menu
Biznes
Praca IT
Blog
Najnowsze
Biznes
Energetyka
Gospodarka
Obserwator Finansowy
Pieniądze
Prawo
Praca
Transport
Zakupy
Zdrowie
Poradniki
Tech
Technika
Sprzęt
Oprogramowanie
Gry
Foto
Social Media
Militaria
Nauka
RTV
Kosmos
Poradniki
Na topie
Rozrywka
Najnowsze
Seriale
Filmy
VOD
Netflix
Disney+
HBO Max
SkyShowtime
Canal+
Co obejrzeć?
Gry
Media
TV
Książki
Audiobooki
Komiksy
Dzieje się
Dramy
Horrory
Popularne seriale
Autoblog
Wiadomości
Testy
Auta używane
Porady
Klasyki
Ciekawostki
Przegląd rynku
SW+
Kontakt
umowa zlecenie
Rewolucja na rynku pracy. Rząd już policzył, ile ściągnie kasy
Pełne ozusowanie umów zleceń oraz umów o dzieło może oznaczać dodatkowe 7 mld zł wpływów do budżetu rocznie. Minister finansów Andrzej Domański podał wyliczenia dotyczące obłożenia składkami ZUS wszystkich umów cywilnoprawnych i zdradził, że decyzja w tej sprawie ma zapaść w najbliższych tygodniach. Obecnie umowy o dzieło są jedynie zgłaszane ZUS-owi, a tylko niektóre umowy zlecenia są oskładkowane.
19.08.2024 16:28
Dorabianie w drugiej pracy. Jaka umowa będzie najlepsza?
Dorabianie to w dobie kryzysu i rosnącej inflacji popularna praktyka. Polacy chętnie szukają dodatkowego zajęcia, jednak nie wszyscy zdają sobie sprawę z obowiązków wobec ZUS, jakie ciążą na nich z tego tytułu. Jaką umowę należy zawrzeć w przypadku dorabiania i jakie skutki niosą za sobą poszczególne rozwiązania?
29.05.2024 07:59
Rewolucja na rynku pracy. Miliony Polaków odczują te zmiany
Ci, co przez lata nie byli normalnymi pracownikami, albo tylko udawali, że nimi nie są, żeby płacić mniej na ZUS jako samozatrudnieni, albo pracowali na zleceniu lub umowie o dzieło, mają nabyć wstecz uprawnienia pracowników - te wszystkie lata mają im się liczyć do stażu pracy - to postawienie na głowie sposobu myślenia o rynku pracy, wpłynie na wasze urlopy, okresy wypowiedzenia, ale też na finanse, bo na wysokość odpraw, nagród jubileuszowych czy dodatków za wysługę lat. A mówimy o milionach ludzi w Polsce.
23.04.2024 05:17
ZUS wkrótce dopadnie tysiące Polaków. Pensje zjadą im o 20 proc.
Rząd potwierdził, że podczas przeglądu KPO nie pozbył się kamienia dotyczącego pełnego oskładkowania zleceń i w dodatku z rewolucją zwlekać nie ma zamiaru. 1 stycznia 2025 r. to termin ostatecznego wyroku na zlecenia.
17.04.2024 05:16
Umowa zlecenie a staż pracy. Co z emeryturą?
Umowa zlecenie to jeden z najczęściej zawieranych kontraktów. Nie mają wobec niej zastosowania przepisy zawarte w Kodeksie pracy, przez co wielu zleceniobiorców zastanawia się, czy wlicza się ona do stażu pracy. Pojawia się również pytanie, czy pracując na umowę zlecenie, można otrzymać emeryturę?
07.12.2023 08:06
Duża podwyżka składek na ZUS czeka milion Polaków. Będzie bolało
Wyłącznie na umowie zlecenie według GUS pracuje prawie milion Polaków. To nad nimi od kilku lat wisi gilotyna i już wydaje się, że zaraz spadnie, po czym znowu się zatrzymuje i wisi złowieszczo. Ale jeśli nowy rząd naprawdę będzie chciał sięgnąć po pieniądze z KPO, będzie musiał tę gilotynę w końcu spuścić i oskładkować w pełni umowy zlecenia.
20.10.2023 04:09
Biedronka szuka chętnych do pracy wakacyjnej w kurortach. Zobacz, jakie warunki oferuje
Kto szuka pracy sezonowej połączonej z wypoczynkiem, może śmiało składać dokumenty do Biedronki. Sieciówka zaprasza kandydatów do placówek zlokalizowanych nad morzem, w górach i na Mazurach. Pracę z wypoczynkiem można będzie łączyć już od połowy czerwca. W grę wchodzą takie miejscowości jak: Międzyzdroje, Mielno, Mrągowo, Szklarska Poręba lub Karpacz. Z oferty mogą skorzystać też pracownicy sieci, którzy mają ochotę na połączenie pracy z wakacjami.
17.05.2023 18:08
Dobiorą się do pensji 1,2 mln Polaków. Już dawno mieli chrapkę na te pieniądze
Uda się? Zdaniem ekspertów - nie, najwcześniej od 2025 r. wszystkie umowy zlecenia zostaną w pełni ozusowane. A umowy o dzieło? Od nich nie płaci się dziś składek wcale i jakoś nikt się ich nie czepia. I się nie przyczepi, bo ZUS doskonale wie, ile ich naprawdę w Polsce jest i to jest wielkie zaskoczenie, że tak niewiele.
19.03.2023 07:16
Przebiegły plan PiS-u. Milion pracowników dostanie niższe wypłaty, a ZUS zyska miliardy
Tu chodzi o 4-5 miliardów, a rok przed wyborami taka kwota jest nie do pogardzenia. Rządzący wyraźnie boją się jednak konsekwencji skoku na kasę pracujących na umowy zlecenie. Wymyślili jednak sprytny plan, jak położyć łapę na tej kasie, a potem wszystko zwalić na Brukselę.
04.06.2022 16:26
Wkrótce milion Polaków dostanie wypłaty niższe o 25 proc. Rząd nie ustaje w reformach
Politycy mówią o tym od lat, Polski Ład miał to załatwić już od 2022 r., ale wygląda na to, że od 2023 r. czeka nas pełne ozusowanie wszystkich umów zleceń i likwidacja zbiegów tytułów do ubezpieczenia, a więc składki będą ściągane od każdej zawieranej umowy. A w dodatku wszystko jest już na papierze i trafiło do konsultacji. Milion Polaków zarobi o 14 proc. mniej. Doliczcie do tego jeszcze ok. 10-proc. inflację i okaże się, że milionowi Polaków zniknie z portfela jedna czwarta wynagrodzenia.
18.03.2022 05:25
Rewolucja dla milionów pracowników. Umowy idą pod nóż i to wcale nie przez Polski Ład
Nadchodzi pełne oskładkowanie umów zleceń. Rząd przymierzał się do ten od dawna, ale dotąd nie miał odwagi. Teraz się ośmiela, by zmniejszyć wynagrodzenia prawie miliona pracowników o kilkaset złotych miesięcznie. To byłby już drugi cios w tę grupę po Polskim Ładzie, na szczęście w piątek premier postanowił podarować jej poduszkę do miękkiego lądowania, jaką jest ulga dla klasy średniej - będzie w sam raz na osłodę.
21.01.2022 18:33
Rewolucja w L4. Dla milionów Polaków będą to bardzo bolesne zmiany
Rząd zamierza uporządkować temat ubezpieczeń społecznych. Najważniejsze zmiany, jak ozusowanie umów zlecenie, miałyby zacząć obowiązywać już od początku 2022 r.
28.01.2021 08:40
Polacy gremialnie uciekają z etatów. W ciągu roku przybyło nam 100 tys. firm
Polscy pracownicy wolą pracować na umowach śmieciowych i zakładać własną działalność gospodarczą niż pójść na etat. W 2018 r. liczba samozatrudnionych wzrosła o 100 tys.
28.01.2020 19:00
Oj, będzie się działo! Ta propozycja rozwścieczy miliony Polaków
ZUS od każdej śmieciówki? Wrócą czasy, kiedy firmy będą płacić pracownikom pod stołem, emeryci nie dorobią i będą przymierać głodem, a specjaliści będą musieli mocno zacisnąć pasa - straszą ekonomiści i pracodawcy, Ale pracownikom też nie spodoba się ten pomysł, bo po jego wprowadzeniu odczują wyraźnie, że zarabiają mniej.
21.05.2019 11:33
Previous page
1
2
Next page