menu
Biznes
Praca IT
Blog
Najnowsze
Biznes
Energetyka
Gospodarka
Obserwator Finansowy
Pieniądze
Prawo
Praca
Transport
Zakupy
Zdrowie
Poradniki
Tech
Technika
Sprzęt
Oprogramowanie
Gry
Foto
Social Media
Militaria
Nauka
RTV
Kosmos
Poradniki
Na topie
Rozrywka
Najnowsze
Seriale
Filmy
VOD
Netflix
Disney+
HBO Max
SkyShowtime
Canal+
Co obejrzeć?
Gry
Media
TV
Książki
Audiobooki
Komiksy
Dzieje się
Dramy
Horrory
Popularne seriale
Autoblog
Wiadomości
Testy
Auta używane
Porady
Klasyki
Ciekawostki
Przegląd rynku
SW+
Kontakt
umowa społeczna z górnikami
Koniec ekogroszku. Za wypisywanie takich bredni w reklamach powinni go całkiem zabronić
Ekogroszek jest tani, wydajny i ekologiczny, tylko rząd namieszał i nigdzie nie można go kupić. Taki obowiązuje obecnie przekaz i jest on bardzo na rękę górnikom. Problem polega na tym, że nie licząc roli polityków kompletnie nic się nie zgadza. Fot. Justynka1234/Wikmedia (CC BY-SA 3.0).
02.12.2021 16:20
To nie koniec awantury o ekogroszek. Mrozy, które nadchodzą, mocno podniosą ciśnienie Polakom
Ministerstwo Klimatu unika jednoznacznych deklaracji w sprawie ekogroszku, a to na klientów próbujących kupić paliwo na zimę i na górników, którym zależy na tym, by kopalnie, w których pracują, sprzedawały jak najwięcej węgla, działa jak czerwona płachta na byka. Górnicy zagrozili, że jeśli rząd nie zostawi ekogroszku w spokoju, są gotowi zniweczyć kilka ostatnich lat wysiłków rządzących zmierzających do uregulowania przemian energetycznych w naszym kraju,
28.11.2021 09:50
Naukowcy mówią, że szybko musimy szybko zamknąć kopalnie. Inaczej wpakujemy się w potężne kłopoty
Eksperci z Instytutu Gospodarki Surowcami Mineralnymi i Energią Polskiej Akademii Nauk oraz z Instytutu Jagiellońskiego przyjrzeli się bliżej polskiemu górnictwu i wyszło im, że jest tylko jeden ratunek przed przyszłymi tarapatami finansowymi kopalni. Trzeba je wcześniej zamykać.
27.11.2021 09:31
Związkowcom puściły nerwy, gdy usłyszeli, że część PGE stanie się NABE i przejmie brudne aktywa Tauronu, Enei i Energi
Informacja o tym, że jest wstępne porozumienie w sprawie przekształcenia PGE GiEK w Narodową Agencję Bezpieczeństwa Energetycznego wywołała ogromne zamieszanie w związkach zawodowych. Wśród związkowców nie ma zgody co do kształtu przyszłej transformacji energetycznej. Zdań i opinii jest prawie tyle, co central związkowych.
24.11.2021 19:48
Nie uwierzycie, co wymyślili górnicy. Tysiące złotych z premii barbórkowych i czternastek to dla nich za mało
Zarobki górników budzą mnóstwo kontrowersji. I wcale nie chodzi o to, że pracownicy kopalni zarabiają nie wiadomo jak dużo, ale o to, że w sytuacji, gdy firma stoi na krawędzi bankructwa, związki nie mają skrupułów, by domagać się wypłaty kolejnych bonusów. Przełom roku to tradycyjnie okres wypłaty premii barbórkowych, a potem czternastych wynagrodzeń, ale jak się okazuje, to za mało, żeby sprostać żądaniom płacowym w PGG.
18.11.2021 08:40
PGG spisana na straty. Spokój górników jest ważniejszy niż finanse spółki
Najpierw rząd za pieniądze podatników uspokoił górników pożyczką z Polskiego Funduszu Rozwoju i zaklepał niemałą forsę na ich wypłaty i premie barbórkowe. Teraz zaś trzyma kciuk za szybkie zakończenie negocjacji z Komisją Europejską w sprawie pomocy publicznej dla polskiego górnictwa. Bo branża bez pomocy państwa kolejnego roku nie przetrwa.
17.11.2021 14:22
Rząd do górników: każdemu z was wypłacimy 120 tysięcy złotych. Reakcja górników – bezcenna
120 tysięcy złotych to dla górników niezbyt kusząca kwota – można sądzić po reakcji pracowników Polskiej Grupy Górniczej. Chętnych w największej spółce górniczej Unii Europejskiej ze świecą szukać. Ciekawe, czy rząd zdecyduje się podbić stawkę.
15.11.2021 12:59
Polskie górnictwo ma nowego pełnomocnika w rządzie. Czy nowicjusz podniesie branżę z kolan?
Ministerstwo Aktywów Państwowych uspokaja górniczych związkowców i przekonuje, że niezależnie od rekonstrukcji polskiego rządu kontynuowane są rozmowy z Komisją Europejską w sprawie umowy społecznej, która zakłada m.in. dotowanie kopalni. Resort też w końcu wskaże wiceministra, który będzie odpowiedzialny za branże.
11.11.2021 14:49
Górnicy coraz bardziej wściekli na rząd. Mówią bez ogródek, że umową społeczną dali zrobić się w konia
W górniczych związkach zawodowych coraz bardziej wrze. Punktem kulminacyjnym była deklaracja polskiego rządu podczas COP26 w sprawie odejścia od węgla już w latach 30. Związkowcy są coraz bardziej przekonani, że podpisana z nimi umowa społeczna to tylko sprytny wybieg.
10.11.2021 12:45
Umowa społeczna z górnikami gwarantuje nam bezpieczeństwo energetyczne? Jacek Sasin założył różowe okulary
Propaganda wpisana jest w życie polityka jak odsetka w kredyt. Gorzej jak to już nie jest tylko promocja swoich działań, ale za to zakrzywianie rzeczywistości na całego. Wicepremier Jacek Sasin znowu udowodnił, że w tej konkurencji naprawdę trudno mu dorównać.
24.06.2021 15:16
Rząd dogadał się z górnikami i zaprasza do stołu energetyków. Dotąd traktował ich jak powietrze
Negocjacje z górnikami zakończone podpisaniem umowy społecznej trwały zdecydowanie dłużej niż to pierwotnie zakładano. Rząd nie traci jednak dobrego humoru i zapowiada, że na takich samych zasadach chce teraz usiąść do jednego stołu z energetykami i pracownikami z sektora węgla brunatnego. Te rozmowy mogą okazać się jednak jeszcze trudniejsze.
31.05.2021 11:22
Umowa społeczna z górnikami to słaby powód do radości. Teraz dopiero się zacznie cyrk
Koniec wielomiesięcznego, pełnego wybojów maratonu. W Śląskim Urzędzie Wojewódzkim w Katowicach dojdzie w piątek do podpisania umowy społecznej rządu z górnikami.
28.05.2021 11:08
Energetycy pozazdrościli górnikom przywilejów. Związkowcy przesłali rządowi listę żądań
Przedstawiciele 15 central związkowych z branży energetycznej napisali list do wicepremiera Jarosława Gowina. Chcą takich samych przywilejów, które górnicy wynegocjowali z rządem i które ostatecznie znalazły się w umowie społecznej. Energetycy także chcą gwarancji zatrudnienia, wysokich odpraw, czy indeksacji wynagrodzeń na następnych kilka lat.
05.05.2021 11:26
Nie ma z czego się cieszyć. Umowa z rządem jest niebezpieczna dla górników – wskazują eksperci
To się nie uda, umowa jest nierealistyczna, nie służy ani górnikom, ani samorządom, a na jej realizację nie zgodzi się Komisja Europejska – tak pokrótce można streścić komentarze ekspertów po informacji, że rząd dogadał się z górnikami.
28.04.2021 16:12
Rząd rozwija przed górnikami czerwony dywan i obiecuje ochronę finansową przez blisko 30 lat
Po lekturze umowy społecznej rządu z górnikami dziwi przede wszystkim jedna rzecz: że nikt nawet słowem nie zająknął się o scenariuszu, w którym Bruksela wszystkie te uzgodnienia wyrzuca do kosza. Tak przecież nie od dziś przewiduje większość ekspertów.
27.04.2021 10:04
Rząd uległ górnikom. Gwarancje zatrudnienia i osłony socjalne wpisane do ustawy
To bardzo ryzykowny ruch rządu. Koronawirus przewraca rynek pracy do góry nogami, a poszczególne biznesy plajtują albo rozpaczliwie się przed tym bronią, ale jedna grupa zawodowa dostała wyjątkowe przywileje. Chodzi o górników, którym obiecano pracę do czasu zamykania kopalń.
14.04.2021 09:50
Górnictwo w Polsce się zwija. PGG wstrzymuje patronaty klas górniczych przez umowę społeczną
Zbliża się wielkimi krokami rekrutacja do szkół średnich, także na kierunki górnicze. Podzwoniliśmy, żeby sprawdzić, ilu jeszcze chętnych chce się uczyć fedrowania. I wychodzi na to, że w Polsce powoli przestajemy szkolić przyszłych górników. Przynajmniej na razie, do czasu wynegocjowania wreszcie z rządem umowy społecznej, która ma być fundamentem transformacji energetyki i górnictwa.
10.04.2021 12:37
Negocjacje rządu z górnikami? Im dłużej trwają, tym więcej kasy pochłonie PGG
Plan rządu był taki: umowa społeczna z górnikami podpisana do końca marca, a na początku kwietnia notyfikacja Komisji Europejskiej. Ale niestety, negocjacje utknęły w martwym punkcie i będą kontynuowane po świętach wielkanocnych. A zasada teraz jest już taka: im dłużej będą trwać, tym więcej kasy pójdzie na utrzymanie PGG przy życiu.
01.04.2021 10:11
Elektrownie węglowe Tauronu pod nóż. Znamy oficjalny harmonogram ich likwidacji
Rząd może udawać w rozmowach z górnikami, że data pożegnania węgla w 2049 r. jest aktualna, ale rzeczywistość jest zupełnie inna. Jednym z dowodów na to, że wyrok śmierci na węglu zostanie wykonany o wiele szybciej, jest uchwała zarządu spółki Tauron Wytwarzanie w sprawie wygaszania kolejnych elektrowni węglowych.
24.03.2021 13:57
Negocjacje rządu z górnikami idą jak po grudzie. Kością niezgody wciąż są gwarancje zatrudnienia
Na czwartek 11 marca zaplanowano kolejną rundę negocjacji rządu z górniczymi związkami zawodowymi. Niby jest blisko porozumienia, ale cały czas obie strony okopują się na własnych stanowiskach, jeżeli chodzi o ustawowe gwarancje zatrudnienia. Pewne jest za to jedno: polskie górnictwo nie ma już więcej czasu na przeciąganie liny.
10.03.2021 10:12
Previous page
1
2
3
Next page