REKLAMA
  1. bizblog
  2. Zakupy

W styczniu nie dostaniemy zawału na zakupach. Zerowy VAT na żywność co najmniej do wakacji

Nie uratujemy się przed ciosem podatkowym na stacjach benzynowych w najbliższych tygodniach, bo tarcza antyinflacyjna w pełni działać będzie tylko do końca roku. Na szczęście rządowi udało się obronić przynajmniej obniżony do zera VAT na podstawowe produkty spożywcze, ale nie wiadomo, na jak długo. Odpowiednie przepisy mają być gotowe już w tym tygodniu.

29.11.2022
16:00
W styczniu nie dostaniemy zawału na zakupach. Zerowy VAT na żywność co najmniej do wakacji
REKLAMA

Tak zwana tarcza antyinflacyjna pojawiła się pod koniec 2021 roku i była to reakcja na przyspieszający wzrost cen. Początkowo objęła paliwa samochodowe, ale potem obniżki podatków rozciągnięto także na energię oraz na żywność. W tym ostatnim przypadku zasada była prosta – to, co miało stawkę 5 proc. VAT, zostało objęte zerowym VAT-em.

REKLAMA

Premier Mateusz Morawiecki we wtorek oficjalnie zapowiedział, że obniżony VAT na żywność zostanie przedłużony w przyszłym roku. Plan zakłada, że stawka 0 proc. będzie obowiązywała co najmniej do czerwca, ale szef rządu dał do zrozumienia, że nie jest wykluczone przedłużenie tego rozwiązania. Zależeć to będzie głównie od sytuacji rynkowej i dynamiki wzrostu cen.

Kontynuujemy tę tarczę w takim kształcie, w jakim była do tej pory, przynajmniej przez pierwsze dwa kwartały, przez pierwsze półrocze przyszłego roku. Na razie na takim etapie zakładamy działanie tej tarczy – powiedział premier Morawiecki podczas wtorkowej konferencji prasowej.

Szef rządu podkreślił, że pół roku niższego VAT-u na żywność to „ogromny wysiłek budżetowy”. Licząc dynamicznie, może to być nawet ponad 8 mld zł. Ten koszt będzie musiał ponieść budżet państwa polskiego, po to, aby łagodzić ceny produktów dla Polaków – przyznał.

Rozporządzenie o przedłużeniu obowiązywania stawki 0 proc. VAT na żywność ma ukazać się do końca tego tygodnia. Minister finansów Magdalena Rzeczkowska (na zdjęciu głównym) zapowiedziała też, że każde ministerstwo „znajdzie 5 proc. oszczędności”.

Podwyżka VAT na paliwo

Przypomnijmy, że rząd już w listopadzie ogłosił, że obniżenie VAT-u na energię elektryczną i na gaz będzie głównym elementem rządowej tarczy antyinflacyjnej. Stawki tego podatku spadną z 23 proc. do 8 proc. w przypadku gazu i aż do 5 proc. w przypadku prądu, ale tylko od stycznia do marca.

REKLAMA

W styczniu premier ogłosił tarczę antyinflacyjną 2.0, która polegała na obniżeniu VAT-u na paliwo z 23 na 8 proc., obniżeniu VAT-u na żywność do 0 proc., obniżeniu VAT-u na prąd i ciepło z 8 do 5 proc. oraz zniesieniu podatku od gazu. Obniżonego VAT-u na paliwa jednak nie udało się utrzymać i od 1 stycznia będzie objęte pełną, 23-procentową stawką.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA