menu
Biznes
Praca IT
Blog
Najnowsze
Biznes
Energetyka
Gospodarka
Obserwator Finansowy
Pieniądze
Prawo
Praca
Transport
Zakupy
Zdrowie
Poradniki
Tech
Technika
Sprzęt
Oprogramowanie
Gry
Foto
Social Media
Militaria
Nauka
RTV
Kosmos
Poradniki
Na topie
Rozrywka
Najnowsze
Seriale
Filmy
VOD
Netflix
Disney+
HBO Max
SkyShowtime
Canal+
Co obejrzeć?
Gry
Media
TV
Książki
Audiobooki
Komiksy
Dzieje się
Dramy
Horrory
Popularne seriale
Autoblog
Wiadomości
Testy
Auta używane
Porady
Klasyki
Ciekawostki
Przegląd rynku
SW+
Kontakt
umowa społeczna z górnikami
Nie będzie Bruksela pluła nam w twarz. Niech daje kasę, ale od węgla wara [FELIETON]
Nawoływanie związkowców do odrzucenia unijnej polityki klimatycznej to przejaw naszej najgorszej cechy. Na lekcję walca, za którą nam cały czas płacą, wpychamy się na siłę z naszym tangiem. Rzecz jasna grzeją się przy tym ogniu politycy, od lat żywiący się podziałami. Liczy się wspólny wróg. Żadne przekłamania i przeinaczenia tego nie zmienią. Ważne, że razem...
10.05.2026 07:48
Polska dopłaca miliardy do węgla. System zaczyna się sypać
Tylko w tym roku polskie górnictwo pochłonie miliardy złotych z budżetu państwa. Ta góra pieniędzy ma być receptą jedynie na objawy, ale nie wyleczy choroby całej branży. I jeżeli rząd nie podejmie konkretnych decyzji, w kolejnych latach koszty będą tylko rosnąć. W tym roku budżet państwa przewiduje wydatki na nasze górnictwo na poziomie 5,5 mld zł. Ale...
02.05.2026 06:26
Potrzebujemy 140 mld zł na górnictwo. Kopalni na kłódkę nie zamkniesz
Nasza transformacja energetyczna ma zmieść z powierzchni ziemi większość naszych kopalni. Ich likwidacja będzie trudna i bardzo kosztowna. Polski Instytut Ekonomiczny szacuje, że wygaszanie sektora do 2049 r. może kosztować nawet 140 mld zł. Ale to może być tylko wierzchołek ogromnej góry lodowej. Jeszcze parę lat temu w Bytomiu z powodzeniem działało siedem kopalni i dwie huty....
24.01.2026 04:07
Zostaną trzy kopalnie? Opada maska złudzeń ws. węgla w Polsce
Fundacja Instrat pokazuje dane dotyczące górnictwa oraz zeszłorocznego wydobycia węgla i stawia sprawę jasno: niezbędna jest rewizja harmonogramu zamykania kopalń w umowie społecznej z górnikami. Jest reakcja Polskiej Grupy Górniczej (PGG). Analitycy z Fundacji Instrat nie mają złudzeń. Górnictwo węgla w Polsce znajduje się na zakręcie. Skąd taki wniosek? W największych spółkach, czyli PGG i JSW, spada...
18.09.2025 08:42
8,6 mld zł na zamykanie kopalni. Rząd stawia sprawę jasno
Na stronach Kancelarii Prezesa Rady Ministrów pojawił się projekt nowelizacji ustawy o funkcjonowaniu górnictwa. Minister Energii ostrzega, że jak jej zapisy nie zaczną obowiązywać najpóźniej od 1 stycznia 2026 r., to ucierpi nam tym bezpieczeństwo kraju. Na rządowych stronach wreszcie pojawił się długo wyczekiwany projekt nowelizacji ustawy dotyczącej dalszego losu naszego górnictwa. Dzięki tym przepisom spółki...
10.09.2025 11:45
Elektrownia jądrowa w Polsce nie powstanie na czas. To już pewne
Bęcki dla rządu Donalda Tuska za prawdopodobne opóźnienie atomowe wcale nie są potrzebne. Wszak trudno na całym świecie wskazać budowę elektrowni jądrowej bez opóźnienia, która ruszyła na czas. Ale z tego, że ten jądrowy bałagan wiąże się z jednoczesnym brakiem energetycznej strategii i nawijaniem górnikom makaronu na uszu o produkcji węgla jeszcze przez 25 lat, kolejni ministrowie powinni się srogo tłumaczyć.
12.05.2024 12:07
Totalny absurd ws. węgla w Polsce. W rządzie coś im się ostro pomyliło
Ministerstwo Przemysłu pracuje na pełnych obrotach już od prawie tygodnia, a mnie w tym czasie dopadła schizofrenia energetyczna. Uważajcie, bo to chyba zaraźliwe. Bo chociaż węgla w Polsce jest coraz mniej, a zapasy czarnego złota przy kopalniach ciągle puchną, to resort utrzymuje, że za kilka miesięcy Bruksela klepnie umowę społeczną z górnikami, wedle której ostatnią kopalnię zamkniemy dopiero w 2049 r. Tymczasem na wcześniejszą likwidację naszych węglowych odkrywek wskazuje nawet zaktualizowana mała strategia energetyczna kraju, czyli Krajowy Plan na rzecz Energii i Klimatu do 2030 r. A może to nie choroba tylko strategia polityczna?
12.03.2024 05:16
Koniec węgla w Polsce. Tego nie da się już zatrzymać
Ważniejsze od tego, czy w Katowicach rzeczywiście będzie miało siedzibę nowe Ministerstwo Przemysłu, wydaje się jak najszybsze opracowanie strategii i harmonogramu dla polskiego górnictwa. Dane są jednoznaczne. Może w październiku szarpnęło mocniej produkcją węgla ale za to patrząc rok do roku trudno mieć jakąś nadzieję. Oliwy do ognia dodają spółki wydobywcze, które już nie ukrywają, że czas zarabiania na węglu powoli się kończy.
27.11.2023 12:33
Praca szuka górnika. Dają 4000 na rękę. Zamykanie kopalni? Bzdury!
Mam energetyczny mętlik w głowie. Bo z jednej strony słyszę, że słońce i wiatr dają nam coraz więcej energii, a węgiel z kolei idzie na boczny tor. I górnicze statystyki od miesięcy tylko to potwierdzają. Ale z drugiej Polska Grupa Górnicza (PGG) informuje o otwieraniu nowych klas górniczych, które cieszą się ciągle sporym powodzeniem. Teraz z kolei Spółka Usług Górniczych prowadzi rekrutację do pracy na terenie zakładów górniczych Tauronu Wydobycie. A co z założoną w umowie społeczną likwidacją kopalni? Usłyszałem, że to strachy na lachy.
16.10.2023 04:06
Zamkną kopalnie wcześniej niż planowali? Górnicy są zaniepokojeni
Już ponad dwa lata mijają od podpisania umowy społecznej między górnikami a rządem. Przez ten czas dokument miała ratyfikować Komisja Europejska, ale tak się jeszcze nie stało. W zamian rząd puszcza przedwyborcze oczko do górników i twierdzi, że wszystko jest w należytym porządku. Tyle że jest już po spotkaniu dotyczącym przyszłości kopalni Staszic-Wujek. I tamte ustalenia do pierwotnego harmonogramu zamykania polskich kopalń mają się jak pięść do nosa. Bo wychodzi na to, że zakłady wydobywcze będziemy likwidować jednak wcześniej, niż to jeszcze niedawno planowaliśmy.
31.08.2023 06:37
Węgiel pod specjalną ochroną. Rząd uspokaja zdezorientowanych górników
Jacek Sasin, wicepremier i szef aktywów państwowych, wysłał do górników jednoznaczny sygnał: nie musicie bać się o pracę i los kopalni, bo do 2049 r. rząd będzie chronił wydobycie węgla. Jednocześnie, dbając o fedrowanie jeszcze przez ponad ćwierć wieku, Sasin obiecuje osłonić nas wszystkich przed nadmiernymi cenami tej węglowej energii. Taki pakt energetyczny ma być dla Polski tarczą nie tylko przed polityką Putina, ale również przed dyktatem Brukseli.
15.05.2023 09:56
Czy polskie kopalnie przetrwają? W Brukseli zapadła ważna decyzja dla naszego górnictwa
Cieszą się polscy politycy od lewej do prawej, radości nie ukrywają górniczy związkowcy. Parlament Europejski zaakceptował zdecydowanie mniej bolesne dla Polski rozwiązania, niż niedawno zaproponowała Komisja Europejska. Tyle że to jeszcze nie koniec. Teraz czas na decydujące negocjacje między przedstawicielami PE, KE i Rady UE.
10.05.2023 12:10
Ktoś tu wystraszył się górników. PEP2040 nieoczekiwanie spadła z obrad rządu
Trudna ta nasza transformacja energetyczna. Zwłaszcza że rząd z jednej strony chce mocniej postawić OZE, ale z drugiej nawet minimalnie nie koryguje górniczego harmonogramu rozpisanego do 2049 r. Musi przez to trzeszczeć w Zjednoczonej Prawicy. Nic dziwnego, że rząd wbrew wcześniejszym zapowiedziom nie zajmie się na najbliższym posiedzeniu aktualizacją Polityki Energetycznej Polski do 2040 r. (PEP2040).
21.03.2023 12:03
Górnicy czują się oszukani. Tym razem Barbórka i rajd z Sasinem po karczmach piwnych tego nie zmienią
Jeżeli rząd myśli, że na kilka tygodni przed Barbórką wystarczy zapowiedzieć bardziej elastyczną politykę węglową, a wcześniej nakłonić Solidarność do odwołania Marszu Godności i w ten sposób zadbać o dobre nastroje górników - to bardzo się myli. Tym razem taka taktyka się nie sprawdzi i odwiedzanie kolejnych karczm piwnych na Śląsku przez wicepremiera Jacka Sasina nic w tym względzie nie zmieni. Bo górnicy czują się przez rząd oszukani i trudno im się dziwić.
18.11.2022 15:42
Rząd układa się z górnikami na nowo. Węgiel może dostać nowe życie w Polsce
Spełnia się najczarniejszy sen ekspertów klimatycznych. Bardzo możliwe, że rząd, z górnikami pod rękę, spisze od nowa zmienioną umowę społeczną, w której już nie będzie zakładanej żadnej redukcji wydobycia węgla. Niewykluczone, że w ten sam sposób wydłużony będzie żywot kopalń, które zgodnie z wcześniejszym harmonogramem miałyby działać do 2049 r. A wszystko dlatego, że Rosja napadła na Ukrainę i bezpieczeństwo energetyczne podobno trzeba definiować od początku.
21.03.2022 14:08
Polskie kopalnie mogą dostać nowe życie przez wojnę. Związkowcy zabierają głos
Rosyjska agresja na Ukrainę spowodowała, że wiele krajów chce porzucić swoją dotychczasową politykę klimatyczną i planuje wrócić do węgla. Jak się można tego spodziewać: nie inaczej jest w Polsce. Przedstawiciele Związku Zawodowego Pracowników Zakładów Przeróbki Mechanicznej Węgla napisali już w tej sprawie do rządu. Chcą, żeby kopalnie dostały jeszcze jedną szansę.
18.03.2022 12:24
Rosyjska agresja rozniesie w pył unijny Zielony Ład? Powrót do węgla będzie katastrofą
Agresja na Ukrainie zmienia dotychczasowy układ energetyczny. Eksperci biją na alarm, że krajowe gospodarki, obecnie tak gremialnie wracające do paliw kopalnych, mogą raz na zawsze zniwelować Zielony Ład i planowaną w 2050 r. neutralność klimatyczną. Ale nie wszystkich martwi tak obrót sprawy. Na przykład polscy górnicy nie kryją zadowolenia.
05.03.2022 17:39
W kopalniach PGG zaczyna wrzeć, strajk i blokady torów coraz bliżej. Górnicy grają ostro o podwyżki
Rząd zdołał wywołać konflikty na niemal wszystkich możliwych frontach, ale liczył na to, że przynajmniej z górnikami będzie miał spokój. Temu miała służyć umowa społeczna, która ma pozwolić na dotowanie tej branży z budżetu państwa. Wydawało się, że pozostała tylko zgoda Brukseli, ale nagle wybuchła na nowo awantura z górnikami. Tym razem o rekompensatę za pracę w dni wolne oraz o podwyżkę górniczych wynagrodzeń. Do strajku na kopalniach i blokad torów jest coraz bliżej.
11.01.2022 10:33
Wóz albo przewóz dla polskiego górnictwa. Bez dodatkowej kasy branża długo nie pociągnie
Polskie górnictwo jest na tak ostrym zakręcie, że zaraz może wypaść z toru. Ustawa górnicza ma pod górkę w Senacie, górnicy nie mogą dogadać się z rządem w sprawie podwyżek, a proces notyfikacyjny umowy społecznej może trwać nawet rok. Tylko, że przez ten czas branża musi mieć za co żyć. A z tym jest coraz gorzej.
06.01.2022 12:46
Na takie wsparcie nie może liczyć żadna inna branża. Na deficytowe górnictwo zrzucimy się wszyscy
Już wiadomo, jak rząd widzi pomoc publiczną dla górnictwa w ramach umowy społecznej. W 10 lat budżet państwa ma wydać na tę branżę blisko 30 mld zł. Tylko że taki mechanizm ciągle potrzebuje zielonego światła z Brukseli.
15.12.2021 09:50
Previous page
1
2
3
Next page