w związku z sytuacją gospodarczą, w tym wysoką inflacją, a także kryzysem energetycznym w Europie”.

01.12.2022
15:02
Więcej kasy na magazyny energii. Po ogłoszeniu zmian Polacy rzucili się na program Mój Prąd, rząd apeluje o cierpliwość
REKLAMA

Zmiany w Programie Mój Prąd zostały ogłoszone podczas Konferencji Stron Porozumień Sektorowych, która odbyła się pod koniec listopada w Warszawie.

REKLAMA

Patrząc jak rozwija się fotowoltaika zdecydowaliśmy się na podniesienie dofinansowania w ramach programu Mój Prąd. To 6 tys. zł dla paneli fotowoltaicznych i 16 tys. zł dla magazynów energii. Zmiana obejmie beneficjentów czwartej edycji programu – ogłosiła minister klimatu i środowiska Anna Moskwa.

Warunki wsparcia dla magazynów ciepła oraz systemu HEMS/EMS nie uległy zmianie.

Mój Prąd 4.0. Większe pieniądze, więcej czasu na złożenie wniosku

Oprócz wyższych kwot dofinansowania resort klimatu przedłużył termin składania wniosków do 31 marca 2023 roku. Wcześniej nabór miał się zakończyć 22 grudnia 2022 r.

undefined

Wnioskodawcom, którym środki wypłacono przed decyzją o podwyższeniu wsparcia, koszty kwalifikowane zostaną przeliczone jeszcze raz i jeżeli przysługiwać im będzie wyższy poziom dofinansowania, otrzymają różnicę pomiędzy dotacją otrzymaną a dotacją po zmianie poziomu dofinansowania.

Można się spodziewać, że po ogłoszeniu nowych zmian resort klimatu został zasypany pytaniami od Polaków, którzy już otrzymali wsparcie. Na stronach programu Mój Prąd pojawił się bowiem wpis.

Powyższe zmiany wymagają zmiany w dokumentach Programu Mój Prąd, prosimy zatem o cierpliwość i wyrozumiałość

– apeluje MKiŚ.

Magazyny energii – kluczowy element optymalizacji energetycznej

Branża ocenia zmiany pozytywnie. Piotr Tomala ekspert w obszarze fotowoltaiki i magazynowania energii firmy Green Cell tłumaczy, że magazyny energii są kluczowym elementem optymalizacji energetycznej w domach jednorodzinnych.

Magazyny gromadzą wyprodukowaną energię i dzięki temu można z niej korzystać w chwili, gdy jest to potrzebne

– wyjaśnia Tomala.

Jak dodaje, ważny jest także aspekt ekologiczny.

Prąd produkowany przez ogniwa instalacji fotowoltaicznej to czysta, zielona energia. Moduły stosowane w PV nie emitują szkodliwych gazów, jak dwutlenek węgla. Korzystanie z energii pochodzącej ze słońca to nie tylko ulga dla planety i działanie na rzecz ochrony środowiska naturalnego, ale również znaczące obniżenie wydatków na energię elektryczną, jakie co miesiąc ponosimy – podkreśla.

Kup magazyn energii, odzyskaj połowę kosztów

Nabory do nowego programu „Mój Prąd 4.0” ruszyły 15 kwietnia. Termin składania wniosków minie 31 marca 2023 roku. Program jest finansowany z funduszy Unii Europejskiej, a dotację mogą otrzymać przyszli i obecni prosumenci. Warunkiem jest przejście na nowy system rozliczania energii pochodzącej z instalacji fotowoltaicznych – net-billing.

Dotacja obejmuje magazyny energii o pojemności co najmniej 2 kWh. Wysokość wsparcia nie może przekroczyć 50 proc., kosztów kwalifikowanych i wynieść więcej niż 16 tys. zł. Magazyn nie może zatem kosztować więcej niż 32 tys. zł.

REKLAMA

Wnioski o dotacje można składać na oficjalnej stronie mojprad.gov.pl

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA