REKLAMA
  1. bizblog
  2. Praca

Bezrobocie znowu poszło w górę. Ministerstwo Rodziny: ale za to jesteśmy w czołówce UE

Stopa bezrobocia rejestrowanego wyniosła w końcu czerwca 6,1 proc. i w porównaniu do maja br. wzrosła o 0,1 p.proc. – wynika z szacunków, które w poniedziałek udostępniło Ministerstwo Rodziny. Liczba bezrobotnych wzrosła o 15,4 tys. do 1 027,1 mln osób. Główny Urząd Statystyczny poda dane o stopie bezrobocia rejestrowanego 23 lipca.

06.07.2020
17:51
waloryzacja-rent-Malag
REKLAMA

FOT. KPRM/Flickr.com/CC BY-NC-ND 2.0

REKLAMA

Minister pracy Marlena Maląg zwróciła uwagę, że najwyższą miesięczną dynamikę wzrostu stopy bezrobocia rejestrowanego odnotowano w kwietniu, czyli wtedy, gdy po raz pierwszy od dawna liczba bezrobotnych wzrosła.

W kwietniu br. liczba bezrobotnych w porównaniu do marca br. wzrosła o 6,2 proc., w maju o 4,8 proc., a w czerwcu już o 1,5 proc. Sytuacja się więc stabilizuje

– wskazała Marlena Maląg.

Rośnie liczba ofert pracy

Liczba wolnych miejsc pracy i miejsc aktywizacji zawodowej zgłoszonych przez pracodawców do urzędów pracy w czerwcu br. wyniosła 91 tys. i była o 15,4 tys., czyli o 20,4 proc. wyższa niż w maju br.

Wzrost liczby ofert w czerwcu miał miejsce w 14 województwach (poza wielkopolskim i lubelskim) i oscylował w przedziale od 4,1 proc. na Mazowszu (wzrost o 454) do 74,6 proc. w województwie warmińsko-mazurskim (wzrost o 1,9 tys.).

Polska z drugim najniższym bezrobociem w Unii Europejskiej

Z danych Eurostatu wynika, że w maju stopa bezrobocia w Polsce wyniosła 3 proc. (różnica wynika z odmiennej metody obliczania liczby osób bez pracy), minimalnie więcej niż kwietniu, gdy było to 2,9 proc., ale wciąż dużo poniżej unijnej średniej. Nasz kraj znalazł się na drugim miejscu wśród krajów UE z najniższym bezrobociem. Lepiej wypadły tylko Czechy z wynikiem 2,4 proc., a trzecie miejsce zajęła Holandia (3,6 proc.). Na czwartym uplasowały się Niemcy (3,9 proc.). Ostatnie miejsce w UE przypadło Hiszpanii, gdzie stopa bezrobocia wyniosła br. 14,5 proc.

REKLAMA

To dobra wiadomość, która pokazuje, że nasze działania przynoszą efekt i rzeczywiście chronią miejsca pracy

– podkreśliła Marlena Maląg.

Stopa bezrobocia w całej Unii Europejskiej wyniosła 6,7 proc. Miesiąc wcześniej było to 6,6 proc. Liczba bezrobotnych wzrosła z o 253 tys. do 14,37 mln.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA