REKLAMA
  1. bizblog
  2. Pieniądze

Pomoc państwa dla kredytobiorców. Rząd odkrywa karty, znamy szczegóły

Nawet osiem miesięcy bez rat w tym i przyszłym roku, dopłaty do 2 tys. zł miesięcznie dla osób w najgorszej sytuacji finansowej, a także przejście ze stawki WIBOR na ustalaną przez NBP Polonię. To najważniejsze rozwiązania rządowego programu wsparcia kredytobiorców, którzy ucierpieli na serii podwyżek stóp procentowych. We wtorek premier przedstawił długo oczekiwane szczegóły nowego programu w ramach tak zwanej tarczy antyputinowskiej. Rząd nie nauczył się jednak na katastrofie Polskiego Ładu i konsultacje projektu potrwają tylko kilka dni.

10.05.2022
15:29
Kredyty hipoteczne. Rząd odkrywa karty, znamy szczegóły pomocy dla kredytobiorców
REKLAMA

Chcemy przeprowadzić szybko działania, które mają pomóc Polakom w spłacie kredytów hipotecznych. Dzisiaj na Radzie Ministrów zaproponowaliśmy nowe rozwiązania, które zostaną skierowane do kilkudniowych konsultacji – zapowiedział Mateusz Morawiecki podczas wtorkowej konferencji prasowej.

REKLAMA

Jak wszystkie obecne działania rządu w związku z szalejącą inflacją, program wsparcia dla kredytobiorców został podciągnięty pod tak zwaną tarczę antyputinowską, która jeszcze niedawno była znana jako tarcza antyinflacyjna. Rozszerzamy tarczę antyputinowską o pakiet wsparcia dla kredytobiorców – powiedział szef rządu.

Wakacje kredytowe

Pierwszym z rozwiązań są wakacje kredytowe, które polegają na bezpłatnym odroczeniu płatności czterech rat w bieżącym i kolejnych czterech w przyszłym roku. Jak podkreślono, wakacje kredytowe dotyczą zarówno części kapitałowej, jak i odsetkowej raty. W tym roku będzie można nie zapłacić dwóch rat w trzecim kwartale oraz dwóch w czwartym. W przyszłym roku w każdym kwartale będzie można nie płacić po jednej racie.

Zdjęcie

W przeciwieństwie do wakacji kredytowych oferowanych przez banki program rządowy zakłada, że odsunięcie terminu płatności rat będzie całkowicie bezpłatne. Prędzej czy później raty te trzeba będzie zapłacić.

Dopłaty do kredytów

Dalej idącym rozwiązaniem, ale zarezerwowanym tylko dla najbardziej potrzebujących, są dopłaty z Funduszu Wsparcia Kredytobiorców. Można liczyć na maksymalnie 2 tys. zł wsparcia przez trzy lata. Rząd przeznaczy na ten cel do 2 mld zł. Część wsparcia finansowego może zostać umorzona.

Zdjęcie

Udzielimy pomocy dla kredytobiorców w trudnej sytuacji finansowej i fundusz wsparcia kredytobiorców zostanie zwiększony do 2 mld zł i to pula do wykorzystania jeszcze w tym roku – zaznaczył premier.

Koniec z WIBOR-em

Opisane powyżej narzędzia są z gatunku doraźnego leczenia objawów choroby, ale kolejne będzie miało fundamentalny wpływ na polski rynek kredytowy. Rząd chce zakończyć żywot znienawidzonego wskaźnika WIBOR, który obecnie jest bezpośrednią podstawą wyliczania rat kredytów. Ustalany przez banki parametr ma zostać zastąpiony nowym wskaźnikiem, który dopiero ma zostać uregulowany ustawowo.

REKLAMA

Wprowadzimy odpowiednie mechanizmy od 1 stycznia 2023 r., które pomogą kredytobiorcom w spłacie zobowiązań poprzez niższą wartość referencyjną. WIBOR będzie obniżony do wypracowanej nowej stawki – obiecał premier Morawiecki. Jeżeli sektor bankowy tego nie wypracuje to mamy gotowe rozwiązanie rezerwowe – stawkę Overnight POLONIA NBP. To oszczędności w wysokości 1 mld zł dla Polaków i to koszt, który poniosą banki – ostrzegł.

Zdjęcie
REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA