REKLAMA
  1. bizblog
  2. Energetyka

Polacy kompletnie zwariowali na punkcie fotowoltaiki. Ale ta jedna ważna cecha wciąż im umyka

Firma SunSol sprawdziła, jaki jest stosunek Polaków do odnawialnych źródeł energii (OZE). Na podstawie czerwcowego badania powstał raport „Co Polacy myślą o odnawialnych źródłach energii”, z którego wynika, że fotowoltaika nie ma w tej chwili u nas konkurencji, ale nadal nie postrzegamy jej jako rozwiązania korzystnego dla naszych portfeli.

24.08.2021
18:22
oze wegiel
REKLAMA

Blisko 80 proc. Polaków chce, by energia w ich domu pochodziła z odnawialnych źródeł – wynika z badania firmy SunSol. 16 proc. badanych nie wie lub nie ma zdania w tej sprawie, a zaledwie 5 proc. badanych odpowiedziało, że jest przeciwnych OZE.

REKLAMA
 class="wp-image-1518502"

Zdecydowana większość, aż 92 proc. badanych, zgadza się z opinią, że pozyskiwanie energii z odnawialnych źródeł to ważne zagadnienie. Głównie dlatego że chronią środowisko (72 proc.), redukują globalne ocieplenie (58,1 proc.) i dają niezależność energetyczną (46,6 proc.). Niespełna 41 proc. wskazało na względy ekonomiczne OZE, a prawie 24 proc. na przyczynianie się do redukcji strat wodnych.

 class="wp-image-1518520"

Zaledwie niecałe 3 proc. zapytana, czy zielona energia jest dla nich ważna, odpowiedziała przecząco, a 6 proc. nie była w stanie jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. 

Zaskakująco mało ankietowanych wskazało na ekonomiczność OZE, dzięki czemu widzimy, że jest tu wciąż pole do budowania świadomości, iż rozwiązania te przynoszą korzyść zarówno środowisku, jak i temu, kto z nich korzysta – zauważa Michał Kitkowski, CEO SunSolu.

Przywołując dane dane, z których wynika, że przyrost mocy OZE zwiększył się w ubiegłym roku aż o 70 proc. szef gdańskiego producenta fotowoltaiki dowodzi, że rynek zielonej energii w Polsce rozwija się bardzo dynamicznie.

Najwięcej, bo prawie 44 proc. zapytanych o to, z jakim rozwiązaniem kojarzy im się zielona energia, wskazało fv i kolektory, a na drugiej pozycji znalazła się energia wiatrowa (29,5 proc.), a dalej bioenergia (16,8 proc.), elektrownie wodne i pompy ciepła (2,9 proc.).

 class="wp-image-1518523"

Zapytani o to, w jaki sposób chcieliby pozyskiwać OZE dla swojego domu, Polacy w większości odpowiadają, że z wykorzystaniem paneli fotowoltaicznych (70 proc.). Na drugiej pozycji znalazły się pompy ciepła, wskazane przez blisko 30 proc. ankietowanych, a ostatnie miejsce podium zajęły wiatraki (20,6 proc.). Niespełna 11 proc. skłaniałaby się ku elektrowniom wodnym, a 12 proc. nie zastosowałaby żadnego z wymienionych rozwiązań. 

 class="wp-image-1518505"

Z badania przeprowadzone przez SunSol wynika, że Polacy mają świadomość pozytywnego wpływu zielonej energii na klimat (36,5 proc.), a także tego, że dzięki OZE mogą uzyskać energetyczną niezależność od dostawców zewnętrznych (23,1 proc.).

Od 2019 r. liczba prosumentów w Polsce wzrosła czterokrotnie

Prawie 12 proc. określiło OZE jako opłacalne oraz korzystnie wpływające na zdrowie (7,9 proc.), ale dla sporej części wciąż są za drogie (13,9 proc.). Najmniej, bo niecałe 7 proc. badanych odpowiedziało, że nie ma dostatecznej wiedzy. 

REKLAMA

Michał Kitkowski, CEO SunSol, podkreśla, że liczba prosumentów w Polsce dynamicznie się zwiększa. W roku 2019 było ich niespełna 150 tys., a pod koniec czerwca 2021 r. już ponad 600 tys. 

Jesteśmy coraz bardziej świadomi korzyści płynących z odnawialnych źródeł energii – podsumowuje szef SunSolu.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA